Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-06 15:15:00

Miód dobry na (prawie)wszystko...

 

Naukowcy odkryli, że jeden ze składników miodu zabija bakterie.

 

Badanie opublikowane w „FASEB Journal" po raz pierwszy wyjaśniło, w jaki sposób bakterie są zabijane przez miód. Wskazują, że defenzyn-1, białko dodawane do miodu przez pszczoły, posiada silną antybakteryjną właściwość i może być stosowane do walki z odpornymi na leki bakteriami.

Być pewnego dnia będzie można użyć tych właściwości miodu do leczenia oparzeń i infekcji skóry, a także do opracowania nowych leków, które pomogą w leczeniu zakażeń wywołanych bakteriami odpornymi na antybiotyki.

– Kompletnie wyjaśniliśmy molekularną podstawę aktywności antybiotyków w miodzie, jakościowym na tyle, że nadaje się do zastosowania w medycynie. Miód lub pojedynczy komponent pochodny od miodu może mieć ogromną wartość zapobiegawczą i leczniczą w przypadku infekcji spowodowanej odpornymi na antybiotyki bakteriami – powiedział Sebastian A.J. Zaat, naukowiec z Wydziału Mikrobiologii Medycznej na Akademii Medycznej w Amsterdamie.

Ostatecznie naukowcy odizolowali białko defenzyn-1, które jest częścią układu odpornościowego pszczół i składnikiem dodawanym przez pszczoły do miodu. Po analizie naukowcy wywnioskowali, że ogromna część antybakteryjnych właściwości miodu pochodzi z białek. Ta informacja rzuca światło na wewnętrzną pracę układu immunologicznego pszczół, które mogą pomóc hodowcy w stworzeniu, jeszcze zdrowszego, pszczelego miodu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również