PET

Wysłane przez Amazonki.net 

Amazonki.net (offline)

Post #1

16-02-2010 - 22:10:20

Forumowo 

PET/CT - Pozytronowa Tomografia Emisyjna (PET: Positron Emission Tomography)

więcej przeczytasz tutaj

Jeśli miałaś(-eś) robione takie badanie opisz nam na czym polega i jak się przygotować.
Jeśli dopiero dostałaś(-eś) skierowanie na to badanie i masz jakieś pytania, w tym miejscu możesz je zadać.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-09-2010 - 09:49:48 przez Al_la.

Tomasz. (offline)

Post #2

29-04-2010 - 15:24:48

Pruszków 

Witam,
Na stronie
[www.spcsk.amwaw.edu.pl]
jest do pobrania formularz który związany jest z programem diagnostycznych realzowanym w Szpitalu Klinicznym A.M. w Warszawie, na ul. Banacha 1.
Na drugiej stronie tego formularza są wskazania które podlegają pod ten program badawczy. Są tam i kwestie onkologiczne z profilu raka piersi. Może którąś z Was to zainteresuje, płaci za to NFZ w ramach programu który jest na stronie
[www.spcsk.amwaw.edu.pl]
A więc jeśli ktoś zostanie zakwalifikowany to koszty nie obciążą lekarza kierującego na to badanie, co widać po napisie na 1 stronie zgłoszenia.

Pozdrawiam.

bożka1 (offline)

Post #3

02-05-2010 - 22:53:57

Jastrzębie Zdrój 

Ja miałam robione badanie PET FDG Na Onkologii w Gliwicach. Najpierw badano mi jaki mam cukier/ nakłucie paluszka u ręki/załamka Potem dano mi test ciążowyniedowiarekoczko Następnie przyniesiono w ołowianej kasetce , ołowianą szczykawę i jej zawartość wpuszczono mi do żył.myśli Musiałam pić wodę 1 litr i leżeć godzinę aby się fajnie wszystko rozeszło. Dopiero potem jest badanie , które trwa około 30 minut. Zmarzłam tam trochę bo pomieszczenie klimatyzowane. Nie wolno mieć na sobie żadnych metalowych rzeczy/ nawet zamka w spódnicy, więc trzeba się ubrać bardzo elastycznie wszystko najlepiej na gumkachszok Kontakt z małymi dziećmi i kobietami w ciąży zabroniony tak

EDYTKA3001 (offline)

Post #4

03-05-2010 - 09:32:45

Puławy 

Ja też miałam wykonane to badanie w Warszawie na Szaserów ,przed chemioterapią.
Najpierw trafiłam do przychodni na Fieldorfa 40 w stolicy,do dr.Sarosieka-onkologa,bez
problemu wypisał mi skierowanie na rezonans magnetyczny piersi i usg piersi.
Po usg piersi dr. Pieńkowska stwierdziła że potrzebna jest dodatkowa diagnostyka w tym PET.
Doc.Tacikowska opisała rezonans piersi.
Spotkałam się z bardzo życzliwymi lekarzami.Szkoda że nie ma takich na Lubelszczyżnie w CO

Witam serdecznie koleżanki amazonki.

b_angel (offline)

Post #5

03-05-2010 - 10:03:58

radom 

No toś była przebadana na wszystkie strony .......

ja bardzo miło wspominam doc Tacikowską ......

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

EDYTKA3001 (offline)

Post #6

05-05-2010 - 20:10:10

Puławy 

To wyjątkowi lekarze,doc.Tacikowska podała mi rękę na przywitanie! To -bardzo miła i życzliwa kobieta :
a dr Pieńkowska pamiętała o mnie, mimo tylu przyjmowanych pacjentów ,prosiła o to by zadzwonić do Niej z wynikiem PET.!
Badania zrobiłam w ramach NFZ!

Witam serdecznie koleżanki amazonki.

b_angel (offline)

Post #7

05-05-2010 - 20:27:21

radom 

EDYTKA3001
To wyjątkowi lekarze,doc.Tacikowska podała mi rękę na przywitanie! To -bardzo miła i życzliwa kobieta :

dokładnie tak smiling smiley

szok dla mnie to był , że pani dr się przedstawiła i podała rękę ........

