Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-29 13:17:57

Niektóre leki nasercowe mogą sprzyjać nowotworom?

Powszechnie stosowane leki z grupy blokerów receptora angiotensyny ( ARB ) mogą nieznacznie podnosić ryzyko zachorowania na nowotwory - informuje "The Lancet Oncology".

Blokery receptora angiotensyny (na przykład sartany), podawane z powodu nadciśnienia czy niewydolności krążenia, są przyjmowane przez miliony ludzi na całym świecie. W dużym stopniu chronią przed takimi związanymi z nadciśnieniem problemami jak udar mózgu, uszkodzenie nerek czy niewydolność krążenia.

Jak jednak wykazała przeprowadzona przez ośrodek w Cleveland analiza dziewięciu badań, dotyczących leków z grupy ARB, na każdych 105 leczonych nimi pacjentów przypadał jeden dodatkowy przypadek zachorowania na nowotwory – zwłaszcza płuc.

O ile w przypadku przyjmujących inne leki kardiologiczne lub placebo rozpoznawano nowotwory w 6 proc. przypadków, to dla bioracych ARB odsetek ten wynosił 7,2 proc. Nie stwierdzono jednak większej umieralności (choc może to wynikać z ograniczonego czasu trwania badań). Nie ma jasności, jak właściwie lek miałby sprzyjać rakowi – badania na zwierzętach mogą sugerować, że dzięki lekom guzy są lepiej ukrwione.

Na razie potrzebna jest dokładniejsza analiza danych, uwzględniająca na przykład wiek pacjentów, to, czy palili oraz czas przyjmowania leków. Autorzy badań jednocześnie radzą osobom przyjmującym ARB, by ich nie odstawiały – jeśli się niepokoją, powinny się skonsultować z lekarzem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-06-29 13:42:27
   

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Antagoni%C5%9Bci_receptora_angiotensyny_II

Poczytaj również