Oznaczenie markerów.

Wysłane przez reniula 

reniula (offline)

Post #1

10-08-2010 - 11:01:36

Różanki k.Gorzowa Wlkp. 

Cóż to jest takiego? Kiedy należy robic takie badanie, czy dotyczy wszystkich amazonek, na czym polega takie badanie?
Pozdrawaimy Ja i moja mama.

Perełka (offline)

Post #2

10-08-2010 - 22:05:50

Ja mam od operacji robić markery co 3miesiące . Na czym polega to badanie? na pobraniu krwi.markety to substancje antygenowe dla niektórych raków.
Z tego co wiem nie jest to badanie miarodajne, bo markery mogą skoczyć pod wpływem stanów zapalnych, stresów, a niekoniecznie pod wpływem raka. Moja onka jednak woli mieć te badania to robię.

malgos 10 (offline)

Post #3

10-08-2010 - 22:20:16

Łódź 

Właśnie tak jak Perelka pisała markery sa nie miarodajne
Przed operacją rozmawiałam z lekarzem diagnostykiem co z nimi
Powiedzial że jeżeli brało sie chemie i radio to bardziej miarodajne markery mozna mieć dopiero około pół roku po
zakończeniu leczenia
Wtedy lekarze stwierdzają czy są w normie i czy się nie zmieniaja Ale nie sa one niestety miarodajne
Ja też je badam sporadycznie ale badam

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

reniula (offline)

Post #4

10-08-2010 - 22:34:42

Różanki k.Gorzowa Wlkp. 

A są jakieś normy, widełki tych markerów w jakich powinny się one mieścić?

malgos 10 (offline)

Post #5

10-08-2010 - 22:46:47

Łódź 

Są Reniu ale teraz nie pamiętam ale chyba tem od raka piersi to 35
A zobacz u nas na stronie gółwnej czy tam nie ma tej informacji (jest sprawdzilam w bazie wiedzy pod m)

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

reniula (offline)

Post #6

10-08-2010 - 22:58:06

Różanki k.Gorzowa Wlkp. 

Dzięki Małgos. Znalazłam, poczytałam. Jutro się zapytam o to mamy onka, bo do tej pory mama nie miała takiego badania.

Halka (offline)

Post #7

18-08-2010 - 11:49:05

Że markery są niemiarodajne, wiemy. Ja miałam i przed operacjami i po operacjach zawsze w dolnych granicach wszystkie markery. A przeszłam już kilka operacji onkologicznych różnych narządów! Chyba najlepsza jest diagnostyka typu usg i rezonans (tomograf jest br. szkodliwy i lekarze zlecają w przypadkach budzących wątpliwości w innych badaniach)

MamaZosi (offline)

Post #8

19-08-2010 - 20:43:44

Zgorzelec 

przepraszam, ze sie wtrace, tomograf jest szkodliwy?

mag_dag (offline)

Post #9

19-08-2010 - 21:06:14

Sosnowiec 

tomograf polega na zrobieniu kilkudziesięciu lub więcej fotek za pomocą promieni rtg - nie są takie silne jak w przypadku jednego zdjęcia, gdy np. robimy RTG płuc, ale jest ich bardzo dużo

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Halka (offline)

Post #10

20-08-2010 - 15:29:54

Tak, badanie tk jest najbardziej napromieniowującym badaniem, ale coś za coś. Czasem tylko tk może wykluczyć czy potwierdzić zmiany, więc nie ma o czym mówić. Natomiast zdarza się, że pacjent nalega na skierowanie na tk, chociaż lekarz nie widzi takiej konieczności i dlatego trzeba sobie zdawać sprawę, że tk jest badaniem nie obojętnym dla organizmu (bardziej niż każde inne). MamoZosi - ja miałam już kilka tk różnych organów i pewnie mnie jeszcze czeka powtórka - nie myślę po prostu o skutkach badania, tylko o jego wynikachuśmiech

mooning (offline)

Post #11

04-11-2010 - 18:29:27

Tuszyn/ Łodzi 

Jezeli chodzi o markery,jestem przypadkiem u którego markery miały cały czas tendencje wzrostowa,pamietam kiedy podwyzszały sie po kazdej chemii mimo iz wzgledem lekarz powinny spadać,przed operacja zabrałam córke nad morze wiedzac ze nigdzie nie zabiore jej na wakacje-po powrocie markery zwiekszyły sie dwukrotnie-wysłano mnie na PET-przeszłam operacje,chemie ,naswietlania--robie badania kontrolne i zawsze mam tendencje wzrostowa markerow-taki moj urok,tak twierdza lekarze

dani (offline)

Post #12

04-11-2010 - 18:31:33

Nie bardzo rozumiem...To one tak Ci rosną, rosną,rosną i.....rosną ?

