Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-06 17:38:56

II Europejskie Spotkanie w Zurychu

W dniach 15-16 czerwca 2010 odbyło się w Zurychu Drugie Europejskie Spotkanie poświęcone tematyce raka piersi. Organizatorem spotkania było Forum Pacjenckie, a uczestniczkami – kobiety po leczeniu raka piersi z całej Europy, m.in. Holandii, Danii, Finlandii, Ukrainy, Cypru, Albanii, Czech, Słowenii zrzeszone w organizacji Europa Donna i przedstawicielki Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" z Polski reprezentowane przez Dorotę Kurdusiewicz i Alicję Laube.

 

Podczas dwudniowego zjazdu mieliśmy możliwość wysłuchać wielu bardzo ciekawych wykładów na temat raka piersi, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach, a także podzielić się swoim doświadczeniem z koleżankami z innych krajów.


Najnowsze doniesienia z konferencji ASCO w Chicago przestawili nam prof Hans-Jorg Senn ze Szwajcarii i dr Alain Monnier z Francji. Omówili oni rolę chemioterapii i podkreślili, że wobec dużej różnorodności dostępnych leków trudno jest jednoznacznie określić najlepszy dobór chemioterapeutyków. Coraz szerzej prowadzone są badania nad pełnym genotypem każdego przypadku, aby jak najlepiej dobrać leczenie. W tematyce hormonoterapii nadal obowiązuje „złoty standard” pięć lat tamoxifen, jednak najnowsze raporty i wyniki badań klinicznych wskazują w pewnych przypadkach na większą skuteczność inhibitorów aromatazy. Badania nad doborem najlepszej hormonoterapii są wciąż w toku.


Inną bardzo ważną sprawą poruszą na spotkaniu był udział i zaangażowanie wyspecjalizowanych pielęgniarek tzw.” od piersi” w opiece nad pacjentką. Nowy program szkolenia dla pielęgniarek i ich rolę w procesie leczenia omówiła Saskia Claassen z Holandii. Podkreśliła jak ważne jest włączenie specjalnie wyszkolonych pielęgniarek, które na każdym etapie powrotu chorej kobiety do zdrowia, mogą przejąć niektóre obowiązki lekarza, mieć większy, częstszy i pełniejszy kontakt z pacjentką i potrafią pomóc oraz udzielić odpowiedzi na trapiące pytania.


Ostatnie wykłady tego dnia poświęcone były tematyce psychologicznej. Bettina Borisch ze Szwajcarii zaprezentowała i omówiła swoją ankietę dotyczącą różnych psychologicznych aspektów raka piersi, przeprowadzoną w szpitalu, w którym pracuje. Następną prelegentką była Luzia Travado z Włoch, która mówiła na temat psychosocjalnych zmian w stylu życia u kobiet po raku piersi. Zaakcentowała, że po raku też jest normalne życie, ale ta norma jest inna niż przed diagnozą i trzeba ją przyjąć i zrozumieć, jednocześnie dając sobie czas na przystosowanie do nowej sytuacji. Nie należy izolować się i wyłączać z życia rodzinnego i towarzyskiego. Pomoc i wsparcie rodziny i przyjaciół są ogromnie ważne, aby nie pogrążyć się w depresji.


Drugi dzień poświęcony był zajęciom warsztatowym w grupach. Był to czas dyskusji i uzgadniania stanowisk, a także prezentacji informacji o warunkach i sposobach leczenia w różnych krajach. Tematyka poszczególnych spotkań dotyczyła czasu diagnozy, leczenia i operacji. Ogólne schematy postępowania są wszędzie podobne, gdyż opierają się na wytycznych St. Gallen, jednak gdy zagłębimy się w szczegóły występują jeszcze bardzo duże różnice na każdym etapie leczenia, zaczynając od czasu oczekiwania na operację, poprzez dostępność do najnowocześniejszego leczenia i zakres wizyt kontrolnych.


Spotkanie w Zurychu było bardzo interesujące i dało sposobność zdobycia wiedzy i wymiany poglądów z przedstawicielami innych europejskich organizacji pacjenckich.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amado, Al_la

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...