Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-21 21:00:00

Herbata zwiększa ryzyko choroby stawów?

Kobiety, które piją duże ilości herbaty mają podwyższone ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), w porównaniu z paniami nie pijącymi jej wcale - tak wynika z amerykańskich badań.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie przeanalizowali dane zebrane w wieloletnich badaniach (Women's Health Initiative Observational Study) prowadzonych w grupie 76.643 kobiet w wieku 50-79 lat. Dotyczyły one najczęstszych przyczyn zgonów, niepełnosprawności i złej jakości życia kobiet po menopauzie.

Uczestniczki badania wypełniały ankietę dotyczącą spożycia kawy i herbaty. Stan ich zdrowia śledzono w ciągu kolejnych 3 lat. W analizie uwzględniono wiek kobiet, rasę, wykształcenie, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, wskaźnik masy ciała oraz stosowanie terapii hormonalnej.

Okazało się, że spożywanie herbaty miało wyraźny związek z ryzykiem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Był on najbardziej widoczny w grupie kobiet pijących ponad 4 filiżanki herbaty dziennie. Podobnych obserwacji nie odnotowano w przypadku kobiet pijących kawę.

Teraz naukowcy zastanwiają się, co takiego jest w herbacie lub w metodzie jej przygotowywania, że powoduje znaczny wzrost ryzyka RZS.

Jednak prezydent Europejskiej Ligii przeciw Reumatyzmowi, prof. Paul Emery zaleca ostrożność w interpretacji wyników najnowszych badań, gdyż nie dowodzą one związku przyczynowo-skutkowego między piciem herbaty a RZS.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym kongresie Europejskiej Ligii przeciw Reumatyzmowi, który odbywa się w Rzymie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...