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

Janina.S (offline)

Post #13

04-11-2010 - 18:47:27

widły Soły i Wisły 

Też nie rozumiem przecież nie mogą tak w nieskończoność rosnąć.

Ja też za którymś razem usłyszałam ten zwrot "tendencja wzrostowa" bo u mnie to tak ok 26,00 potem
24.55 następnie 27.42 i tak się zmieniają i ciągle od 22... do 28...z drobnymi.
Ważne że poniżej 30.00

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

krysiada (offline)

Post #14

04-01-2011 - 19:22:01

powiat Głogów 

Też przeczytałam, że dobrze jest, jeżeli CA 15-3 nie przekracza 30. Chociaż w ostatnim badaniu po chemii 25,5 wykazano jako wynik podwyższony, a jako normę podano do 25. Ciekawe, że po operacji a przed chemią miałam 17,7. Onkolog zlecił mi następne badanie po upływie 3 miesięcy i trochę się denerwuję, choć wiem, że nie jest to badanie miarodajne bez innych.

jsobon7 (offline)

Post #15

13-01-2011 - 10:21:15

zamość 

drogie Koleżanki wczoraj robiłam badanie markera 15.3 i wyszedł zawyżony prawie 29 a dokuczają mi kości mam obniżony magnez strasznie się boję
mam zlecone scyntygrafię kości na 14 luty
co mogę jeszcze zbadać na własną rękę co by świadczyło o kościach i tak powtórzę ten marker pomóżcie mizałamka

Rybka (offline)

Post #16

13-01-2011 - 11:17:53

Gród nad Sanem 

Kochana, nie denerwuj się. Marker nie zawsze jest miarodajny. Ja niedawno byłam w podobnej sytuacji i dodatkowo zrobiłam sobie badania krwi na fosfatazę zasadową (prywatnie płaciłam 12 zł razem z morfologią, a wynik był na drugi dzień), tak poradziły mi koleżanki z Forum. Potem powtórzyłam markery i było już wszystko w porządku!
Poczytaj jeszcze sobie na internecie o fosfatazie.
Wartość prawidłowa fosfatazy alkalicznej jest wyższa u dzieci w okresie dojrzewania oraz u kobiet w ciąży (łożysko wydziela ten enzym).
Trzymaj się ciepło!

"...a także ludzie pomniejsi, pasikoniki i ważki.. Lampy, puste ramy i grzechotki mają swoją wieczność.. I są raz na zawsze..."

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-01-2011 - 11:21:32 przez Rybka.

jsobon7 (offline)

Post #17

13-01-2011 - 12:55:30

zamość 

dziękuję Ci z całego serca
spróbuję zrobić to badanie mam nadzieję że wszystko wróci do normystres

jsobon7 (offline)

Post #18

17-01-2011 - 11:33:40

zamość 

Droga Rybko zrobiłam badanie krwi na fosfatazę, wyszło w normie powinno być dobrze ,ale jeszcze nie powtórzyłam markerów boję się trochę,
za jaki czas powtórzyłaś te badania?

Polcia (offline)

Post #19

17-01-2011 - 11:50:59

Dziewczynki nie chce krakać, ale ja miałam idealny wynik fosfatazy a jednocześnie juz stwierdzony przerzut do kości. Badanie robione pare razy , ostatnio przed chemią. Fosfataza w normie a przerzucisko jest. Jak się chce wykluczyć meta to robimy inne badania- scyntygrafię np

Dano Ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już Twoja sprawa, jak Ty ją opowiesz .................

Marek Hłasko "Sowa, córka piekarza"

jsobon7 (offline)

Post #20

17-01-2011 - 12:24:26

zamość 

scyntygrafię mam wyznaczoną na luty
chciałam tylko zrobić jakieś dodatkowe badanie
może będę miała więcej szczęścia niż Tymyśli
jaki masz rodzaj nowotworu?

Polcia (offline)

Post #21

17-01-2011 - 13:24:52

potrójnie ujemna
czy Ciebie bolą kości?? Jeżeli bolą, jaki to jest ból? Czy ten ból występuje w stanie w spoczynku , w nocy??
Ból bólowi nierówny, ja mam zwyrodnienia i też bolały i mogę z całą pewnością stwierdzić, że ból kosci jak jest mata to zupełnie inny charakter bólu jak są zwyrodnienia.

Życzę Ci więcej szczęścia

Dano Ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już Twoja sprawa, jak Ty ją opowiesz .................

