Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-02 16:45:00

Brokuły i brukselka pomogą w walce z rakiem

Substancja o nazwie indolo-3-karbinol (I3C) dostarczana naszemu organizmowi podczas jedzenia brokułów i brukselki blokuje proliferację komórek nowotworowych dzięki usuwaniu z nich białka niezbędnego do podziałów komórek raka - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cancer Prevention Research".

 

Z wcześniejszych badań wiadomo, że obecny w warzywach kapustowatych indolo-3-karbinol (I3C) ma działanie przeciwnowotworowe i generalnie pozytywny wpływ na zdrowie. Teraz naukowcy zbadali jak dokładnie wpływa na komórki raka.

Okazało się, że I3C powoduje rozkład białka o nazwie Cdc25A - niezbędnego komórkom nowotworowym do podziałów i rozwoju, dzięki czemu hamuje wzrost między innymi guzów sutka.

Xianghong Zou wraz z kolegami z Ohio State University Medical Center analizował działanie I3C na trzy różne linie komórek raka piersi i zaobserwował rozkład Cdc25A. W dalszych doświadczeniach działaniu I3C poddano myszy chore na raka sutka i stwierdzono zmniejszenie guzów o około 65 proc. Jednocześnie naukowcy odnotowali, że I3C jest skuteczny tylko w przypadku typowej lokalizacji Cdc25A w komórkach raka sutka, w przypadku mutacji zmieniającej lokalizację tego białka I3C nie było skuteczne.

Poziom Cdc25A jest znacząco podwyższony w około połowie przypadków raka sutka i zwykle wskazuje na złe rokowania, ponadto podwyższony poziom tego białka obserwuje się w nowotworach prostaty, wątroby, przełyku, endometrium i jelita; a także u chorych na chorobę Alzheimer'a.

Zdaniem autorów pracy działanie I3C na komórki nowotworowe jest bardzo obiecujące a lepsze zrozumienie jego mechanizmu ma szansę doprowadzić do wprowadzenia tego związku jako suplementu diety oraz leku na raka i inne choroby przebiegające z podwyższonym poziomem Cdc25A. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-07-05 17:31:50
   

  Znacie jakoweś dania z brukselki (oprócz tradycyjnie podanej z bułeczką)? Uwielbiam brukselkę Znacie to podzielcie się wiedzą w kąciku smakosza
 • Lonia (offline)

   

  Avatar

  2011-02-02 16:17:39
   

  Super , bo ja się zajadam brokułami , brukselkę też lubię. Jedzmy te warzywa , a pogonimy na dobre gada

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-02-27 13:16:37

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Proszę o interpretację wyniku badania usg.: "W badaniu usg piersi w trakcie laktacji o budowie gruczołowej. Przewody...
 • Avatar

  2021-02-15 11:34:20

  Szczepienie przeciw COVID - cd.

  Kontynuacja pytania "Szczepienie przeciw COVID " z 8 lutego 2012 r.   Czy 16 dnia po mastektomii...
 • Avatar

  2021-02-12 12:34:07

  Jakie powinnam zrobić badania

  Obszar lito - torbielowaty o zatartych rysach z mikrozwapnieniami. Birads 4B, guz ma 7 cm. Po mammografii i USG zlecono...