Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-12-06 10:32:51

Gruczolakowłókniak - czy konieczna amputacja

Mam 26 lat. Mam piersi gruczołowe. Jestem po tumorektomii PL i BMU PP. W piersi lewej mam dwa ogniska sugerujące FA wlk.14x10x13, w prawej zmiany wlk. 9x7m( zmian kilka). Doły pachowe w normie.

Lekarz nalega na amputację obu piersi. Nie przystał na mammotomię ani operację oszczędzającą. Sprawdzałam czy nie mam mutacji genów, ale wszystko jest ok, obciążona genetycznie nie jestem. Nie badałam jeszcze hormonów. Jakie jest dla mnie najlepsze rozwiązanie?Czy nie można tego zrobić metodą mniej inwazyjną? Czy amputacja obu piersi jest konieczna? Mam 26 lat, brak dzieci nie chciałabym w tak młodym wieku stracić piersi. Czy mam szanse na inne rozwiązanie?

Gruczolakowłókniak (fibroadenoma – FA) jest najczęstszym guzem piersi w wieku młodzieńczym i zazwyczaj osiąga rozmiary 1-3cm.Występuje pojedynczo lub wieloogniskowo. Może występować w obu piersiach. Pojawia się jednoczasowo(synchronicznie) lub w różnych odstępach czasu (metachronicznie). Dłuższe obserwacje gruczolakowłókniaków u kobiet poniżej 40 rż wykazały, że w 8% powiększają się, w 12% zmniejszają się, w 26% znikają a w pozostałych 56% ich wielkość się nie zmienia. Ponadto uważa się, że FA nie złośliwieje. Niemniej, w rzadkich przypadkach zdarza się, że w jego obrębie może rozwinąć się zupełnie niezależnie rak (ok 1,7%) lub guz liściasty.

Z zalecanych metod postępowania należy wymienić obserwację, biopsję mammotomiczną lub wycięcie chirurgiczne - najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Nigdy nie spotkałem się z zaleceniem amputacji piersi w przypadku gruczolakowłókniaka czy mnogich gruczolakowłókniaków. Musiała zajść jakaś pomyłka.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również