Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-19 14:25:19

8. Seminarium Pacjenckie w Mediolanie

W dniach 8-12 października 2010 roku w Mediolanie odbył się 35. Kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).

Zgromadziło się na nim ponad 15.000 osób: lekarzy i innych profesjonalistów związanych z tematyką onkologiczną, przyjechali oni ze 115 różnych krajów i mieli do wyboru uczestnictwo w ponad 130 sesjach naukowych. Już z samych tych liczb widać, że było to olbrzymie przedsięwzięcie.
W dużo mniejszej skali, lecz także ważne było 8. Seminarium Pacjenckie przy ESMO, które odbyło się w dniach 9-10 października. Przybyło na nie około 300 pacjentów z wielu krajów, reprezentantów organizacji onkologicznych zajmujących się chorymi na różne rodzaje nowotworu. Tegoroczne spotkanie poświęcone było głównie szeroko pojętemu tematowi rehabilitacji, rozumianej nie tylko jako rehabilitacja fizyczna, ale także opieka psychoonkologa, pielęgniarki i wszystko co nie jest ścisłą procedurą medyczną. Należy ją zaczynać już w momencie diagnozy i taka rehabilitacja powinna być dostępna dla pacjenta w czasie całego procesu leczenia i zdrowienia. Poprawia ona znacząco jakość życia pacjenta i jego nastawienie do leczenia, a także często z tym związane powodzenie terapii. Ciągle powtarzającym się tematem, jednak wciąż aktualnym i ważnym jest dostęp pacjenta do wiedzy i informacji dotyczących jego rodzaju choroby i związanej z tym postawy partnerstwa pomiędzy lekarzem, a pacjentem w procesie leczenia nowotworowego.
Tego typu spotkania międzynarodowe są także okazją do pokazania zestawień statystycznych i tu Polska wypada bardzo blado. Polskie wydatki na zdrowie plasują się na samym dole europejskiego spisu, śmiertelność jest wysoka, pomimo podobnej liczby zachorowań – ten obraz wymaga poprawy. Choroba nowotworowa w wielu wypadkach staje się powoli chorobą przewlekłą i tak powinno być, wymaga to jednak odpowiednich nakładów na leczenie.
Życie po raku nie powinno być obciążone stygmą choroby, ale dzięki wielotorowej rehabilitacji wspaniałą wędrówką w dalsze życie, gdzie lepiej potrafimy docenić "rzeczy małe" i codzienność.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...