Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-20 20:45:00

Po chemioterapii wciąż potrzebują wsparcia

Walka z rakiem piersi dla wielu kobiet nie kończy się wraz z wyjściem ze szpitala.

 

Naukowcy z University of Missouri School of Health Professions przebadali życie pacjentek z rakiem piersi po chemioterapii. Odkryli, że ich środowisko i możliwość otrzymania wsparcia i pomocy determinuje jakość ich życia.

"Często ludzie są gotowi psychicznie i emocjonalnie do chemioterapii i otrzymują dużo wsparcia w tym czasie. Potem idą do domu i każdy myśli, że już po wszystkim, jednak pacjentki wciąż mają obawy i lęki dotyczące zmian, przez które przeszły i co to oznacza dla ich przyszłości" - powiedziała Stephanie Reid-Arndt.

Badanie odkryło, że osoby, które po chemioterapii niechętnie szukają społecznego wsparcia, w tym terapii, czy nieformalnej sieci wsparcia, wykazują niższą jakość życia i są bardziej narażone na depresję. Wiele osób ma problemy z dotarciem do sieci wsparcia, ponieważ nie wiedzą jak, nie chcą nikogo niepokoić lub po prostu nie chcą dzielić się swoimi problemami.

Miejsce zamieszkania pacjentek również okazało się ważnym czynnikiem w określeniu jakości ich życia. Badanie wykazało szczególnie niski poziom jakości życia i sprawnego funkcjonowania wśród kobiet, które po chemioterapii powracały na obszary wiejskie. Wykazywały one również wzrost objawów podobnych jak przy raku piersi, takie jak kwestie obrazu ciała i zmęczenie. Osoby należące do wiejskich społeczności, cenią sobie bliskie relacje z rodziną, wspólnotą i organizacją religijną i to w tych systemach wsparcia poszukują ukojenia po chemioterapii.

"Niestety, choć nieformalny system wsparcia na obszarach wiejskich zapewnia pacjentowi duży komfort, to jednak brakuje tu formalnej opieki zdrowia psychicznego i wiedzy z tego zakresu dostępnej od profesjonalistów" - dodaje Reid-Arndt.

Reid-Arndt zakłada, że ze względu na dostęp do większej ilości punktów pomocy psychologicznej, ci którzy powrócili do domu na terenach miejskich po leczeniu nowotworu, mogą mieć mniej objawów depresji i wyższą jakość życia, pod warunkiem, że skorzystają z profesjonalnego wsparcia. NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-11-22 17:48:31

  Osłonięcie głowy w czasie radioterapii

  W czerwcu 2020 roku zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy piersi lewej (NST st 3), hormonozależny. W jednym...
 • Avatar

  2020-11-22 17:44:08

  Interpretacja przypadku - cd.

    Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 28 października 2020 r.   Wczoraj...
 • Avatar

  2020-11-17 21:49:42

  Czy konieczna jest radioterapia

  Po pierwszej ciąży miałam zmianę na lewej piersi na usg wyglądała łagodnie. Zalecono olej z wiesiołka, zmiana zniknęła. Po...