Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-17 17:15:00

Śląsk: tak prowadzą bezpłatną profilaktykę raka jajnika

Profilaktyczne badania jajników mają odbyć się w największych miastach regionu.

 

W niedzielę (17 października) w Przychodni Specjalistycznej nr 4 przy Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów” w Knurowie odbywają się bezpłatne, profilaktyczne badania w kierunku raka jajnika. Badanie można wykonać w godz. 10:00 – 18:00.

W trakcie badania lekarz ginekolog przeprowadzi diagnostykę jajnika na podstawie badań ultrasonograficznych. Będą też przeprowadzane konsultacje ginekologiczne. Kobiety w ciąży będą mogły wykonać badanie tętna płodu.

Akcji patronuje Radio Plus, a realizuje Fundacja Godula Hope prowadząca Program Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych Jajnika. Planuje się, że obejmie ona największe miasta Śląska oraz mniejsze miasta województwa.

Fundacja Godula Hope prowadzi także Program Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych Piersi oraz programy edukacyjne.

Rak jajnika zajmuje piąte miejsce na liście przyczyn zgonów kobiet. Pomimo stosunkowo niewielkiej zachorowalności (ryzyko względne w ciągu całego życia 0,15%), śmiertelność z powodu raka jajnika stale rośnie. Wiąże się to z brakiem znanych metod zapobiegania i wczesnego wykrywania tej choroby oraz z jej niezwykłą agresywnością i szybkością postępowania procesu chorobowego. Mimo, że epidemiologia raka jajnika nie jest dobrze poznana, uważa się, że w etiologii tej choroby odgrywają rolę czynniki etniczne, socjoekonomiczne a także hormonalne i genetyczne.

Od kilku lat na świecie podejmowane są wysiłki mające na celu zorganizowanie skutecznego programu przesiewowego w kierunku raka jajnika. W Polsce jedynym przedsięwzięciem tego typu jest prowadzony przez Fundację Godula Hope od 1997 roku Program Wczesnego Rozpoznawania Raka Jajnika.

Jak podaje Fundacja na swojej stronie internetowej, np. w 2002 zbadano w ramach programu 4711 kobiet z grupy podwyższonego ryzyka wykonując 5328 badań ultrasonograficznych narządów rodnych (u 617 pacjentek konieczne było dwukrotne badanie). Wykryto 411 przypadków patologii jajników lub macicy, z czego 281 pacjentek skierowano do leczenia szpitalnego. W grupie leczonej szpitalnie znalazło się aż 13 przypadków nowotworów jajnika.

W opinii kierującego badania prof. Krzysztofa Sodowskiego istnieje olbrzymia potrzeba kontynuacji badań i gromadzenia jak największej ilości danych epidemiologicznych, tym samym korzyści z Programu Wczesnego Rozpoznawania Raka Jajnika można będzie porównać z danymi innych ośrodków i lepiej poznać nieznane mechanizmy epidemiologiczne tej choroby.

Więcej o badaniach: strona internetowa Fundacji Godula Hope.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również