Marek Hłasko "Sowa, córka piekarza"

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-01-2011 - 13:26:49 przez Polcia.

jsobon7 (offline)

Post #22

17-01-2011 - 14:01:10

zamość 

są to bóle raczej jak łamanie po kościach lub też często po długim chodzeniu
to ból nóg lecz nie wiadomo czy to kość bo ani to strzałkowa ani piszczelowa tak po środku może mięsień ?
a jaki to ból do czego mogłabyś to porównać?

jsobon7 (offline)

Post #23

17-01-2011 - 14:07:45

zamość 

od kiedy chorujesz czy była jakaś przerwa droga koleżanko?czy mogłabyś mi napisać co znaczy potrójnie ujemna?

amado (offline)

Post #24

17-01-2011 - 15:37:10

potrójne ujemne: receptory hormonalne (ER) , (PgR) oraz HER-2 są negatywne
to jest wątek potrójnie ujemnych:
[amazonki.net]

mooning (offline)

Post #25

10-02-2011 - 22:55:38

Tuszyn/ Łodzi 

Dziewczyny tak sobie poczytałam i jestem totalnie zdezorientowana....choruje od 2008r.chemia,mastektomia,znów chemia,naswietlanka i pozostały kontrolne badanka.Badanka robiłam wczoraj wszystko w normie jedynie nieszczesny marker o ktorym wspomniałam-43,był 35-norma jest do 25,lekarz zalecił kontrole markeru za miesiac.Nadmienie,ze w lipcu bardzo bolał mnie kregosłup odcinek piersiowy-zlecono fosfotaze-wyszło ok.zrobiłam tez rezonans magnetyczny z kontrastem-tez wszystko ok.bóle ustapiły,niepokoi mnie marker ktory u mnie ma cały czas tendencje wzrostoa tzn-rozpietosc-od 29 do 43....spada po czym idzie do góry czasami jestem podłamana poniewaz lekarz zleca kontrole samych markerów co miesiąc po czym twierdzi ze taki ,,mój urok,,-nie jest to wyznacznik miarodajny-przyznam ,ze nie daje mi to spokoju,a moze powinnam zrobic jeszcze jakies badania.....płacze

Perła (offline)

Post #26

11-02-2011 - 00:55:01

Łódź 

A mnie moja prowadząca, powiedziała bezceremonialnie:"Aaa, jeszcze nie robimy markerów ( ostatnie były jakiś rok temu:7), bo...wiem jak to działa na psyche, gdy nawet minimalnie ruszą do przodu. Tym bardziej, że nie są to badania do końca miarodajne." Zresztą była już o tym mowa...Do tej pory szłam na ten układ, ale powoli obie dojrzewamy do sprawdzenia tematuduży uśmiech

www.perla.nets.pl

Al_la (offline)

Post #27

11-02-2011 - 12:44:02

k/Warszawy 

Markery nie są miarodajne. Można mieć wysokie i być zdrowym i odwrotnie - niskie przy przerzutach.
Moja onka mi ich nie zleca, bo uważa, że nie ma sensu się na nich opierać.
Jako przykład podała mi przypadek pacjentki, u której stwierdzono kilkakrotne przekroczenie markera Ca 15.3.
Zrobili jej podstawowe badania i TK, RM, scyntygrafię miejsc, gdzie może być przerzut. Niczego nie znaleźli. Następnym badaniem był PET, który pokazał jakieś zacienienie w okolicy otrzewnej. Zadecydowali o operacji, która nic nie dała, ponieważ chirurg nie widział niczego, co można by wyciąć. Po operacji powtórzyli markery i się okazało, że są w normie. Jedyny z tego pożytek dla kobitki, to gruntowne przebadanie, ale ile działań ubocznych.....naświetlania, kontrasty, operacja....

Ja sobie robiłam prywatnie marker 2 razy w roku, potem raz w roku, a teraz już nie robię. Szkoda kasy oczko

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

mooning (offline)

Post #28

11-02-2011 - 19:08:52

Tuszyn/ Łodzi 

bezradnydziękuje Wam za wsparcie ...odzyskałam znów wewnetrzna siłe....mój onkolog strasznie mnie dołuje badaniem markerów...co pół roku mam robiona morfologie i biochemie + marker C 15.3-wszystkie badania sa w normie ale za kazdym razem sa watpliwosci co do wyniku markeru-ostatni podwyzszony o 5 jednostek wzgledem ostatniego badania(38)-zalecenie,kontrola markeru za miesiąc,czasami zastanawiam sie czy mój onkolog pisze prace na temat markerów,czy jest tak dokładny?uśmiechtym bardziej,ze jest swiadomy iz ten marker nie jest miarodajny-nadmienie,ze przez wzrost moich markerów o 10 jednostek skierował mnie na PET....wszystko ok....czasami słyszac ze moj marker rosnie i jest do ponownej kontroli popadam w totalne psychozy.....

amor (offline)

Post #29

11-02-2011 - 19:16:20

Siemianowice Sl. 

Zmien onkologa bo wyobrazam sobie jak to Cie stresuje! Albo powiedz mu ,ze bedziesz robic takie badanie raz w roku!

zuzanna (offline)

Post #30

11-02-2011 - 19:38:50

Gdynia 

a ja nie miałam nigdy robionych markierow

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 409
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022