Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-19 18:45:00

Więcej alkoholu = większe ryzyko zachorowania na raka piersi

Badania amerykańskich naukowców wskazują na konieczność objęcia profilaktyką nowotworową dziewcząt i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu.

 

Nowotwór piersi rzadko spotykany jest u kobiet przed trzydziestym rokiem życia, ale po przekroczeniu tej granicy możliwość zachorowania, wraz z upływem lat, znacznie wzrasta. Okazuje się jednak, że prawdopodobieństwo zachorowania na łagodne nowotwory piersi zwiększa się również w grupie nastolatek i młodych kobiet, które nadużywają alkoholu. Dotychczas uważano, że związek między ilością wypijanego alkoholu a ryzykiem raka piersi występuje w przypadku kobiet w średnim i starszym wieku.

Przez 11 lat naukowcy z Washington University i Harvard University zbierali dane na temat konsumpcji alkoholu w grupie 6.899 dziewcząt i młodych kobiet, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 9 do 15 lat – donosi pismo „Pediatrics”.

Uczestniczki badań pijące więcej alkoholu były bardziej narażone na łagodny nowotwór piersi. Na przykład u kobiet, które piły napoje alkoholowe niemal codziennie, 5,5 razy częściej diagnozowano łagodną zmianę nowotworową, niż u ich rówieśniczek, które nie piły wcale lub wypijały mniej niż jedną porcję alkoholu na tydzień. W przypadku nastolatek i młodych kobiet sięgających po alkohol w ciągu 3-5 dni tygodniowo ryzyko rosło 3-krotnie.

Zdaniem autorów pracy badania te dowodzą, że wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość są kluczowe w prewencji raka piersi. Zauważają przy tym, że wiele pań zaczyna pić jako nastolatki, czyli wtedy, gdy tkanki w obrębie gruczołu sutkowego wchodzą w stadium szybkiego powielania się.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • ola098 (offline)

   

  Avatar

  2020-04-22 13:44:38
   

  Tak, dlatego jeśli masz problem to polecam leczenia alkoholika kraków !

Poczytaj również