Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-08-30 13:00:00

Osiem głównych objawów raka

Brytyjscy naukowcy z Keele University sporządzili zestawienie objawów, mogących świadczyć o rozwijającym się nowotworze - informuje serwis "BBC News/Health"

 

Opierając się na wynikach 25 wcześniejszych badań, specjaliści skupili się na objawach, których obecność wskazuje na nowotwór z prawdopodobieństwem wyższym niż 1 do 20.

Są to:

obecność krwi w moczu lub stolcu,

anemia,

odkrztuszanie krwi,

nieprawidłowa masa w piersi,

trudności z przełykaniem,

krwawienia po menopauzie

nieprawidłowe wyniki badań prostaty.

 

Eksperci przypominają także, że ryzyko występowania nowotworów rośnie z wiekiem - poniżej 55. roku życia tylko dwa z ośmiu objawów wskazują na nowotwór z prawdopodobieństwem sięgającym 1 do 20 - to nieprawidłowe wyniki badania prostaty przez odbyt oraz wyczuwalny guzek w piersi.

Po 55. roku życia utrudnione przełykanie może wskazywać na raka przełyku - ale tylko w przypadku mężczyzn. Krew w moczu staje się szczególnie niepokojąca u obu płci po 60. roku życia.

Choć żaden z wymienionych objawów nie daje pewności rozpoznania, w razie jego wystąpienia pacjent powinien zostać poddany szczegółowym badaniom jak najszybciej, by rozpoznać ewentualny nowotwór we wczesnej fazie, gdy leczenie jest najskuteczniejsze.

Rzecznik Cancer Research UK przypomniał, że istnieje około 200 rodzajów nowotworów, toteż brak któregoś z ośmiu objawów nie świadczy, że żaden z nich nam nie zagraża. Dlatego każda niezwykła lub długo się utrzymująca zmiana w naszym organizmie powinna być sprawdzona przez lekarza. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...