Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-08-07 18:00:00

Lepiej zapobiegać niż leczyć: chrońmy oczy przed słońcem

Kiedy temperatura przekracza 30 st. C, lekarze apelują o uzupełnianie w organizmie płynów oraz unikanie, zwłaszcza przez osoby starsze i dzieci, przebywania na zewnątrz w porze największego nasłonecznienia. Okuliści przypominają natomiast o konieczności ochrony oczu.

 

Najbardziej szkodliwe dla oczu jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), przy czym szczególnie niekorzystne bywa działanie fal UVB (długość fali od 280 do 320 nanometrów). Promieniowanie o krótszej długości fali ma większą energię, a to oznacza rosnące ryzyko uszkodzenia tkanek.

Groźny ultrafiolet
Promieniowanie UVB jest pochłaniane przede wszystkim przez rogówkę i soczewkę, zatem właśnie tam dokonuje największych spustoszeń. Brak zabezpieczenia przed jego szkodliwym działaniem grozi chorobami oczu i przyspieszeniem zachodzących w nich zmian związanych z wiekiem. Może się tak stać np. w przypadku zaćmy, czyli zmętnienia soczewki, będącego jednym z głównych powodów utraty wzroku. Jak szacuje WHO, chroniąc oczy przed nadmiernym nasłonecznieniem, można uniknąć 20 proc. przypadków tej choroby.

Pierwszym objawem świadczącym o niekorzystnym działaniu promieniowania UV może być zapalenie spojówek. Sytuację powinien ocenić lekarz, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Ponieważ jednak lepiej zapobiegać niż leczyć, warto postawić na skuteczną ochronę oczu: okulary przeciwsłoneczne, wyposażone w odpowiednie filtry. Specjaliści zwracają uwagę, że na szczęście pamiętamy o tym coraz częściej.

Dobre okulary ...
– Latem nie odnotowujemy większej liczby pacjentów, u których słońce powoduje problemy z oczami. Świadomość społeczeństwa jest obecnie o wiele większa niż jeszcze kilka lat temu. Niemal wszyscy wiedzą, że należy nosić okulary przeciwsłoneczne, ale wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wspomniane okulary muszą pochłaniać promieniowanie UV. A takich nie kupimy u ulicznego sprzedawcy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. zw. dr hab. n. med. Wanda Romaniuk, kierownik Kliniki Okulistyki Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki.

Wanda Romaniuk podkreśla również, że coraz bardziej świadomi rodzice chronią też przed słońcem oczy swoich dzieci – dbają, by maluchy nosiły nakrycia głowy z daszkiem lub wręcz zatrzymują je w domu w godzinach największego nasłonecznienia.

Nie wszyscy pamiętają natomiast, że w „ciepłych krajach”, do których coraz częściej udajemy się na urlop, należy chronić oczy jeszcze skuteczniej, niż w Polsce.

– Zdarza się, że turyści wracający z tropikalnych wojaży trafiają do naszej kliniki z problemami. Okulary bez filtrów UV lub źle dobrane, powodujące, że od strony skroni promieniowanie słoneczne trafia do oka, oznaczają niemal pewne kłopoty w postaci zmian zwyrodnieniowych – ostrzega Wanda Romaniuk.

... i „kolorowa” dieta
Jak podkreśla prof. Romaniuk, warto także pamiętać o „kolorowej” diecie, korzystnej dla całego organizmu, a szczególnie dla ochrony siatkówki oka.

– Naturalnym filtrem ochronnym oczu jest barwnik siatkówki, w którego skład wchodzą m.in. luteina i zeaksantyna. Dostarczamy je organizmowi z ciemnozielonymi warzywami, takimi jak brokuły, szpinak, sałata. Są też obecne w kukurydzy, zbożach, marchewce oraz we wszystkich czerwonych owocach i warzywach, m. in. w pomidorach. Jedząc „kolorowo” dostarczamy siatkówce odpowiednich składników wzmacniających – dodaje profesor Romaniuk.

Jak kupować okulary
– Coraz większa liczba osób kupuje markowe okulary, z gwarancją jakości odpowiednich filtrów. Ludzie pytają o szkła z polaryzacją, wykonane w specjalnej technologii wytwarzania soczewek, które wyostrzają widzenie, a nie powodują odblasków. To daje dodatkową ochronę i podnosi komfort widzenia. Takie okulary mają co najmniej roczną gwarancję i to nimi klienci interesują się coraz częściej – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Marcin Czarnecki z salonu Foto-Optyki w Tychach.

Tyle, że ceny markowych okularów przeciwsłonecznych sięgają 1 tys. zł, np. za nowe modele Dolce&Gabbana z serii Madonna. Okulary Ray Ban to z kolei wydatek kilkuset złotych. Ale...

– W ofercie są znacznie tańsze okulary bardzo dobrej jakości. Można je kupić już za około 100 złotych – dodaje Czarnecki.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

  • xiouken (offline)

     

    Avatar

    2024-11-10 06:26:35
     

    audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru gangwayplatform.rugarba...
  • xiouken (offline)

     

    Avatar

    2025-01-10 08:34:07
     

    Whil290.1BettBettOZONФрисComoинстGodeJesuKoopMichШахо LaceWindCrosАртиRosaMichВешкStevOrsoCrazАртиСодеКурс МоскCredобслCareслужСтепBriaJensDigiотсюLM10HappСпус BiocредаLopeСодеВыпуКурьJardсертBu...
  • xiouken (offline)

     

    Avatar

    2025-02-10 07:44:05
     

    http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrul...

Poczytaj również

  • Avatar

    2022-11-06 08:50:50

    Interpretacja USG piersi

    Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
  • Avatar

    2022-11-05 10:59:10

    Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

    Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
  • Avatar

    2022-11-05 10:55:28

    Interpretacja przypadku

    Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...