Badania genetyczne

Wysłane przez Amazonki.net 

mag_dag (offline)

Post #1

01-08-2010 - 20:41:03

Sosnowiec 

róża, ale "na ogół" to jeszcze nie jest 100% - ja jestem trójujemna i nie mam mutacji BRCA1 ani BRCA2

justyno,nie zgadzam się, że na genetyczne raki nie działa taksol - to za duże uogólnienie
być może mniej działa, ale działa
tak samo jak nie na wszystkie chore z mutacją genu BRCA1 działa cisplatyna

Melodyjko, niezmiennie dziwi mnie, że są tacy lekarze, którzy odradzają badania genetyczne "bo w rodzinie nie było zachorowań"
według mnie to absurd
ja zachorowałam 10 lat temu i pierwsze co lekarz powiedział, to że bardzo prawdopodobne jest genetyczne uwarunkowanie, bo zachorowałam mając 37 lat - nie przeszkadzało mu to, że jestem pierwsza w rodzinie
to, że jego przypuszczenie nie sprawdziły się - jeśli chodzi o BRCA1 i BRCA2 - wcale nie świadczy o tym, że genetyczna w jakiś tam inny sposób nie jestem - nie zbadano mi wszystkich genów - i długo jeszcze takiego badania robić chorym na raka piersi nie będą - bada się tylko kilka genów

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

baniula (offline)

Post #2

01-08-2010 - 21:28:55

LESZNO 

Mag ma rację, ja mam zmutowany CYP1B1 i to nie jest gen badany w pierwszej kolejnoćści jak BRCA1 i BRCA2 na które kładzie się nacisk w leczeniu. Też jestem pierwsza w rodzinie. Moja córka właśnie w fazie badań.

Na forum od 21 stycznia 2006 roku

justyna81 (offline)

Post #3

01-08-2010 - 23:13:33

Mag masz rację, nie doczytałam o tych taksanach. Rzeczywiście to zbyt duże uogólnienie bo
W 2007 r. Byrski i wsp. opublikowali retrospektywną obserwację o braku skuteczności taksanów – u 9 z 15 chorych na raka piersi (mutacja BRCA1) leczonych przedoperacyjnie wg schematu AT nie stwierdzono jakiejkolwiek remisji.

czyli jakby spojrzeć na to badanie z drugiej strony to u 6 chorych te taksany jakoś tam podziałały.

a poza tym przecież za dziedziczonego raka piersi odpowiadają różne mutacje np wspomniany wyżej CYP1B1a ja odnosiłam się do badań dotyczących tylko mutacji BRCA1

Melodyjka (offline)

Post #4

01-08-2010 - 23:36:37

Gdańsk 

Dziękuję Dziewczynki, rozjaśniłście mi trochę w główce. No to dlatego chyba dobrze zrobiłam, kłamiąc w końcu, że to moja siostra chorowała. Czuję, że mogę mieć gen po siostrze babki - po babce też mam dużo genów i podobieństw. Niektóre z Was w ogóle pierwsze w rodzinie zachorowały.Trafić na solidnego lekarza to naprawdę trzeba mieć szczęście. Cóż, czekam do września, a potem córcię przebadam. Justyna, Ty to potrafisz pocieszyć, dzięki smiling smiley

Becia35 (offline)

Post #5

16-09-2010 - 11:02:22

Moja mama chorowała na raka piersi ,ja też jestem chora ale mutacji nie mam .

b_angel (offline)

Post #6

16-09-2010 - 13:44:59

radom 

to się często zdarza

a wiedza o genach jest jeszcze niewielka .... mutację zapewne jakąś masz tylko jeszcze takiej nie wykryli ......

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

akabere (offline)

Post #7

16-09-2010 - 18:04:13

Warszawa 

Mutacji nie mam, ale pani doktor powiedziała, że jak mój gen zostanie poznany to mnie wezwą!

kinga885 (offline)

Post #8

16-12-2010 - 20:38:17

Mam swoj wynik DNA
W

testach DNA wykryto CYP1B1(CC non GG non CC)
zalecenia kolonoskopia co 5 lat .
Jestem pierwsza w rodzinie corka w trakcie badan ale nie ma mutacji BRCA1 ani BRCA2 tak powiedzial nam genetyk ze Szczecina
Pobrali jeszcze probke do badania CYP1B1
,natomiast moja siostra ma mutacje ,
Mialam robione badane geny
BRC1
BRCA2
CYP1B1
CHEK
NOD2
CDKN2A

mag_dag (offline)

Post #9

16-12-2010 - 21:35:08

Sosnowiec 

kingo, czy ja dobrze zrozumiałam? Ty nie masz mutacji BRCA1 ani BRCA2, ale zachorowałaś

a siostra ma mutacje BRCA1 i BRCA2 tak? i nie chorowała?