żeby tak wszyscy traktowali pacjenta myśli podmiotowo nie przedmiotowo

Janina.S (offline)

Post #8

29-05-2010 - 19:30:14

widły Soły i Wisły 

Także i ja miałam badanie Pet / we Wrocławiu/ z powodu mocnego bólu w klatce po stronie operowanej pod blizna i bardziej z boku.
Bożka 1 opisała jak wyglada całe badanie a poza tym osoba informujaca o terminie daje wszystkie wskazówki jak się przygotować.
Wynik przysłano poczta po 6-ciu dniach do domu.
U mnie "zaświeciło" 7-me żebro tzn był mały punkt z podejrzeniem meta lub stan po urazie i wskazanie na wykonanie RTG - nic nie wykazało.
Byłam troszke zdziwiona że moja onkol. stwierdziła że nic sie nie dzieje ale faktycznie po tych wszystkich badaniach wyjaśniło się że
ten ból pochodzi od stanu zapalnego opłucnej ale też od zbierającej sie limfy w miejscu tego własnie żebra a że cała okolica była
naświetlana /20 szt lamp/ to w sumie jedno wielkie pobojowisko i ma prawo boleć.
Mogę tylko dodać ażeby na prawdę nie przerażć sie tym że kieruja na bad. PET bo nawet gdy cos "zaświeci" to niekoniecznie musi
być to czego sie obawiamy - czesto własnie stany zapalne i miejsca urazu daja taki obraz.

.....jeśli niebo spada nam na głowę to nie po to by się z nas śmiać
....... lecz by podziwiać patrząc jak się podnosimy.
...

aniolek1 (offline)

Post #9

31-08-2010 - 20:48:43

mam pytanie jak myślicie lepszy jest PET czy zwykły tomograf?

b_angel (offline)

Post #10

31-08-2010 - 23:18:53

radom 

a po co Ci PET?
PET przy raku piersi ma bardzo duży odsetek wyników zarówno fałszywie dodatnich jak i fałszywie ujemnych ....

Halka (offline)

Post #11

01-09-2010 - 12:20:10

Aniołku - TK czyli tomograf komputerowy. Z doświadczenia wiem, że pet wcale nie jest takim doskonałym i dokładnym badaniem, a różne zmiany pokazuje jako podejrzane, choć często są to na przykład "tylko" zwyrodnienia kości. Pet jest okrzyczanym badaniem, bo stosunkowo w Polsce nowym, ale w przypadkach niejasnych najbardziej zalecanym i dokładnym jest rezonans magnetyczny (bo najmniej szkodliwy dla nas) lub TK - szkodliwe promieniowanie, ale coś za cośbezradny

b_angel (offline)

Post #12

01-09-2010 - 18:15:11

radom 

no zdecydowanie najlepszy jest RM
ale jest sporo droższy od TK więc lekarze chętniej zlecają TK .........

aurora (offline)

Post #13

01-09-2010 - 21:22:22

Co do dokładności RM mam wątpliwości no chyba że ja jakaś zmutowana jestem, hmhm sorki nie tylko zresztą ja. Na tak lakonicznie zadane pytanie co jest lepsze bez konkretów trudno dać jednoznaczną odpowiedź.

mag_dag (offline)

Post #14

01-09-2010 - 21:23:52

Sosnowiec 

zależy co się chce zbadać, wtedy dobiera się najlepsze badanie

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Becia (offline)

Post #15

01-09-2010 - 22:03:22

Siemianowice Śląskie 

b_angel
PET przy raku piersi ma bardzo duży odsetek wyników zarówno fałszywie dodatnich jak i fałszywie ujemnych ....

możecie mi to wytłumaczyć?
skoro PET jest najdokładniejszym badaniem, to dlaczego akurat przy raku piersi nie zawsze jest miarodajny? myśli
a jak chcemy się zbadać "od stóp do głów", to wtedy jakie badanie najlepiej wykonać? bo nie słyszałam, żeby był RM całego ciała...

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

b_angel (offline)

Post #16

01-09-2010 - 22:10:09

radom 

ponieważ pokazuje powiększone węzły chłonne i miejsca, których bardzo szybko namnażają się komórki _ co może świadczyć, że są to komórki nieprawidłowe nowotworowe lub jest tam jakiś stan zapalny np. przy infekcji gardła PET będzie "świecił" w okolicy gardła ...

nasza eva wie to najlepiej - przecież została niepotrzebnie zoperowana z powodu "rzekomych" przerzutów do płuc, które wykazał PET

Pet jest najbardziej wiarygodny przy chłoniakach i mięsakach ..

ps. PET nie bada od stóp do głów ....

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 01-09-2010 - 22:11:07 przez b_angel.

