Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-15 17:30:00

Rusza kampania "Pacjentko! Korzystaj ze swoich praw"

Pacjenci nie znają swoich praw i nie wiedzą np., że mogą odwołać się od orzeczenia lub opinii lekarza u Rzecznika Praw Pacjenta - mówili na konferencji organizatorzy kampanii "Pacjentko! Korzystaj ze swoich praw".

 

Jak powiedział Wanda Nowicka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, kampania kierowana jest przede wszystkim do kobiet, bo to one najczęściej korzystają z opieki medycznej.

Karolina Więckiewicz z zespołu pomocy prawnej Federacji wyjaśniła, że sprzeciw do Rzecznika Praw Pacjenta może wnieść każdy pacjent, gdy nie zgadza się z opinią lub orzeczeniem lekarza, a orzeczenie z kolei wpływa na realizację praw pacjenta.

– Przykładowo, kobieta w ciąży udaje się do lekarza, a ten orzeka, że ciąża nie zagraża jej zdrowiu ani życiu. Jeśli kobieta nie zgadza się z tym orzeczeniem, ma prawo odwołać się od niego, zgłaszając sprzeciw do RPP – powiedziała Więckiewicz.

Podkreśliła, że według jej wiedzy do tej pory do instytucji Rzecznika Praw Pacjenta nie zgłoszono ani jednego sprzeciwu. Jak wyjaśniła, za pośrednictwem RPP sprzeciw jest przekazywany do komisji lekarskiej.

Sprzeciw należy wnieść w ciągu 30 dni od wydania orzeczenia lub oświadczenia lekarskiego. Komisja lekarska składająca się z trzech lekarzy, z czego dwóch musi posiadać tę samą specjalizację, co lekarz, który wydaje oświadczenie, analizuje dokumentację medyczną, a jeśli jest taka potrzeba, bada pacjentkę.

W ciągu 30 dni komisja wydaje decyzję, od której nie ma odwołania – powiedziała Więckiewicz.

Jak podkreśliła, sprzeciwu nie można złożyć w wypadku, gdy lekarz niesłusznie odmawia wykonania świadczenia lub narusza inne prawo pacjenta – w takich wypadkach należy ubiegać się o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez RPP – dodała.

Sprzeciw wraz z uzasadnieniem należy wysłać na adres Biura RPP. Federacja proponuje pomoc w tym zakresie.

W ramach kampanii można skorzystać z porad prawnych, których prawnicy udzielają bezpłatnie podczas dyżurów telefonicznych i przez forum on-line. W szczególnych przypadkach prawnicy podejmują także interwencję i reprezentują kobiety przed sądem oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Można dzwonić na prowadzony przez Federację telefon zaufania: (22) 635 93 92; jest czynny w każdy wtorek i czwartek w godz. od 16 do 20. Poradę on-line można otrzymać wchodząc przez link: http://federa.phorum.pl/viewforum.php?f=29.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny organizuje kampanię wraz z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego, Amnesty International, Fundacją Feminoteka oraz Kliniką Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...