Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-09-07 20:45:00

Warzywa i owoce istotne w prewencji raka płuc

Urozmaicony zestaw warzyw i owoców w diecie może obniżyć ryzyko zachorowania na najczęstszą odmianę raka płuc, zwłaszcza u palaczy - wynika z holenderskich badań, które publikuje pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention".

 

Naukowcy z holenderskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska zebrali dane w grupie ponad 452 tys. osób, dotyczące spożycia 14 popularnych owoców i 26 warzyw - świeżych, w puszce lub suszonych.

Analiza wykazała, że jedzenie różnorodnej mieszanki warzyw obniżało ryzyko raka płuc, zwłaszcza u palaczy. Osoby, których dieta była dodatkowo wzbogacona o duży wybór owoców były wyraźnie mniej narażone na najczęstszą odmianę tego nowotworu – tj. płaskonabłonkowego raka płuc.

- Choć rzucenie palenia jest najważniejszym elementem redukcji ryzyka raka płuca, spożywanie różnorodnych warzyw i owoców, bez względu na ilość, może się również przyczyniać do jego spadku, zwłaszcza u osób palących papierosy - komentuje biorący udział w badaniach dr H. Bas Bueno-de-Mesquita.

– Warzywa i owoce zawierają wiele aktywnych biologicznie składników, dlatego logiczne jest założenie, że trzeba je jeść nie tylko w zalecanych ilościach, ale też w urozmaiconym zestawie, by uzyskać największe korzyści zdrowotne – zaznacza badacz.

Jak podkreśla w komentarzu odredakcyjnym do artykułu dr Stephen Hecht z Uniwersytetu Minnesoty, jest to jedno z pierwszych badań, które nie koncentruje się na znaczeniu jakości warzyw i owoców w diecie, lecz na ich urozmaiconym składzie.

Dym tytoniowy zawiera mieszaninę wielu związków rakotwórczych. Dlatego, zdaniem Hechta, tylko urozmaicona kompozycja substancji ochronnych może przynieść jakiekolwiek korzyści odnośnie redukcji ryzyka raka.

– Niemniej jednak, społeczeństwo powinno być uświadamiane, że jedyną udokumentowaną metodą obniżania ryzyka raka płuca jest unikanie dymu tytoniowego pod każdą postacią – podkreśla Hecht.

Specjalista przypomina, że na świecie ciągle ponad miliard ludzi pali papierosy. Wielu z nich jest uzależnionych od nikotyny i nie może zerwać z nałogiem.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...