Becia (offline)

Post #17

01-09-2010 - 22:16:56

Siemianowice Śląskie 

b_angel, dzięki za wyjaśnienia!
a to się zdziwiłam...myślałam, że "od stóp do głów" gafa
w takim razie możesz mi jeszcze napisać jak wygląda to badanie?, jakich części ciała się wykonuje? prosi

b_angel (offline)

Post #18

01-09-2010 - 22:22:55

radom 

Zapraszam do Bazy Wiedzy smiling smiley

[amazonki.net]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 01-09-2010 - 22:30:20 przez b_angel.

bożka1 (offline)

Post #19

02-09-2010 - 08:33:44

Jastrzębie Zdrój 

Nie znam sie tak bardzo na tym ale w tym roku miałam robione dwa badania Pet i mam na opisie" Badaniem objęte zostały segmenty ciała od sklepienia do połowy łydek "
Jedno badanie pet na przerzuty z raka płuc cyt. " PET-TK hybrydowy aparat umożliwiający jednoczesne wykonanie badania PET i TK i nałożenie obydwu obrazów, co znacznie zwiększa wydolność diagnostyczną badania PET , a jednocześnie znacznie skraca szybkość badania do klasycznego badania PET""
A drugie badanie miałam na przerzuty z raka piersi PET 18F-FDG i też obejmował ten sam obszar tzn. od głowy do połowy łydek. Ten drugi to jeden z nowszej generacji tak mi powiedział lekarz . Mamy go w Gliwicachbuziak

Al_la (offline)

Post #20

02-09-2010 - 09:48:19

k/Warszawy 

[www.petct.pl]

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Becia (offline)

Post #21

02-09-2010 - 12:38:52

Siemianowice Śląskie 

Alu,
buzki buziak

Becia (offline)

Post #22

02-09-2010 - 12:45:27

Siemianowice Śląskie 

Bożka, dzięki za Twój post buzki...wczoraj przeczytałam ponownie wszystko co napisałaś nt. tego badania w swojej przystani i w wątku o PET

coś mi się zdaje, że piszemy nie w tym wątku co trzeba myśli, więc jakby co, to proszę Adminów o przeniesienie postów uśmiech

Becia (offline)

Post #23

02-09-2010 - 20:33:37

Siemianowice Śląskie 

posty zostały przeniesione, więc moje ostatnie zdanie z poprzedniego wpisu jest nieaktualne uśmiech

amor (offline)

Post #24

02-09-2010 - 20:35:26

Siemianowice Sl. 

Onkologia
PET/CT jest bardzo nowoczesną i sprawdzoną metodą, która umożliwia wczesne wykrywanie najmniejszych nawet zmian nowotworowych na długo zanim mogą one zostać zidentyfikowane za pomocą rentgena, CT lub MRI. Co więcej, metoda ta w sposób jednoznaczny, dokładny i zupełnie nieinwazyjny pozwala określić charakter nowotworu (czy jest złośliwy, czy też nie) oraz potwierdzić lub wykluczyć ewentualne występowanie przerzutów do innych narządów. Poprzez ograniczenie inwazyjnych metod diagnostycznych, PET/CT pozwala skrócić Twój czas przebywania w szpitalu i dzięki temu zdecydowanie poprawi Twój komfort podczas leczenia. PET/CT umożliwi Ci prowadzenie normalnego życia.

Wykorzystanie urządzeń typu PET-CT (pozytonowa tomografia emisyjna z tomografem komputerowym) umożliwia:
• wczesną identyfikację zmian nowotworowych
• ocenę zaawansowania choroby nowotworowej
• planowanie leczenia (np. radioterapii)
• planowanie przedoperacyjne (dokładne określenie zasięgu guza)
• monitorowanie leczenia
• określanie skuteczności leczenia (bardzo wczesne)
• identyfikację wznowy choroby nowotworowej (wcześniej niż tomografia i rezonans magnetyczny)

W onkologii urządzenie to najczęściej wykorzystywane jest w przypadku: rak płuc, guzów mózgu, raka jelita grubego, chłoniaków, czerniaka, raka piersi, raka szyjki macicy; nowotworów: tkanki kostnej i mięśniowej, głowy i szyi.

Bozka i Becia- to co wkleilam powyzej ( cytat) wystarczy mi calkowicie by nie watpic w zasadnosc naszych, zrobionych nam PETow. Wierzcie swoim lekarzom -caly czas to powtarzam! oni wiedza co robia ,skoro nas tam skierowali!

