Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-14 23:30:00

Siedzenie szkodzi zdrowiu

Ci, którzy przeszło 10 godzin dziennie spędzają w pozycji siedzącej wyrządzają w ten sposób bardzo istotną szkodę swojemu zdrowiu.

Negatywnych następstw wielogodzinnego siedzenia nie unikają nawet ci, którzy, wydawałoby się, znajdują się w dobrej formie fizycznej. Do wniosku takiego doszli badacze kanadyjscy ze szpitala dla dzieci przy Ośrodku Badawczym Wschodniego Ontario w trakcie pierwszego tego rodzaju badania następstw siedzenia dla organizmu.

Obserwacje prowadzono nad grupą dzieci, oglądających audycje telewizyjne: mierzono im poziom ciśnienia krwi i parametry oddechu. Badaczy interesowało przede wszystkim to, jak na organizm dziecka wpływa wielogodzinne siedzenie na lekcjach w szkole, a następnie przesiadywanie godzinami przed komputerem lub telewizorem.

Wnioski były dość ponure: po siedzeniu od dwóch do siedmiu godzin we krwi wzrasta poziom cukru i obniża się poziom dobrego cholesterolu, powstają czynniki, sprzyjające powstaniu osteoporozy. U kobiet, które spędzają siedem i więcej godzin dziennie na roboczym fotelu, zwiększa się groźba powstania chorób onkologicznych, w porównaniu z tymi paniami, które spędzają w pozycji siedzącej mniej niż trzy godziny dziennie.

Ponadto, wielogodzinne siedzenie prowadzi do otyłości: według obliczeń specjalistów, każde dwie godziny dziennie spędzane w pozycji siedzącej powodują zwiększenie ryzyka otłuszczenia o 5 proc.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2010-08-20 22:42:36
   

  Alu, ten artykuł to jak rozkaz odejścia od komputera. Ewentualnie można pozostać przy kompie, ale pod warunkiem, że mamy go na obrotowym blacie i łazimy w kółko. Tylko wtedy będziemy wszystkie zakr...
 • bożka1 (offline)

   

  Avatar

  2010-08-21 08:14:28
   

  lulu my i tak jesteśmy zakręcone-ale pozytywnie
 • MamaZosi (offline)

   

  Avatar

  2014-04-26 21:51:29
   

  Mialam kolezanka w pracy Co siedzita na wielkiej ogromnej pompowanej pilcejej bylo wygodnie!

Poczytaj również