Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-05-31 11:15:00

Bydgoszcz: dla wsparcia chorych onkologicznie

 

Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy jest pierwszym w Polsce szpitalem, który powołał Zespół Wsparcia Duchowego. Ma troszczyć się o psychikę pacjentów.

 

Pacjenci chorzy onkologicznie i ich rodziny szukają pomocy psychologicznej, rocznie jest to kilka tysięcy osób. Dotychczas udzielali im wsparcia psychoonkologowie i duchowni różnych wyznań pracujący w lecznicy. Jednakże Centrum Onkologii nie miało, poza kaplicą na 20-30 miejsc, odpowiedniego miejsca, żeby udzielać wsparcia duchowego.

– Postanowiliśmy rozwiązać ten problem kompleksowo i powołaliśmy Zespół Wsparcia Duchowego. Wyszliśmy z założenia, zgodnego zresztą z definicją zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia, że człowiek jest nie tylko istotą fizyczną i trzeba traktować go holistycznie. Dla pełnego i zdrowego rozwoju potrzebne jest mu wsparcie psychologiczne – tłumaczy istotę pomysłu Wiesława Windorbska, zastępca dyr. do spraw medycznych.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl tłumaczy także, że model przyjęty w Centrum zakłada ścisłą współpracę pomiędzy pacjentem, a personelem medycznym.

Podjęcie działań zmierzających do podniesienia jakości usług świadczonych pacjentom Centrum wyniknęło z docenienia wpływu aspektów psychologicznego i psychosomatycznego na procesy podtrzymywania i zachowywania zdrowia. Liczne badania, a także doświadczenia pracowników szpitala dowiodły, że stan ducha i odpowiedni komfort wpływają na proces leczenia.

W skład Zespołu wchodzi Zakład Psychologii Klinicznej, składający się z trzech gabinetów i sali do terapii grupowej, oraz Kaplica. Dodatkowo, przy ZWD funkcjonuje stanowisko spec. ds. ekumenizmu.

Nowa kaplica szpitalna znajduje się we wschodnim skrzydle gmachu Centrum Onkologii. Została wybudowana według projektu inż. architekta Macieja Świtały. Rzeźba Św. Michała Archanioła, znajdująca się w pobliżu ołtarza, jest dziełem dr hab. Mariusza Białeckiego, a stacje krzyżowe wykonane zostały przez artystę malarza Piotra Badziąga.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-28 09:22:05

  Torbiel w miejscu gdzie był guz

  Ponad rok temu przeszłam operację oszczędzającą raka piersi her2 +++, niehormonalnego. W wyniku histopatologicznym po...
 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...