-----><-----

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-12-2010 - 21:35:37 przez mag_dag.

b_angel (offline)

Post #10

16-12-2010 - 21:45:38

radom 

Córka KIngi nie ma mutacji BRCA 1 i 2

mag_dag (offline)

Post #11

16-12-2010 - 21:55:11

Sosnowiec 

popatrz andżeles, a ja jeszcze nie umiem czytać bez przecinków - daleka droga przede mną język

no dobra, to dalej pytam:

kingo, Ty z tych genów, które Ci zbadali masz mutację tylko w genie CYP1B1 ?

a Twoja siostra ma mutację BRCA1 i BRCA2? i ona nie chorowała?

P.S. andżeles, ale to ja ciągle o to samo pytam myśli

-----><-----

b_angel (offline)

Post #12

16-12-2010 - 21:59:54

radom 

rotfl
ja tam się pogubiłam w tych literkach

malgos 10 (offline)

Post #13

16-12-2010 - 23:21:31

Łódź 

A ja to jak mutowac to mutować bo mam i BRCA 1 i CYP1B1
a moja mama też ma BRCA 1
ale jak na razie jest ok

Ja 4 i pół roczku a mama 20 latek
Ach moja ciocia ,czyli siostra mojej mamy tez mutant ,ale nie wiem czego
I 17 latek ,też ma się ok
Obie są po raczku

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

kinga885 (offline)

Post #14

17-12-2010 - 09:59:34

ja jak pisalam nie mam mutacji innych przebadanych genow tylko ten jeden CYP1B1-mutacja
siostra nie chorowała na raczka ale tez robila ze mna badania genetyczne i wyszly jej mutacje
BRCA1 BRCA2
I genetyk jeszcze cos mówił o watrobie i trzustce ale wiesz nie zapamietalam co to za geny bo spieszyłam się do domu .Mieszkam w innej miejscowosci . Ale jak bede u lekarza w marcu to przeczytam dokladnie jej wynik.
no i jak pisałam córka chyba bedzie wolna od mutantow juz 4 raz pobral jej jeszcze probke na CYP1B1 - tak powiedzial

reniula (offline)

Post #15

17-12-2010 - 11:04:33

Różanki k.Gorzowa Wlkp. 

Ja i moja siostra również niedawno odebrałyśmy wyniki z testów i obie mamy jednakowe, czyli; : W testach DNA zmian nie wykryto. Oceniono tylko gen BRCA1-mutacje 300T/G, 4153delA, 5382insC.
Pozostałe wyniki będą w marcu.

mag_dag (offline)

Post #16

17-12-2010 - 12:56:04

Sosnowiec 

kingo, Twoje wyniki i wyniki Twojej siostry są potwierdzeniem tego, że nie tylko geny odpowiadają za zachorowania na raka piersi, a jak geny to jednak nie tylko te, które nam badają najczęściej

są także potwierdzeniem tego, że nawet mając mutację nie musi się zachorować - oby Twoja siostra była tego potwierdzeniem zawsze

bo przecież patrząc na wyniki, to powinnyście się zamienić miejscami
oczko

-----><-----

kinga885 (offline)

Post #17

17-12-2010 - 19:05:01

Tak samo pomyślałam .A prawda w genach jest inna .Tylko u niej jest stres ale tłumaczyłam jej ze wcale nie musi zachorować
Bedzie tylko bardziej czujna i kontrolować swoj organizm tak jak zaleci jej lekarz prowadzacy.
wiesz po moim zachorowaniu to ona i corka co rok robia badania piersi oraz cytologie bo je gonilam
wszystko ok i niech tak pozostanie .
Rozmawialam kiedys z lekarzem na usg to mowil ze badania genetycznie potwierdzaja sie tylko w 10 procent populacji '
Ale jest dobrze je mieć aby być czujnym i wrazie choroby dobrac odpowiednie leczenieserce

aagunia (offline)

Post #18

17-01-2011 - 13:44:53

Ja niestety mutant BRCA1 i BRCA 2, moje rodzeństwo - siostra młodsza i brat starszy - to samosad smiley, ja miałm " na cito" przed operacją robione oznaczenia tych genów- żeby wybrać forme operacji no i dalszego leczenia. dodam, że zachorowałam w wieku 25 lat. Siostra pod stałą opieka poradni genetycznej, ma zlecane co pół roku usg. włąsnie czekamy na wynik biopsji, bedziemy dzwonic za pół godzinkistres

amado (offline)

Post #19

17-01-2011 - 14:08:11

aagunia trzymam kciuki, aby wynik był dobry

aagunia (offline)

Post #20

17-01-2011 - 14:11:20

no stres towarzyszy mi cały czas, raz czekam na wyniki swoje, raz na wyniki siostry, okropne to jestpłacze

ewa m (offline)

