Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-14 23:30:00

Cukrzyca zwiększa ryzyko raka u kobiet?

Cukrzyca typu II zaskakująco korzystnie wpływa na... zmniejszenie ryzyka raka prostaty u mężczyzn. Jednak w przypadku kobiet może dwukrotnie zwiększyć ryzyko m.in. nowotworów narządów płciowych i jelita grubego – informują naukowcy w piśmie „Cancer Causes & Control”.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Izraela nie są pierwszymi, które wskazują na ryzyko raka związane z cukrzycą u kobiet. Są jednak jedną z najszerzej zakrojonych analiz potwierdzających wcześniejsze wyniki, która jako pierwsza dała obraz statystycznych różnic dotyczących ryzyka raka u mężczyzn i kobiet.

Od 2000 roku badacze z Uniwersytetu Tel Awiwu monitorowali stan zdrowia 16 721 pacjentów cierpiących na cukrzycę, z których żaden nie miał wcześniej zdiagnozowanych zmian nowotworowych. W ciągu kolejnych ośmiu lat na różne rodzaje raka zachorowało 1639 badanych. Dane te porównano z zachorowalnością zaobserwowaną wśród 83 874 osób zdrowych.

Jak twierdzi prowadzący badania dr Gabriel Chodick, rezultaty analizy stanowią dobrą wiadomość dla mężczyzn.

– Wszystko wskazuje na to, że cukrzyca u mężczyzn może zapobiegać rakowi prostaty i redukować ryzyko nowotworów związanych z działaniem hormonów insulinopodobnych nawet o 47 proc. – mówi badacz.

W znacznie gorszej sytuacji są natomiast kobiety, gdyż „interakcja cukrzycy i żeńskich hormonów płciowych przyczynia się do wzrostu ryzyka, przez co takie narządy jak macica czy jajniki są bardziej narażone na atak nowotworu”.

Choć jest to z pewnością informacją, którą powinny wziąć pod uwagę zarówno kobiety, jak i lekarze, Chodick zaznacza, że nie ma powodu do paniki, gdyż ogólne ryzyko zachorowania u kobiet jest dość niskie. Zwraca jednocześnie uwagę, że kobiety cierpiące na cukrzycę powinny częściej poddawać się badaniom przesiewowym zwłaszcza pod kątem raka jelita grubego.

– W czasach, gdy w Ameryce liczba chorych na cukrzycę rośnie, głównie z powodu niezdrowego trybu życia, warto pamiętać, że badania mogą uratować życie – konkluduje Chodick.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...