Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-05-15 20:45:00

Cytologia: jedno badanie zmniejsza ryzyko o 40 proc.

Nadal zbyt mało kobiet zgłasza się na badanie cytologiczne.

 

W Polsce rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ponad 3300 kobiet, w województwie lubuskim – u około 100.

Piotr Gratkowski, wojewódzki koordynator programu profilaktyki raka szyjki macicy uważa, że ciągle za mało kobiet w Lubuskiem zgłasza się na badania cytologiczne. Jak ocenia, gdyby każda kobieta choć raz w życiu wykonała badanie cytologiczne, ryzyko śmierci z powodu nowotworu szyjki macicy obniżyłoby się o 40 proc.

Akcja ma na celu zwiększenie wrażliwości i podniesienie świadomości w zakresie dbałości o zdrowie i profilaktyki zdrowotnej kobiet.

Program autorstwa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego popierany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Podczas sympozjów naukowo-szkoleniowych organizowanych od stycznia we wszystkich miastach wojewódzkich Polski, specjaliści skupiają się na edukacji związanej z najbardziej aktualnymi problemami z dziedziny higieny i zdrowia kobiet. W pierwszej kolejności podejmowane są zagadnienia dotyczące zapobiegania nowotworom, przede wszystkim rakowi szyjki macicy.

Program cyklu sympozjów dla środowiska lekarskiego organizowanych w trakcie roku we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce obejmuje prezentację standardów postępowania i najnowszych doniesień w oparciu o wiedzę medyczną i doświadczenie ekspertów, autorytetów z dziedziny ginekologii.

Cykl sympozjów odbywa się w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej inicjatywy edukacyjnej pod nazwą ,,Rok 2010 i Zdrowie Kobiety''.

W ramach kampanii ,,Rok 2010 i zdrowie kobiety'' w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. ,,Ginekologia 2010 – standardy postępowania, najnowsze doniesienia''.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...