Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-13 10:15:00

Gdańsk: pozytonowo, czyli po grudach do celu...

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym uruchomiono wreszcie pierwszy na Pomorzu aparat PET-CT. Obecnie trwa tzw. rozruch supernowoczesnego i skomplikowanego urządzenia do diagnostyki medycznej...

 

Na PET-CT Gdańsk czekał kilka lat. Ministerstwo Zdrowia już w 2007 roku przyznało Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu 10 mln zł na jego zakup. Aparat miał rozpocząć pracę już rok później, okazało się jednak, że szpital musi zainwestować w specjalny bunkier spełniający wymagania Polskiej Agencji Atomistyki...

Nie ma lepszej diagnostyki
PET-CT, czyli pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową umożliwia wykonanie szybkiego, bezbolesnego i bardzo dokładnego badania całego organizmu. Diagnostyka przy użyciu metody PET-CT znalazła szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii, identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a także – choć w mniejszym stopniu – w diagnostyce chorób zakaźnych oraz pediatrii.

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek i tkanek. To zaś ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych. Wydajność skanera PET, w połączeniu z wysokiej klasy tomografem komputerowym i systemem analizy obrazów, umożliwia szczegółowe przebadanie całego ciała w ciągu kilkunastu minut i uzyskanie najbardziej precyzyjnych wyników. Dziś, przy obecnym stanie wiedzy, lepszych uzyskać się nie da.

Bieg z przeszkodami
Władze szpitala planowały rozpoczęcie badań PET-CT – przy zastosowaniu urządzenia firmy Siemens – na początku tego roku, ale pojawiły się kolejne przeszkody: do uruchomienia aparatu potrzebni byli amerykańscy inżynierowie.

Później, już w czerwcu bieżącego roku pojawiły się problemy z radiofarmaceutykami potrzebnymi do badań tym urządzeniem. W szranki do przetargu na ich dostawę dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stanęły dwie firmy – z Linzu i Berlina.

Przetarg wygrała tańsza oferta z Linzu, ale konkurent oprotestował rozstrzygnięcie ze względów formalnych i protest ten został uwzględniony.

Ostatecznie przetarg wygrała firma z Berlina, mimo iż oferta austriacka była o 20 proc. tańsza od niemieckiej i faktu, że izotop w tym przypadku trzeba byłoby transportować samolotem. Przyczyną, że ostatecznie wygrała przetarg oferta droższa było między innymi to, że producenci z Linzu nie gwarantowali w czasie świąt państwowych w Austrii dostawy radiofarmaceutyku do Gdańska.

– Będziemy jeszcze w tej sprawie czynić odpowiednie kroki, bo 20 procent tańsze izotopy to dość poważna kwota. Na razie dowożone są one transportem samochodowym z Berlina w ciągu czterech godzin. To dość imponujący czas jak na przejazd samochodem ze stolicy Niemiec do Gdańska. Kierowca nie ukrywa, że pędzi na sygnale, a jego prędkość na niemieckiej autostradzie wynosi 240 km na godzinę – mówi portalowi rynekzdrowia.pl profesor Piotr Lass, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Obecnie jesteśmy na etapie rozruchu urządzenia. Do tej pory wykonaliśmy dziesięć badań i opracowujemy ich harmonogram. Niestety, mimo wyliczenia, iż najbardziej optymalną liczbą badań, zgodną z szacowanymi przez nas potrzebami, byłoby około 200 miesięcznie, otrzymaliśmy kontrakt z NFZ na około 60 badań na miesiąc do końca roku. To oznacza, że PET będzie pracował jeden, dwa dni w tygodniu – dodaje profesor Lass.

Czekając na NFZ
Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ma nadzieję, że z czasem NFZ przeznaczy na badania PET więcej pieniędzy.

– Kontrakty NFZ w całej Polsce, na 11 funkcjonujących urządzeń, są różne – od 50 do 200 badań miesięcznie. To spore zróżnicowanie. Te niskie są na przykład w Warszawie, gdzie urządzeń jest więcej. Ale w północnej Polsce są tylko dwa ośrodki dysponujące PET : w Bydgoszczy i w Gdańsku – dodaje prof. Lass.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył w br. na badania PET-CT 1 mln 674 tys. zł, co oznacza, że do końca roku z bezpłatnych badań PET będzie mogło skorzystać 372 pacjentów.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-12-03 19:11:18
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Gdansk-PET-CT-nie-bedzie-w-pelni-wykorzystany,104092,1.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-12-17 16:10:22
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/Gdansk-nowy-PET-bedzie-pracowal-jeden-dzien-w-tygodniu,104458,5.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2012-08-13 11:54:55
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Pracownia-PET-w-Gdansku-niski-kontrakt-malo-badan,122063,1.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...