Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-25 20:00:00

Warszawa: dużo słów o zdrowiu Polek

Choroby układu krążenia i nowotwory to najczęstsze przyczyny przedwczesnych zgonów Polek. Ryzyko zachorowania można zredukować, ponieważ ponad połowa czynników wpływających na zdrowie zależy od nas samych - przekonywali uczestnicy konferencji Zdrowie kobiet w Polsce.

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia

Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia

 

Konferencję, która odbyła się 25 października w Sejmie, zorganizowała Podkomisja Stała ds. Zdrowia Publicznego. Gościem spotkania była b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Jak mówiła poseł Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia, choroby onkologiczne i kardiologiczne to dwie główne przyczyny przedwczesnej umieralności kobiet w Polsce. Tymczasem ryzyko zachorowania - zarówno na nowotwory, jak i choroby układu krążenia - można zmniejszyć, prowadząc zdrowy tryb życia i wykonując regularne badania profilaktyczne.

Agata Karowicz-Bilińska z Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zwróciła uwagę, że na ten rodzaj nowotworu najczęściej chorują i umierają kobiety o najniższym statusie społecznym. – I one nam z tej profilaktyki uciekają – dodała.

Prof. Marek Spaczyński, kierownik Ośrodka Koordynującego, podkreślił, że rozwój raka szyjki macicy trwa ok. 13 lat, więc czasu na reakcję jest sporo. Jednak wciąż zbyt często pacjentki zgłaszają się za późno, nie mają zwyczaju regularnie odwiedzać lekarza, ani robić badań, wiele z nich z ginekologiem miało do czynienia jedynie przy porodzie.

Do tego dochodzi brak edukacji seksualnej w szkołach, a więc brak podstawowej wiedzy na temat zdrowia reprodukcyjnego i traktowanie tej sfery jako tematu tabu.

Krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski zwrócił uwagę, że kobiety najbardziej boją się nowotworów, zapominając, że równie groźne są dla nich choroby układu krążenia.

– 53 proc. pacjentów, którzy umierają z powodu zawałów serca i udarów mózgu to kobiety. Co druga Polka ma za wysoki cholesterol, nadwagę i za mało ruchu – mówił profesor.

Minister zdrowia Ewa Kopacz przekonywała, że środków na profilaktykę, badania i odpowiedni sprzęt w budżecie jej resortu nie zabraknie. Podkreślała jednak, że równie ważne jest zachęcenie kobiet do badań, żeby się nie bały ich robić. Przypominała, że szansa na przeżycie przy wczesnym wykryciu raka piersi wynosi ok. 80 proc., rak szyjki macicy wykryty odpowiednio wcześnie jest wyleczalny w ponad 90 proc.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...