Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-04 14:00:00

Antykoncepcja kontra nowotwór

Zmodyfikowany środek antykoncepcyjny - zwany wkładką domaciczną - może chronić przed rakiem trzonu macicy - informuje "New Scientist".

 

Gdy u kobiety rozwinie się rak macicy, zwykle trzeba usunąć cały ten narząd, wykonując operację zwaną histerektomią. Alternatywą mogą być hormonalne pigułki, ale ich stosowanie powoduje takie efekty uboczne jak nudności, bóle głowy i nadmierne krwawienia.

Lucas Minig z uniwersyteckiego szpitala Sanchinarro w Madrycie wykorzystał uwalniającą hormony wkładkę domaciczną, stosowaną zwykle jako środek antykoncepcyjny, do leczenia 14 kobiet z rakiem endometrium oraz 20 kobiet z przerostem endometrium, który jest stanem przedrakowym. Wkładka uwalniała syntetyczny progesteron, którego duże dawki, jak się uważa, wywołują apoptozę (samobójczą śmierć) komórek nowotworowych.

Dzięki bezpośredniemu działaniu na guz udało się uniknąć bolesnych efektów ubocznych. Pacjentki otrzymywały również co miesiąc dawki gonadoliberyny(GnRH), hormonu który hamuje wytwarzanie estrogenu, uważanego za czynnik pobudzający wzrost guza. Po roku osiem kobiet z rakiem i 19 z przerostem endometrium było wolnych od raka, a dziewięć z nich miało dzieci.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również