Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-10-26 08:47:42

Silne bóle w stawie biodrowym - co robić?

W lipcu miałam radykalną mastektomię piersi lewej (Carcinoma inductale cum invasione et cum necrosi NG3, IM -6/10 HPF) , trójujemne, wraz z 8 węzłami chłonnymi. Wynik histopat po operacji: guz- Carcinoma ductale invasium (grade III) węzły chłonne bez zmian. Od dłuższego czasu mam b.silne bóle kości- szczególnie stawu biodrowego, na które niewiele pomagają środki p.bólowe (nawet SR i tramadol) . Densytometria wykazała silną osteopenię (score -2,3), wapń w surowicy 2,62, biorę kalcytoninę donosową i suplementy wapnia + Vit D. Byłam na konsultacji ortopedycznej - wynik - uszkodzenie stawu biodrowego i skierowanie na operację. Dostałam skierowanie na scyntygrafię - termin na 18.11. Moje pytania :
- co jeszcze mogę zrobic w tej sytuacji,
- na pytanie o bifosfoniany dostałam odpowiedź wymijającą, czy warto nalegać, czy też kupić pełnopłatne (ale jaka cena!!!)
- zastanawiam sie nad wykonaniem badania PET (oczywiście pełnopłatnym, bo skierowania nie dostanę)

1. GŁÓWNYM POSTĘPOWANIEM W TAKIEJ SYTUACJI JEST WYKONANIE SCYNTYGRAFII KOŚCI. BADANIE POZWOLI NA ZWERYFIKOWANIE CZY W UKŁADZIE SZKIELETOWYM NIE MA ZMIAN PODEJRZANYCH O ZMIANY PRZERZUTOWE (EW. WERYFIKACJA TYCH ZMIAN WYMAGAĆ BĘDZIE BADANIA RTG).

2. GENERALNIE BISFOSFONIANY SĄ REFUNDOWANE U CHORYCH NA RAKA PIERSI JEDYNIE W LECZENIU PRZERZUTÓW DO KOŚCI. ISTNIEJĄ DONIESIENIA O EFEKCIE PROFILAKTYCZNYM BISFOSFONIANÓW W ZAPOBIEGANIU WZNOWIE RAKA PIERSI ALE STOSOWANIE TYCH PREPARATÓW W RUTYNOWEJ PRAKTYCE NIE JEST AKTUALNEI REKOMENDOWANE JAKO STANDARD. JEDYNYM WYJĄTKIEM JEST STOSOWANIE W LECZENIU POOPERACYJNYM KWASU ZOLEDRONOWEGO W POŁĄCZENIU Z HORMONOTERAPIĄ U CHORYCH PRZED MENOPAUZĄ, KTÓRE NIE BYŁY LECZONE CHEMIOTERAPIĄ. INNYM WSKAZANIEM DO STOSOWANIA BISFOSFONIANÓW (INNE PREPARATY NIŻ STOSOWANE W LECZENIU PRZERZUTÓW DO KOŚCI) JEST OSTEOPOROZA. W PANI PRZYPADKU SAMA OSTEOPOROZA NIE STANOWI JEDNAK WYJAŚNIENIA DOLEGLIWOŚCI BÓLOWYCH W UKŁADZIE KOSTNYM.

3. BADANIE PET NIE WYKAZUJE WYRAŹNEJ WYŻSZOŚCI NAD SCYNTYGRAFIĄ W OCENIE UKŁADU KOSTNEGO

 

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również