Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-05-06 20:23:20

Warszawa: onkolodzy o najbardziej agresywnym raku piersi

Nowotwory piersi różnią się cechami genetycznymi, morfologicznymi oraz przebiegiem choroby. Najbardziej agresywnym i najmniej poznanym, jest tzw. potrójnie negatywny rak piersi - mówili onkolodzy w czwartek (6 maja) na konferencji prasowej w Warszawie.

Doc. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej

Doc. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej

 

Jak podkreślił doc. dr hab. Tadeusz Pieńkowski, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, dzięki postępowi medycyny w ostatnich latach znacznie poprawiły się efekty leczenia raka piersi. Dziś terapię można i powinno się dobierać pacjentkom indywidualnie na podstawie biochemicznych cech komórek guza - gdy posiadają one receptory dla żeńskich hormonów płciowych, stosuje się leki blokujące działanie tych hormonów, a gdy z powodu zmiany genetycznej produkują w nadmiarze receptor HER2 - podaje się leki, które go blokują.

Zdaniem dr Anny Niwińskiej z Centrum Onkologii w Warszawie, najbardziej "wykluczoną" grupę pacjentek z rakiem piersi stanowią te, których rak określany jest jako potrójnie negatywny. Nie posiada on żadnego z powyższych receptorów, a skuteczność jego leczenia jest ciągle bardzo niska.

Raka potrójnie negatywnego ma 10-15 proc. wszystkich pacjentek z rakiem piersi. Charakteryzuje go duża agresywność - rak ten bardzo szybko rośnie i daje przerzuty oraz szybko nawraca. Trudno go diagnozować we wczesnym stadium, gdyż jest słabo wykrywalny w mammografii.

- Zdarza się, że pacjentka, która miała dobre wyniki badania mammograficznego, zgłasza się po kilku miesiącach z guzem piersi wyczuwalnym palpacyjnie. Albo chora zgłasza się z małym guzem, który teoretycznie powinien się dobrze poddawać terapii, a za rok lub dwa lata ma już przerzuty do płuc lub do mózgu. To właśnie jest rak potrójnie negatywny - trudno przewidzieć jego przebieg - wyjaśniła specjalistka.

Dlatego, pacjentki z tym nowotworem powinny być już od początku leczone bardzo intensywnie. Największym problemem jest jednak to, że w przeciwieństwie do pozostałych raków piersi, możliwości terapeutyczne są tu bardzo niewielkie. Nie ma dużego arsenału leków, z których można skorzystać - nie może to być ani terapia hormonalna, ani leki działające na HER2.

- Jedynie tradycyjne chemioterapeutyki dają pewne efekty. Najskuteczniejsze są taksany i antracykliny, jednak dają odpowiedź u 45 proc. pacjentek z tym rakiem - wyjaśniła dr Niwińska. Dlatego średni czas przeżycia w tej grupie ciągle jest krótszy niż u chorych z innymi rodzajami raka piersi.

Jak przypomniał doc. Pieńkowski, pewne nadzieje na przyszłość dla chorych z potrójnie negatywnym guzem piersi dają badania nad inhibitorami enzymu PARP, który bierze udział w naprawie DNA komórek.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • mag_dag (offline)

   

  Avatar

  2011-04-22 09:52:20
   

  lulu, rak piersi najczęściej daje przerzuty do kości,płuc, wątroby, mózgu (drogą limfatyczną lub krwionośną) - nie słyszałam jeszcze o przerzucie do drugiej piersi (może droga za daleka) "dubelt...
 • Haniap. (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2011-04-22 14:42:48
   

  Dokładnie to samo powiedział mi doktorek, jak się okazało, że mam przerzut. Pytałam skąd wie, że to nie jest coś nowego i on tak mi właśnie wytłumaczył. Miałam zmianę w drugiej piersi po roku od op...
 • Danula72 (offline)

   

  Avatar

  2014-10-15 20:17:59
   

  Od ostatniego wpisu minęło 3,5 roku. Czy coś się" w temacie" zmieniło na naszą korzyść????

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...