Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-21 21:00:00

Herbata zwiększa ryzyko choroby stawów?

Kobiety, które piją duże ilości herbaty mają podwyższone ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), w porównaniu z paniami nie pijącymi jej wcale - tak wynika z amerykańskich badań.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie przeanalizowali dane zebrane w wieloletnich badaniach (Women's Health Initiative Observational Study) prowadzonych w grupie 76.643 kobiet w wieku 50-79 lat. Dotyczyły one najczęstszych przyczyn zgonów, niepełnosprawności i złej jakości życia kobiet po menopauzie.

Uczestniczki badania wypełniały ankietę dotyczącą spożycia kawy i herbaty. Stan ich zdrowia śledzono w ciągu kolejnych 3 lat. W analizie uwzględniono wiek kobiet, rasę, wykształcenie, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, wskaźnik masy ciała oraz stosowanie terapii hormonalnej.

Okazało się, że spożywanie herbaty miało wyraźny związek z ryzykiem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Był on najbardziej widoczny w grupie kobiet pijących ponad 4 filiżanki herbaty dziennie. Podobnych obserwacji nie odnotowano w przypadku kobiet pijących kawę.

Teraz naukowcy zastanwiają się, co takiego jest w herbacie lub w metodzie jej przygotowywania, że powoduje znaczny wzrost ryzyka RZS.

Jednak prezydent Europejskiej Ligii przeciw Reumatyzmowi, prof. Paul Emery zaleca ostrożność w interpretacji wyników najnowszych badań, gdyż nie dowodzą one związku przyczynowo-skutkowego między piciem herbaty a RZS.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym kongresie Europejskiej Ligii przeciw Reumatyzmowi, który odbywa się w Rzymie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...