Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-07 16:15:00

Uwaga na wapń w tabletkach

Negatywne skutki przyjmowania zbyt dużych ilości wapnia widoczne są u coraz większej liczby osób - pisze "Journal of the American Society Nephrology".

 

Eksperci ostrzegają, że dostępne bez recepty i przyjmowane w nadmiarze suplementy mogą prowadzić do nadciśnienia i niewydolności nerek.

Przypadki hiperkalcemii, czyli podwyższonego poziomu wapnia we krwi, obserwowano często po 1900 roku, gdy picie dużych ilości mleka zalecano pacjentom cierpiącym na wrzody trawienne. Prowadziło to jednak do niebezpiecznego podwyższenia się poziomu wapnia, a w rezultacie zwiększało ryzyko wysokiego ciśnienia i niewydolności nerek. Kuracji mlecznych zaprzestano wraz z opracowaniem nowych metod leczenia wrzodów.

Dr Stanley Goldfarb i dr Ami Patel z Uniwersytetu Pensylwanii ostrzegają jednak, że ostatnio zaobserwowano niepokojący wzrost ryzyka hiperkalcemi, gdyż dostępne w aptekach suplementy zawierające wapń i witaminę D stały się bardzo popularne wśród osób cierpiących na osteoporozę lub chcących jej zapobiec. W wielu przypadkach brak ostrożności prowadzi do hospitalizacji.

– Suplementy zawierające wapń są nie tylko bezpieczne, ale też działają korzystnie, jeśli przyjmowane są w zalecanych dawkach. Problemem jest przyjmowanie ich w nadmiarze – mówi dr Goldfarb. – Należy jednak zauważyć, że nawet przy rekomendowanej dawce jakiegokolwiek lekarstwa ważny jest dokładny monitoring, a w przypadku pacjentów przyjmujących wapń lub witaminę D warto co rok sprawdzać poziom wapnia we krwi.

Według badaczy dzienne spożycie wapnia nie powinno przekraczać 1,2-1,5 grama dziennie. Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży i po menopauzie, pacjenci po przeszczepach, osoby cierpiące na bulimię oraz osoby dializowane.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-11-06 08:50:50

    Interpretacja USG piersi

    Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
  • Avatar

    2022-11-05 10:59:10

    Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

    Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
  • Avatar

    2022-11-05 10:55:28

    Interpretacja przypadku

    Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...