Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-27 14:00:00

Podkarpackie: limit NFZ na badania mammograficzne wyczerpany!

W tym roku Podkarpacki OW NFZ podpisał tak niskie kontrakty na programy profilaktyczne, że część placówek już go wyczerpała.

 

Badaniami profilaktycznymi wykrywającymi raka piersi w regionie zajmuje się ponad 20 placówek. Choć minęły zaledwie cztery miesiące od początku roku, cześć placówek wykonała znaczną część kontraktów.

– Trudno się dziwić skoro nakłady, zaplanowane na mammografię przez podkarpacki oddział NFZ, są w tym roku o 93 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym – mówi Teresa Strączek, kierowniczka Wojewódzkiego Ośrodka Koordynacyjnego.

Dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Grażyna Hejda zapewnia, że szefowie ośrodków wykonujących badania nie mają powodu do niepokojów.

– Mammografia na pewno nie będzie limitowana. Zapłacimy za wszystkie wykonane badania. Przyznaję, kontrakty na ten rok są dużo niższe niż w ubiegłym roku, ale gdy planowaliśmy budżet na ten program, robiliśmy to na podstawie rzeczywistego wykonania. Plany robiliśmy kilka miesięcy przed końcem roku, a tymczasem w ostatnich miesiącach liczba badań znacznie wzrosła. Dlatego są rozbieżności między liczbą badań wykonanych w ubiegłym roku a zaplanowanymi na rok bieżący – tłumaczy Gazecie Wyborczej dyrektor Hejda.

Więcej: Gazeta Wyborcza

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również