Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-27 17:45:00

Zaburzenia snu przyczyną migreny?

Deprywacja snu prowadzi do zaburzenia poziomu kluczowych białek, które ułatwiają występowanie migreny.

 

Faza snu REM okazuje się mieć istotny wpływ na przewlekłe migreny. Paul L. Dunham i jego zespół z Centrum Biomedycyny i Nauk Przyrodniczych przy Uniwersytecie Missouri zrozumieli mechanizm, który sprawia, że zaburzenia snu zwiększają ryzyko pojawienia się migreny, a nawet mogą być jej przyczyną.

– Wcześniejsze badania kliniczne dowiodły, że istnieje związek między jakością snu, a bólami głowy. Dlatego też używamy ustalonego modelu zaburzeń snu, aby zmierzyć poziom białek, który obniża próg aktywacji układu nerwowego zaangażowanego w przekazywanie bólu w czasie migreny. Odkryliśmy, że zaburzenie snu w fazie REM powoduje zwiększone ujawnienie się białek p38 i P2X3, które odgrywają ważną rolę w inicjowaniu i utrzymywaniu przewlekłych bólów – powiedział dr Dunham.

Faza REM jest drugą fazą snu, nazywaną również snem płytkim. To w tej fazie występują marzenia senne, a także następuje całkowite rozluźnienie mięśni. Zaburzenia fazy REM mogą doprowadzić także do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji oraz stanów paranoidalnych.

– Tak niewiele wiadomo o biologicznych mechanizmach, które są podstawą czynników wywołujących ataki migreny – powiedział David Dodick, dyrektor amerykańskiego stowarzyszenia zajmującego się problemem migren.

Dodick podkreśla, że badania grupy Dunhama są istotnym odkryciem. Wnioski z badań nad migreną zostały ogłoszone na zjeździe naukowym w Los Angeles, poświęconym bólom głowy.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...