Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-08-19 08:00:00

Łódź: terapia dla chorych na raka i ich rodzin

Projekt "Kiedy życie boli", wspierający osoby cierpiące na choroby nowotworowe oraz ich rodziny, realizuje w Łodzi Stowarzyszenie "Edukacja i Wychowanie".

 

Bezpłatne zajęcia w grupie terapeutycznej mają wspomagać leczenie i uczyć m.in. radzenia sobie z bólem i stresem.

– Chcemy również pomóc ich bliskim, bo nagle, gdy np. współmałżonek dowiaduje się, że mąż lub żona jest osobą śmiertelnie chorą, to jest to olbrzymia tragedia dla bliskich. Oni też uczą się, jak radzić sobie z emocjami, z negatywnymi uczuciami i to jest podstawa tej grupy – mówił dziennikarzom prezes Stowarzyszenia „Edukacja i Wychowanie" Sławomir Grzegorek.

Grupę prowadzi dwóch terapeutów; zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez trzy godziny. Do końca roku zaplanowano 17 takich spotkań. W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 18 osób. Na razie uczestniczy w nich 11 osób, w tym kilku członków rodzin osób chorych na raka.

Jak podkreślają twórcy projektu, ma on wspierać leczenie chirurgiczne, farmakologiczne i radioterapię, uczyć technik radzenia sobie z bólem fizycznym i emocjonalnym. Dzięki zajęciom osoby chore i ich bliscy mają się też uczyć aktywnego współdziałania w leczeniu.

Zdaniem psycholog Ewy Cwaliny, idea powstania grupy zakłada przede wszystkim, żeby chory człowiek nie pozostawał sam, żeby po uzyskaniu diagnozy nie izolował się od ludzi.

Podczas zajęć chorzy i ich rodziny uczą się także, jak skutecznie radzić sobie ze stresem związanym z chorobą.

– Nauka lepszego radzenia sobie ze stresem wpływa bezpośrednio na nasz układ nerwowy i powoduje, że układ immunologiczny działa efektywnej. Poprzez lepsze radzenie sobie ze stresem człowiek jest w stanie skuteczniej walczyć z chorobą – wyjaśniła psychoterapeutka.

Grupa ma charakter otwarty; zainteresowani będą mogli dołączyć do niej w czasie trwania całego projektu i wziąć udział w dowolnej liczbie spotkań. Twórcy projektu chcą go kontynuować także w przyszłym roku. Zajęcia są współfinansowane przez samorząd województwa łódzkiego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...