Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-01 10:30:00

Szczepionka na raka piersi coraz bliżej

Szczepionka oparta na alfa-laktalbuminie może się okazać bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony przed rakiem piersi u kobiet po urodzeniu dziecka, przed okresem menopauzy - gdy ryzyko rozwoju choroby jest najwyższe.

 

Niestety, takiej szczepionki dla ludzi jeszcze nie ma. W tej chwili jest preparat blokujący rozwój nowotworu, który z powodzeniem przetestowano na zwierzętach. Teraz naukowcy chcą prób z udziałem ludzi, o czym informuje internetowe wydanie „Nature Medicine”.
– To badanie może mieć bardzo istotne znaczenie dla strategii walki z rakiem piersi w przyszłości. Ale to jeszcze bardzo wczesna faza testów, potrzebne będą wyniki badań klinicznych na dużą skalę - powiedział sieci BBC Caitlin Palframan z Breakthrough Breast Cancer.

– Jeżeli to będzie działało u ludzi tak, jak działa na myszach, to będzie wielka sprawa. Możemy wyeliminować raka piersi – mówił Vincent Tuohy z Cleveland Clinic.

Jest on przekonany, że pewnego dnia szczepionka na raka będzie zapobiegać tej chorobie u dorosłych kobiet. Tak jak inne szczepionki zapobiegają chorobom dzieci.

Szczepionka działa dzięki rozpoznawania białka obecnego w komórkach większości typów raka piersi (alfa-laktalbuminy). Przetestowano ją na myszach specjalnie zmodyfikowanych genetycznie w taki sposób, aby zapadały na nowotwory. Żadna z zaszczepionych myszy nie zachorowała. U wszystkich niezaszczepionych odkryto natomiast złośliwe guzy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...