Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-20 20:45:00

Po chemioterapii wciąż potrzebują wsparcia

Walka z rakiem piersi dla wielu kobiet nie kończy się wraz z wyjściem ze szpitala.

 

Naukowcy z University of Missouri School of Health Professions przebadali życie pacjentek z rakiem piersi po chemioterapii. Odkryli, że ich środowisko i możliwość otrzymania wsparcia i pomocy determinuje jakość ich życia.

"Często ludzie są gotowi psychicznie i emocjonalnie do chemioterapii i otrzymują dużo wsparcia w tym czasie. Potem idą do domu i każdy myśli, że już po wszystkim, jednak pacjentki wciąż mają obawy i lęki dotyczące zmian, przez które przeszły i co to oznacza dla ich przyszłości" - powiedziała Stephanie Reid-Arndt.

Badanie odkryło, że osoby, które po chemioterapii niechętnie szukają społecznego wsparcia, w tym terapii, czy nieformalnej sieci wsparcia, wykazują niższą jakość życia i są bardziej narażone na depresję. Wiele osób ma problemy z dotarciem do sieci wsparcia, ponieważ nie wiedzą jak, nie chcą nikogo niepokoić lub po prostu nie chcą dzielić się swoimi problemami.

Miejsce zamieszkania pacjentek również okazało się ważnym czynnikiem w określeniu jakości ich życia. Badanie wykazało szczególnie niski poziom jakości życia i sprawnego funkcjonowania wśród kobiet, które po chemioterapii powracały na obszary wiejskie. Wykazywały one również wzrost objawów podobnych jak przy raku piersi, takie jak kwestie obrazu ciała i zmęczenie. Osoby należące do wiejskich społeczności, cenią sobie bliskie relacje z rodziną, wspólnotą i organizacją religijną i to w tych systemach wsparcia poszukują ukojenia po chemioterapii.

"Niestety, choć nieformalny system wsparcia na obszarach wiejskich zapewnia pacjentowi duży komfort, to jednak brakuje tu formalnej opieki zdrowia psychicznego i wiedzy z tego zakresu dostępnej od profesjonalistów" - dodaje Reid-Arndt.

Reid-Arndt zakłada, że ze względu na dostęp do większej ilości punktów pomocy psychologicznej, ci którzy powrócili do domu na terenach miejskich po leczeniu nowotworu, mogą mieć mniej objawów depresji i wyższą jakość życia, pod warunkiem, że skorzystają z profesjonalnego wsparcia. NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...