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-09-2010 - 20:36:07 przez amor.

b_angel (offline)

Post #25

02-09-2010 - 21:55:33

radom 

a ja pisząc słowa "PET przy raku piersi ma bardzo duży odsetek wyników zarówno fałszywie dodatnich jak i fałszywie ujemnych" cytowałam właściwie słowa naszego eksperta dra Wysockiego a nasz drugi ekspert dr Wiraszka też tak uważa i dlatego właśnie skierowanie na badanie PET musi być dawane z dużą rozwagą i po rozważeniu przez lekarza wszystkich za i przeciw ...

w linku, który wkleiłam wcześniej jest odniesienie do artykułu opisującego dokładnie tę metodę: [archiwum2.amazonki.net]

I tam między innymi jest napisane, że w badaniu PET wykorzystuje się fakt, że określonym zmianom chorobowym towarzyszy podwyższony metabolizm niektórych związków chemicznych, np. cukrów - o czym też już wspominałam .

Musimy to pamiętać , PET nie pokazuje nam ani guzków ani komórek nowotworowych tylko miejsca gdzie jest ten podwyższony metabolizm a to nie zawsze musi świadczyć o raku ..szczególnie gdy szukamy przerzutów raka piersi.. co innego chłoniaki.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 02-09-2010 - 21:56:08 przez b_angel.

amor (offline)

Post #26

03-09-2010 - 20:03:19

Siemianowice Sl. 

Badanie PET/CT w kompleksowej ocenie pacjentki po leczeniu raka piersi – opis przypadku

Lidia Ziółkowska, Diana Łożyńska-Podhrebelna, Małgorzata Zarzycka, Bogdan Małkowski

Połączenie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) z tomografią komputerową (CT), wykonanej przy użyciu (18F)-fluorodeoksyglukozy (FDG) znajduje coraz szersze zastosowanie w rozpoznawaniu, monitorowaniu i leczeniu raka piersi. Wykorzystanie badania PET/CT poprawia skuteczność rozpoznawania wznowy, przerzutów do kości i odległych narządów wewnętrznych. U części chorych obraz patologiczny PET/CT wyprzedza obecność zmian, które w konwencjonalnych badaniach diagnostycznych opisywane są znacznie później.
Zastosowanie badania PET/CT stanowi cenne ogniwo szybkiej diagnostyki nawrotu i rozsiewu w chorobie nowotworowej oraz ukierunkowuje sposoby optymalnego leczenia przeciwnowotworowego.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 04-09-2010 - 11:03:21 przez Al_la.

caia (offline)

Post #27

24-09-2010 - 21:47:05

U mnie choroba zaczęła się od powiększenia węzła pachowego. W biopsji z niego wyszło adenocarcinoma (czyli rak), wszystkie inne badania USG, mammografia- w normie, dlatego w Kielcach miałam PET. Poza świeceniem w miejscu węzła j.w nic innego nie wykazał, a w ostatnim USG przed operacją oraz w hist-pat wycinków z operacji małego raczka mi wycięli... A w PET po nim ani śladu. Jest to przykład, na fałszywie ujemny wynik, tak że nie można przesadnej wiary pokładać w to badanie przy malutkich zmianach, mogą nie mieć wystarczająco podniesionego poziomu glukozy.

halcia (offline)

Post #28

20-04-2011 - 22:28:38

kalisz 

Ja dostałam skierowanie na PET po tym jak znależl mi zmiay na wątrobie. Najpirw miałam jedną zmiane ok 17mm,zalecono TK.Podczas badania dostałam wstrząsu i badanie przerwano.Zalecono kontrolę na USG za 3 m-ce.Byłam teraz 14 kwietnia i okazało się że zmiana która była nie urosła ale pojawiły się nowe jest ich 6szt.Dostałam skierowanie na PET ale badanie będę miała 1 czerwca.Z tego co tu czytam to nie do końca po badaniu wynik jest jednoznaczny.Bardzo się boje czy te zmiany to już przerzuty .Jestem 1,5 r od operacji.Co dalej jeśli te zmiany będą nowotworowe operacja czy znów chemia.Czy któraś spotkała się z takim przypadkim

Al_la (offline)

Post #29

20-04-2011 - 23:08:55

k/Warszawy 

Na przerzuty do wątroby dają chemię. Poza tym stosowana jest nowa metoda leczenia przerzutów do wątroby - radioembolizacja.
Ta nowa metoda stosowana jest w Warszawie w szpitalu MSWiA na Wołoskiej i WIM na Szaserów.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

halcia (offline)

Post #30

21-04-2011 - 21:09:50

kalisz 

Co to jest ta radioembolzacja?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 460
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018