Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-11-02 19:15:00

Przenośny skaner piersi pozwoli na wykrywanie raka w czasie sekund

Skaner częstotliwościowy, wynaleziony przez naukowców z School of Electrical and Electronic Engineering pozwala na szybkie, w ciągu sekund, stwierdzenie guza piersi - informuje serwis EurekAlert.

 

Przenośny skaner częstotliwościowy, wynaleziony przez zespół pod kierownictwem prof. Zhipeng Wu, pozwala na wykrywanie guzów piersi - zarówno inwazyjnych, jak i w stanie wzrostu. Skanery używające technologii niskich częstotliwości lub mikrofalowe od dawna są modyfikowane przez naukowców z Kanady, USA i Wlk. Brytanii.

Jednakże do tej pory nawet przy specjalistycznym oprogramowaniu, uzyskanie przy ich pomocy wyraźnego obrazu trwało minuty, a całe badanie i obróbka pliku graficznego mogła być dokonana tylko w szpitalu lub specjalistycznym centrum badawczym, ponieważ skanery tego typu były wyłącznie stacjonarne.

Jak twierdzi kierujący zespołem prof. Wu, przy użyciu nowego skanera częstotliwościowego zainteresowani pacjenci będą mogli otrzymywać obraz wideo w czasie rzeczywistym, pokazujący jasno obecność guza. Guz ukazuje się na ekranie skanera, jako czerwona plama, jeśli skaner wykryje nienormalną strukturę tkanki. Guzy inwazyjne mają większą przenikalność i przewodnictwo niż w przypadku tkanki o normalnej strukturze a także odróżniają się kolorem. Urządzenie generuje do 30 obrazów na sekundę.

Zastosowanie tego sprzętu oznacza, nie tylko szybsze i mniej inwazyjne badania, ale pozwala na to, aby kobiety były badane w przychodniach, co zredukuje czas oczekiwania na diagnozę i zmniejszy liczbę rentgenowskich zabiegów mammografii. Niektóre modele takiego skanera mogą być używane w diagnostyce domowej i monitorowaniu piersi. Skaner częstotliwościowy czasu rzeczywistego, używający tomografii komputerowej i działający na podobnej zasadzie, jak telefon komórkowy pozwala na konstrukcję diagnostycznego sprzętu kompaktowego zarówno bezpiecznego, jak i niskokosztowego.

W przypadku raka piersi, podstawową techniką diagnostyczną jest mammografia, która dobrze się sprawdza w przypadku kobiet w wieku powyżej 50 lat i wtedy daje 95-proc. poziom wykrywania. Jednak jest o wiele mniej efektywna w przypadku kobiet poniżej tego wieku.

Dla kobiet młodych wskaźnik detekcji spada poniżej 60 proc. Tymczasem wczesne wykrywanie w przypadku raka piersi jest podstawą procesu terapeutycznego, mogącego ocalić życie. Jak pisze serwis Medical News, onkolodzy z USA, Wlk. Brytanii, Francji, Kanady i Niemiec biją także na alarm, bowiem rośnie ilość przypadków raka piersi u mężczyzn. Według bardzo przybliżonych szacunków w ciągu ostatniego pięciolecia liczba przypadków niemal podwoiła się. Rak piersi u mężczyzn nie może być w ogóle diagnozowany mammografią. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...