Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-04-28 14:15:00

Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu niepełosprawnych, czyli ukracanie fikcji

Pracodawcy, którzy zatrudnią dodatkowo osobę niepełnosprawną pracującą już na cały etat, nie otrzymają dofinansowania do jej pensji - przewiduje nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, nowelizacja ma uniemożliwić fikcyjnie zatrudnianie przez firmy jednej osoby na kilka etatów, tylko po to, aby otrzymać pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Nowe rozwiązania nie zostały jeszcze przyjęte ze względu m.in. na konieczność doprecyzowania pojęcia organizacji pozarządowych, które mogą korzystać ze środków PFRON. – Sądzę, że założenia trafią ponownie pod obrady rządu w ciągu miesiąca – mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Inne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji ułatwią firmom zatrudnienie niepełnosprawnych. Określą dokładną datę, od której należy wliczać takiego pracownika do stanu zatrudnienia tych osób. Będzie to dzień następujący po tym, w którym pracownik przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki tej zmianie firmy będą dokładnie wiedzieć, od którego momentu przysługuje im pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych, a pracownicy – kiedy nabywają nowe uprawniania pracownicze (np. krótszy czas pracy). Firmy nie stracą także pomocy za czas, gdy niepełnosprawni ubiegają się o kolejne orzeczenie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2010-04-29 15:39:06
   

  No i bardzo dobrze , będą zatrudniać dwie osoby na pół etatu.
 • Haniap. (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-04-29 16:59:16
   

  Też tak myślę, że sobie poradzą. A ja mam do spłacenia za 2008 rok przeszło 400 zł za to, że przekroczyłam dozwoloną kwotę, którą można zarobić będąc na rencie.... Jestem ciekawa jakie to są te zar...

Poczytaj również