Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-23 15:45:00

Poznań: Kongres Współczesnej Onkologii

Około pół tysiąca uczestników bierze udział w Kongresie Współczesnej Onkologii pod hasłem "Nowotwory wyzwaniem XXI wieku", który potrwa do soboty (24 kwietnia) w Poznaniu.

 

Jak poinformował w piątek (23 kwietnia) prof. Andrzej Mackiewicz, przewodniczący komitetu naukowego konferencji, tematem wiodącym spotkania jest tzw. onkologia spersonalizowana.

– Nie ma leków, które byłyby skuteczne u wszystkich chorych. Musimy selekcjonować poszczególne grupy chorych po to, by stosować względem nich skuteczną terapię, a nie stosować leków, o których wiemy, że nie będą działały. To się odbywa w ten sposób, że badamy genom nowotworu u danego pacjenta albo też określamy status genetyczny pacjenta – powiedział prof. Mackiewicz.

Jak dodał, w przypadku leczenia niektórych nowotworów leczenie spersonalizowane staje się już standardem. Jest tak np. w przypadku leczenia nowotworów piersi czy przewodu pokarmowego.

Specjaliści będą dyskutować w Poznaniu m.in. na temat biologii komórki nowotworowej i interakcji takich komórek z organizmem człowieka.

– Rozmawiamy m.in. o tym, jaka jest rola czynników genetycznych w nowotworach dziedzicznych. Polska jest pewnym unikatowym krajem, jeśli chodzi o raka piersi: mamy u co najmniej 5-10 proc. kobiet mutacje w pewnych genach, tzw. mutacje słowiańskie, które występują tylko w naszym obszarze geograficznym. Próbujemy ustalić, jak to leczyć – powiedział prof. Mackiewicz.

Udział w kongresie zapowiedziało wielu ekspertów z całego świata. Część z nich nie mogła dolecieć do Poznania ze względu na problemy z połączeniami lotniczymi - ich prelekcje są transmitowane przez internet. W programie Kongresu znalazły się warsztaty, szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu oraz dyskusje.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-05-05 17:50:45
   

  Wywiady video przeprowadzone z liderami krajowymi i światowymi w dziedzinie onkologii podczas II Kongresu Współczesnej Onkologii – Nowotwory wyzwaniem XXI wieku Poznań, 22–24 kwietnia 2010 r. ...
 • baniula (offline)

   

  Avatar

  2010-05-31 20:37:13
   

  Musze powiedzieć , że jestem pełna podziwu dla prof. Lubińskiego , heh niepoprawna będę i napiszę , że fajnie byłoby coby tak mojego CYP1B1 tak szczegółowo zbadał - pewnie muszę jeszcze poczekać, a...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...