Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-10-23 13:40:41

Zakończenie hormonoterapii przed upływem 5 lat

Mam 49 lat. Do zakończenia leczenia hormonalnego zostało mi 5 miesięcy . Mój guz był w 100% hormonozależny. 4 lata brałam tamoxifen, potem ze względu na dwukrotną abrazję zmieniono mi lek na Aromek teraz na Armidex . Cały czas (4 lata i 7 miesięcy) biorę też zoladeks. Leki z grupy inhibitorów aromatazy wywołują u mnie straszny ból kości i poranną sztywność . Reumatolog wykluczył chorobę. Wspomagam się środkami przeciwbólowymi. Biorę je np. przez 6 dni, po czym muszę przestać, bo żołądek się buntuje .Tak dzieje się naprzemiennie. W związku z tym mam pytanie - czy musi być to magiczne 5 lat do zakończenia leczenia ,czy można sobie odpuścić te 5 miesięcy brania IA? Nadmienię, że miałam usuniętą prawą pierś- Patey ,węzły czyste, G 2, CARCINOMA LOBULARE .

MAGICZNY CZAS TRWANIA LECZENIA WYNIKA Z TEGO, ŻE W BADANIACH KLINICZNYCH OCENIANO WŁAŚNIE 5 LAT STOSOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEJ HORMONOTERAPII. NIE JEST TO JAKAŚ MAGICZNA GRANICA, KTÓREJ OSIĄGNIĘCIE JEST WARUNKIEM SKUTECZNOŚĆI HORMONOTERAPII. GENERALNIE UWAŻA SIĘ, ŻE NAJWIĘKSZY EFEKT JAKICHKOLWIEK TERAPII ONKOLOGICZNYCH OBSERWOWANY JEST NA POCZĄTKU ICH STOSOWANIA. EKSPERCI MIĘDZYNARODOWI UWAŻAJĄ, ŻE WARTO ROZWAŻYĆ STOSOWANIE DŁUGOTRWAŁEJ HORMONOTERAPII TAMOKSYFENEM PO ZAKOŃCZENIU 5 LAT JEŻELI LECZENIE JEST DOBRZE TOLEROWANE I NIE DAJE EFEKTÓW UBOCZNYCH. U PANI ZASTOSOWANO BARDZO SILNE LECZENIE HORMONALNE POLEGAJĄCE NA SKOJARZENIU ANALOGÓW GONADOLIBERYN (ZOLADEX) I TAMOKSYFENU. OPISYWANE PRZEZ PANIĄ OBJAWY SĄ TYPOWE DLA INHIBITORÓW AROMATAZY I NIESTETY NIE MA SKUTECZNYCH METOD ZAPOBIEGANIA IM. SKOJARZENIE ZOLADEXU Z IA JEST RÓWNIEŻ OBARCZONE OGROMNYM RYZYKIEM OSTEOPOROZY I ZŁAMAŃ (A ROZUMIEM, ŻE NIE STOSUJE PANI PROFILAKTYKI OSTEOPOROZY – WITAMINA D I WAPŃ PODAWANE CODZIENNIE).

MYŚLĘ, ŻE W ŚWIETLE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH AKTUALNIE STOSOWANEJ HORMONOTERAPII ORAZ Z UWAGI NA KRÓTKI OKRES POZOSTAŁY DO ZAKOŃCZENIA TEGO LECZENIA MOŻNA ROZWAŻYĆ ZAKOŃCZENIE HORMONOTERAPII POPRZEDZONE OCZYWIŚCIE DOKŁADNYM BADANIEM KONTROLNYM U LEKARZA PROWADZĄCEGO

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również