Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-08-10 18:30:00

UE finansuje prace nad precyzyjną diagnostyką raka piersi

Unia Europejska przeznaczyła 3,1 mln euro w ramach projektu HAMAM na opracowanie szybszej i dokładniejszej diagnostyki raka piersi.

 

Każdego roku w UE diagnozuje się 350 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii obrazowania, wczesne wykrywanie i precyzyjna diagnoza raka piersi nadal pozostają problemem. Wykonuje się niepotrzebne biopsje, a guzy często pozostają niewykryte, aż do momentu, gdy skuteczna terapia jest trudniejsza lub wręcz niemożliwa.

Dlatego Unia przeznaczyła specjalne fundusze na opracowanie lepszej i szybszej diagnostyki raka piersi. W ramach projektu HAMAM prowadzone są prace nad prototypem urządzenia, które umożliwia porównywanie obrazów uzyskanych następującymi metodami obrazowania: mammografią rentgenowską, tomosyntezą, obrazowaniem rezonansem magnetycznym, ultrasonografią 2D/3D oraz pozytonową mammografią emisyjną.

Prace nad projektem, które przewidziano na 3 lata, rozpoczęły się w 2008 r. W ramach projektu naukowcy, lekarze kliniczni oraz informatycy prowadzą prace nad jedną wspólną bazą danych, w której mają się znaleźć wszystkie dane dotyczące pacjentek.

Celem projektu jest opracowanie klinicznych narzędzi informatycznych, które umożliwią zintegrowanie danych uzyskanych w wyniku obrazowania z danymi liczbowymi, a następnie połączenie ich z indywidualnymi profilami ryzyka zachorowania na raka piersi, które oparte są na informacjach genetycznych i na historii zachorowań w rodzinie.

W skład komitetu doradczego ds. badań klinicznych działającego w ramach projektu wchodzą eksperci będący autorytetami w dziedzinie diagnostyki raka piersi z sześciu państw członkowskich UE (Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii) oraz z USA.

Testy kliniczne zostaną przeprowadzone w szpitalach w Niemczech, w Wielkiej Brytanii i Holandii.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-05-13 11:25:29

  Interpretacja przypadku

  Kobieta lat 66. W prawej piersi został zdiagnozowany rak inwazyjny zrazikowy G.2 LCIS /DCIS nie występuje. Receptory: ER...
 • Avatar

  2021-05-13 11:21:38

  Zabieg w znieczuleniu miejscowym

  W październiku 2019 r. dowiedziałam się, że mam raka piersi prawej, miałam robioną biopsję grubo igłową i wynik był taki:...
 • Avatar

  2021-05-07 12:56:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mastektomia w 2015 r. Obecny wiek 50 lat. Stopień złośliwości G1, stopień zawansowania pT1cpN(sn)0R0, ki67 >10%. Od...