Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-29 23:45:00

Osoby lekko niepełnosprawne stracą na atrakcyjności jako pracownicy?

Firmom, które będą chciały uzyskać status zakładu pracy chronionej, bardziej będzie się opłacać zatrudnianie najciężej chorych lub upośledzonych.

 

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych wynika, że status zakładu pracy chronionej (ZPChr) będzie mogła uzyskać firma, której co najmniej połowa ogółu zatrudnionych stanowią osoby niepełnosprawne. Co najmniej 10 proc. z nich mają stanowić osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Jak podkreślają eksperci, problem mogą mieć głównie firmy, które uzyskały status ZPChr, licząc na dofinansowania do pensji niepełnosprawnych. Zatrudniają one bowiem tylko tylu niepełnosprawnych, aby spełniać minimalny wskaźnik zatrudnienia (40 proc.) uprawniający do uzyskania statusu.

W opinii pracodawców, rozwiązania przewidziane w projekcie spowodują, że firmy będą redukować zatrudnienie. Tym bardziej, że od 2011 r. zamrożona ma być podstawa obliczania wysokości dofinansowania pensji niepełnosprawnych pracowników.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również