Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-09-06 21:15:00

Wzmacniają kości, ale sprzyjają rakowi

Długotrwałe przyjmowanie wzmacniających kości leków z grupy bisfosfonianów może podwyższać ryzyko raka przełyku - informuje "British Medical Journal".

 

Bisfosfoniany to grupa leków hamująca uwalnianie wapnia z kości - stosowane są w leczeniu złamań, osteoporozy i przerzutów nowotworowych do kości.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr Jane Green z Oxford University analizował losy grupy 3 tys. osób w wieku od 60 do 79 lat, przyjmujących bisfosfoniany przez pięć lat.

Okazało się, że ryzyko zachorowania na raka przełyku wzrosło dwukrotnie - z jednego przypadku na 1000 osób do 2 przypadków na 1000 osób. Wcześniejsze badania nie wykazywały takiego efektu.

Zdaniem autorów badań, nawet jeśli ich wyniki się potwierdzą, ryzyko związane z przyjmowaniem tych leków jest niewielkie, ale warto je brać pod uwagę rozważając możliwe korzyści i zagrożenia związane z leczeniem.

Nie jest jasne, dlaczego bisfosfoniany sprzyjają rakowi przełyku, ale wiadomo, że podrażniają przełyk. Nie zaobserwowano natomiast częstszego występowania raka żołądka ani jelita grubego.

PAP - Nauka w Polsce, PMW

agt/

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Maja048 (offline)

   

  Avatar

  2010-09-21 20:57:55
   

  Ja przyjmuję już te leki kilka lat...Ale wiadomo ,ze przyjmuje się je na czczo i nie wolno kłaść się ani siadać...Ja przez te lata zimą szłam robić ogień w piecu, w pozostałe dni włosy umyć, przygo...

Poczytaj również