Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-11-16 23:22:49

Ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiet z mutacją BRCA1

Mam 40 lat na raka piersi po raz pierwszy zachorowałam mając 33 lata przeszłam cały cykl leczenia po czym w 2009 roku zachorowałam powtórnie ,zrobiłam badania genetyczne które wykazały mutację genu BRC1 .Mam pytanie do pana jakie istnieje prawdopodobieństwo że zachoruję jeszcze na raka jajników - macicy?, czy doradzałby pan takim pacjentkom jak w moim przypadku poddanie się operacji usunięcia narządów rodnych? czy też częstą kontrolę ginekologiczną ?

U KOBIET Z MUTACJĄ BRCA1 RYZYKO ZACHOROWANIA NA RAKA JAJNIKÓW JEST WIĘKSZE NIŻ ŚREDNIA W POPULACJI. ZWYKLE W WYNIKU BADANIA GENETYCZNEGO SĄ PODANE ZALECENIA CO DO DALSZEGO POSTĘPOWANIA W TAKIEJ SYTUACJI. OBECNIE DOŚĆ POWSZECHNY JEST POGLĄD, ŻE PO ZAKOŃCZENIU OKRESU ROZRODCZEGO MOŻNA ROZWAŻAĆ CHIRURGICZNE USUNIĘCIE JAJNIKÓW, ZWŁASZCZA, ŻE ICH USUNIĘCIE JEST JEDNOCZEŚNIE METODĄ LECZENIA RAKA PIERSI ("KASTRACJA" HORMONALNA). POWINNA MIEĆ PANI OZNACZONY PROFIL HORMONALNY, PO CZYM DALSZA DECYZJA NALEŻY DO ZESPOŁU ONKOLOG-GINEKOLOG-PANI. JEŻELI CHCE PANI ZDECYDOWAĆ SIĘ TYLKO NA KONTROLE GINEKOLOGICZNE POWINNY BYĆ ONE DOŚĆ CZĘSTE, NAWET CO 6 MIESIĘCY Z USG TV I OZNACZANIEM CA125.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2019-11-14 10:47:53

  Szczepienie przeciw żółtaczce

  Czy na operację mastektomii powinnam zaszczepić się przeciw żółtaczce? Termin mam za dwa tygodnie.
 • Avatar

  2019-11-14 10:44:24

  Uszkodzenie protezy silikonowej piersi

  Badanie USG wykazało zmiany sugerujące uszkodzenie protezy silikonowej piersi ( rekonstrukcja po obustronnej mastektomii)...
 • Avatar

  2019-11-12 10:58:00

  Wyjazd do Dubaju i Boliwii

  Mam pytanie czy rok po operacji mastektomii i kilka miesięcy po zakończeniu chemii (schemat AC x4), obecnie biorę...