Post #21

17-01-2011 - 19:52:28

Gdynia 

aagunia tak to już u nas jest że ze strachem to musimy nauczyć się żyć ,będzie nam już towarzyszył zawsze przy każdych badaniach z czasem będzie może trochę mniejszy ale będzie zawszezmeczony

lulu (offline)

Post #22

17-01-2011 - 19:52:39

k/Kwidzyna 

Ja miałam badanie genetyczne, nie stwierdzono mutacji. Teraz po zachorowaniu brata, mam zaproszenie na 29 stycznia, następne badanie. Ciekawe jakie geny będą teraz badane,

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

magda2411 (offline)

Post #23

17-01-2011 - 20:00:03

Olsztyn 

Lulu, do Olsztyna?

lulu (offline)

Post #24

17-01-2011 - 20:10:51

k/Kwidzyna 

Oczywiście, że tak, więc zarezerwuj sobie odrobinę czasu na spotkanie. Ja już się cieszę ze spotkania. hot smiley Może jeszcze będą mogły dołączyć inne osoby. Do Mrągowa nie przewiduję wycieczki, chyba, że pogoda będzie odpowiednia, hot smiley to pojadę nawet na koniec świata. chichot
Mimo piwka, wiem co piszę, smiling smiley

Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-01-2011 - 20:11:43 przez lulu.

magda2411 (offline)

Post #25

17-01-2011 - 20:15:54

Olsztyn 

smiling smiley ok Lulu, jutro jestem umowiona z Januszem i Anią, powiem im, że będziesz. Basię04 trzeba zaprosić i Siwowłosą. Ja oczywiście pracuję, do 15, ale jakoś się urwę. Mrągowo to teraz zimą dziura zabita dechami.... nie warto jechać.... smiling smiley
Fajnie, fajnie.

lulu (offline)

Post #26

17-01-2011 - 20:27:09

k/Kwidzyna 

Ja tam mam być między 15-16 godziną, więc spotkanie można organizować nawet po badaniu. To sobota więc nie ma pośpiechu. smiling smiley

je

danka58 (offline)

Post #27

28-09-2011 - 11:57:07

k/Gniezna 

Mialam robione badania genetyczne - BRCA- 1 bez mutacji, BRCA- 2 polimorfizm ( jeden lekarz twierdzi, ze to mutacja, drugi że to tylkoniezdecydowanypolimorfizm) i NOD - 2 mutacja. Dotychczas badania dostawałam z WCO w Poznaniu. Przypadkowo dowiedziałam się, że ze względu na mutacje genu z Poradni Genetycznej w Openie w Poznaniu w ramach jakiegoś programu ministerialnego mogę dostawać skierowania na badania ( bez łaski lekarza i jego widzimisię) 1 raz w roku mammografia, 2x do roku usg piersi, 1 x ginekolog i usg ginekologiczne, 1x usg brzucha, a po 60 roku zycia 1x na 5 lat kolonoskopia.
Warto skorzystać z tych badań. Nawet nie musze dlugo na nie czekać bo ok. miesiąca.W WCO musialam sie umawiać przynajmniej z półrocznym wyprzedzeniem.
Jutro jade na usg brzucha i mama bedzie tez przebadana pod katem genetycznym.Corka kończy w styczniu 18 lat i tez ja zbadam.

W życiu piękne są tylko chwile i dla tych chwil warto żyć.

debora48 (offline)

Post #28

14-10-2011 - 20:33:44

Kozienice 

Weszłam i ja w temat badan genetycznych, nie robiłam jeszcze takich badań, ale dziś zadzwoniła moja córka, która jest w 3 mies ciąży,że ginekolog po pełnym wywiadzie zlecił, żebym to ja właśnie zrobiła badanie mutacje genów BRCA 1 i 2, podpowiedział żebym to zrobiła w Warszawie na Ursynowie. Czy któraś z was miała tam robione badania, jeśli tak to proszę o wskazówki, typu skierowanie, czy bez, wszystkie moje dane tam mają bo właśnie tam przechodziłam leczenie.

debora48 (offline)

Post #29

14-10-2011 - 20:42:46

Kozienice 

Rozpisałam się, ale doczytałam w temacie, że Ala podała listę ośrodków wykonujących te badania.....jest też podany telefon, to już dużo.

saxony (offline)

Post #30

14-10-2011 - 23:44:04

debora48
o wskazówki, typu skierowanie
deboro, mi lekarka teraz też zasugerowała, coby zrobić takie badania

ja się nie kwalifikuję, ale mama już umówiona jest nań

potrzebne było tylko skierowanie do Poradni Genetycznej od lekarza rodzinnego - myślę, że wszędzie wymagają, niezależnie od ośrodka; ale najlepiej zadzwoń, myśmy wszystko telefonicznie dograły uśmiech
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 431
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018