Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-08-24 20:31:06

Ekspert radzi

Panie Doktorze
Mam 48 lat i w listopadzie 2009 miałam mastektomię. Guz miał wymiary 1,2x1x1,5, usunięto 8 węzłów i były czyste. Dostałam 4 chemie AC i zoladex 3,6 mg co 28 dni (żeby zatrzymać miesiączkę) oraz arimidex 1mg dziennie na 5 lat, guz był silnie hormonozależny (100% ER i 80% PgR). Ponieważ Her2 był dodatni w lipcu miałam zacząć brać herceptynę, niestety podczas pierwszego podania nastąpiła reakcja wstrząsowa (duszności i dreszcze) - Pani Ordynator ze świdnickiego szpitala, gdzie się leczę, powiedziała, że nie będę mogła brać herceptyny ponieważ wystapiła rekacja uczuleniowa.
Moje pytanie brzmi: czy w mojej sytuacji jest dla mnie jakieś inne leczenie celowane? (czy mogę dostać lapatinib?)
I drugie pytanie: przeczytałam w odpowiedziach Pana Doktora o zaleceniach z Sant Galen, że jedynym lekiem hormonalnym w tabletkach dla kobiet przed menopauzą jest tamoxifen - ja dostaję arimidex - czy powinnam porozmawiać z moim lekarzem o zmianie leku?
Pozdrawiam

OBJAWY NADWRAŻLIWOŚCI NA HERCEPTYNĘ CZĘSTO STWIERDZA SIĘ PRZY PIERWSZYM PODANIU LEKU. PRZY NASTĘPNYCH PODANIACH OBJAWY TE ZAZWYCZAJ SIĘ NIE POJAWIAJĄ. CZASAMI STOSUJE SIĘ TZW. PREMEDYKACJĘ (PODAWANIE LEKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH PRZEZ REAKCJAMI WSTRZĄSOWYMI – TAKIE STOSUJE SIĘ NP. PRZY PODAWANIU PAKLITAKSELU).

JEŻELI JEDNAK LEKARZ PROWAZĄCY UWAŻA, ŻE ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA NIE MOŻNA U PANI PODJĄĆ PRÓBY PONOWNEGO PODANIA HERCCEPTYNY, TO AKTUALNIE NIE MA INNEGO LECZENIA UZUPEŁNIAJĄCEGO UKIERUNKOWANEGO NA HER-2

ARIMIDEX W POŁĄCZENIU Z ZOLADEXEM NIE JEST LEPSZY NIŻ TAMOKSYFEN Z ZOLADEKSEM –(WYNIKI BADANIA ABCSG-12) NATOMIAST WIĄŻE SIĘ ZE ZNACZNIE WYŻSZYM RYZYKIEM WYSTĄPIENIA OSTEOPOROZY I ZŁAMAŃ KOŚCI. DLATEGO TEŻ W PRZYPADKU STOSOWANIA TAKIEGO POŁACZENIA KONIECZNA JEST PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY. Z UWAGI NA BRAK PRZEWAGI NAD SKOJARZENIEM TAMOKSYFEN+ZOLADEX, ORAZ WYŻSZE KOSZTY WIĄŻĄCE SIĘ Z RYZYKIEM I POWIKŁANIAMI OSTEOPOROZY ZALECA SIĘ STOSOWANIA WŁAŚNIE TAMOKSYFENU. ACZKOLWIEK STOSOWANIE ARIMIDEXU I ZOLADEXU JEST DOPUSZCZALNE.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-08-01 12:01:03

  Usunięcie przewodów mlekowych

  Mam 35 lat. W połowie maja zauważyłam wyciek z brodawek przy naciśnięciu. Kolor zielonkawo-żółty, czasem biały lub...
 • Avatar

  2020-07-29 11:36:31

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 44 lata, właśnie zdiagnozowano u mnie raka inwazyjnego, NST, G2. ER (+) 80 % - reakcja średnia PgR (+) 90 % - reakcja...
 • Avatar

  2020-07-29 11:33:29

  Badania genetyczne

  Mam 35 lat. Dostałam skierowanie na badania genetyczne. W poradni genetycznej zostanie zbadany BRCA1 (3 najczęstsze...