Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-11-10 10:45:00

Onkolodzy: najlepsza metoda walki z rakiem płuc to niepalenie

Mimo postępów w medycynie, najlepszą metodą walki z rakiem płuc jest nieustanna walka z paleniem papierosów, zarówno czynnym, jak i biernym - mówili 10 listopada onkolodzy na warsztatach prasowych.

 

Zorganizowano je w ramach obchodzonego na świecie w listopadzie Miesiąca Świadomości Raka Płuca.

Rak płuca zabija więcej ludzi niż pozostałe nowotwory razem wzięte. Jak przypomniała dr Ewa Kalinka-Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi, co roku na świecie stwierdza się ponad 1 mln nowych zachorowań na raka płuca i niewiele mniej zgonów z jego powodu. W Polsce, rocznie zapada na niego ponad 20 tys. osób i bardzo podobna liczba umiera.

– Ma to związek z tym, że wczesne rozpoznawanie raka płuca ciągle jest ogromnym wyzwaniem, gdyż nie daje on wczesnych symptomów, a gdy już się pojawią, to w większości przypadków jest zaawansowany i nieuleczalny – powiedziała dr Kalinka-Warzocha.

Według niej to, co powinno zaniepokoić pacjentów, to pojawienie się jakichś nowych i nietypowych objawów, np. kaszel czy zmiana jego charakteru.

Dr Katarzyna Zajda z Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że dla osób po 50. roku życia, które od 20 lat palą paczkę papierosów dziennie, sygnałem ostrzegawczym może być też krwioplucie i utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny, jak również długotrwałe bądź nawracające infekcje.

Do objawów raka płuca należą też duszność, uporczywa chrypka czy czkawka, ale najczęściej pojawiają się one już w zaawansowanym stadium.

Jak przypomniał prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, najważniejszym czynnikiem ryzyka raka płuca jest palenie papierosów. Czynne palenie odpowiada za 90 proc. przypadków tego nowotworu, bierne – za 5 proc. Resztę stanowią czynniki zawodowe, jak narażenie na azbest, metale – nikiel, kadm, arsen czy ołów oraz na promieniowanie jonizujące – nie tylko w miejscu pracy, ale też podczas radioterapii.

Za duży problem eksperci uznali to, że wyraźnie wzrasta umieralność z powodu raka płuca wśród kobiet. Obecnie, także w Polsce, jest ona wyższa niż z powodu raka piersi. W Polsce palą coraz młodsi ludzie, w tym uczniowie i uczennice gimnazjów. A im wcześniej zacznie się palić, tym większe ryzyko zachorowania na raka płuca.

Najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca jest chirurgiczne usunięcie zmiany, ale z powodu zaawansowania choroby w momencie wykrycia kwalifikuje się do niego tylko 14 proc. chorych w Polsce. – Oznacza to, że 86 proc. nie ma szans na wyleczenie – podkreślił prof. Orłowski.

Ogółem, mimo zastosowania najlepszych metod terapii najwyżej 50 proc. chorych przeżywa 12 miesięcy. Dlatego najlepszą metodą walki z tym nowotworem jest rzucenie palenia i unikanie biernego wdychania dymu tytoniowego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...