Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-28 17:00:00

Czerwone wino chroni przed utratą wzroku?

Jak wskazują wyniki badań przeprowadzone przez Washington University School of Medicine w St. Louis, wino może pomóc w problemach ze wzrokiem.

 

Resveratrol, składnik czerwonego wina z winogron, borówek, orzechów ziemnych i innych roślin, hamuje niekontrolowany rozwój naczyń krwionośnych w oku.

Odkrycie to ma znaczenie dla ochrony oczu przed schorzeniami, takimi jak retinopatia cukrzycowa, będąca uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, które pojawia się podczas cukrzycy, a także przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Są to najczęstsze przyczyny ślepoty wśród Amerykanów po 50. roku życia.

Powstawanie nowych naczynek krwionośnych, nazywane angiogenezą, również odgrywa kluczową rolę w przypadku rozwoju niektórych nowotworów, a także miażdżycy.

Wnioski z eksperymentów przeprowadzonych na szczurach dowodzą, że resveratrol może hamować angiogenezę.

– Wspaniałą rzeczą jest, że badanie zidentyfikowało resveratrol, jako związek hamujący starzenie się. Wzbudziło to w nas zainteresowanie schorzeniami oczu spowodowanych tym procesem. Prowadziliśmy także badania nad wpływem resveratrola na rozwój naczyń krwionośnych w innych częściach ciała, ale poza okiem, nie znaleźliśmy na to jeszcze żadnych dowodów – powiedział Rajendra S. Apte, specjalista, zajmujący się schorzeniami siatkówki na Washington University School of Medicine.

Apte dodał, że w przyszłości może okazać się, iż fakt zidentyfikowany przez jego laboratorium dotyczy nie tylko schorzeń związanych z oczami, ale także nowotworów i miażdżycy. Jeśli tak się stanie, pewnego dnia będzie można użyć resveratrola do polepszenia pola widzenia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również