czyste węzły chłonne a radioterapia

Wysłane przez majolcia 

majolcia (offline)

Post #1

29-03-2013 - 19:04:31

Wrocław 

Witam cieplo
Mam pytanko do Was kobietki moje drogie. Moja mama miala 21grudnia 2012r mastektomie piersi prawej wyciete zostaly wszystkie wezly chlonne. Po operacji okazalo sie ze wezly sa czyste ze wyniki sa w miare dobre, mama dostala leki hormonalne, a dzisiaj byla u lekarza radiologa i powiedzial jej ze bedzie miec jeszcze radioterapie wspomne jeszcze ze przed operacja mama miala chemioterapie. Czy konieczna jest radioterapia przy czystych wezlach chlonnych? Czy mama dobrze jest leczona?

Al_la (offline)

Post #2

29-03-2013 - 21:14:36

k/Warszawy 

Niech Mama zapyta lekarza, dlaczego wymyślił radioterapię, skoro operacja była radykalna i węzły czyste.
Na pewno jest jakieś uzasadnienie.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

majolcia (offline)

Post #3

30-03-2013 - 00:48:08

Wrocław 

Lekarz powiedzial ze to niby zapobiegawczo aby nic wiecej sie nie rozwinelo. Ale czy tak zawsze jest? Nie wiem co tym wszystkim sadzic......

b_angel (offline)

Post #4

30-03-2013 - 00:57:05

radom 

majolciu
standardem w leczeniu jest stosowanie radioterapii w przypadku gdy zajetę są więcej niż 3 węzły.
Nie spotkałam się ze stosowaniem radioterapii (po mastektomii) gdy węzły sa czyste

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

majolcia (offline)

Post #5

30-03-2013 - 09:47:33

Wrocław 

No wlasnie dlatego mnie to dziwi dlaczego zlecil radioterapie skoro wezly sa czyste..czy mama powinna isc do jakiegos innego lekarza na konsultacje?

majolcia (offline)

Post #6

30-03-2013 - 10:00:54

Wrocław 

Przedstawiam wyniki mojej mamy.Mama przed operacja miala robione badania to są
wyniki
receptory ER/+++/ (pow.50%, do 12pkt) i PgR /+++/ (pow.50%, do 12pkt),
Her-2/neu/+2/ ,
Śr. liczba HER2/ komórkę- 2,33
Śr. liczba CEN17/ komórkę=2,15
Ratio Her/cen17=1,08, wynik negatywny
Wyniki po operacji
1. Pierś prawa z guzkiem
Brodawka bez zmian.Carcinoma ductale infiltrans G II partim scirrhosum nadto komponenta carcinoma intraductale partim comedo, partim cribriforme stanowiące w przybliżeniu 40% powierzchni guza - całość 2cm średnicy ( granica dopowięziowa w odległości 3mm )
2.węzły chłonne pachy prawej16 węzłów chłonnych z lymphonodulitis reactiva
3. węzły okolicy ujścia żyły5 węzłów chłonnych z lymphonodulitis reactiva
Wczesniej juz wspominalam ze miala przed operacja chemioterapie, 21.12.2012 miala mastektomie no i teraz ma miec od 8 .04 ta radioterapie. Wiekszosc amazonek pisala mi ze nie bedzie radioterapi a tu lekarz nagle wyskakuje z takim zaleceniem. Ja sie pogubilam z tym wszystkim. Prosze pomozcie.

Al_la (offline)

Post #7

30-03-2013 - 11:55:17

k/Warszawy 

Majolcia, jak my Ci możemy pomóc?
Moim zdaniem, najpierw powinniście zapytać lekarza, dlaczego zlecił radioterapię.
Może będzie sensowne wyjaśnienie. Jeśli nie, można się skonsultować z innym lekarzem.
Musisz wiedzieć, ze każdy przypadek jest inny i nie można się porównywać do innych osób.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Joly (offline)

Post #8

30-03-2013 - 15:49:07

Warszawa 

Miałam radioterapię po mastektomii, przy czystych węzłach chłonnych. Jeśli przed chemioterapią przedoperacyjną guz określony został jako T3, czyli miał ponad 5 cm, to chyba standardowo zalecana jest radioterapia, niezależnie od stanu węzłów. Tak bynajmniej było u mnie. A to, że guz po chemii u Twojej mamy miał 2 cm, nie oznacza, że mial tyle samo przed, ponieważ nie byłoby wtedy chemioterapii przedoperacyjnej.

majolcia (offline)

Post #9

30-03-2013 - 19:15:27

Wrocław 

Dziekuje za to ze probujecie mi pomoc to bardzo dla mnie wazne. Joly mama przed operacja miala guza 2,5 cm . Jak bede u mamy to dokladnie podam ile mial cm guz. Ale dziekuje za odpowiedz.

Zycze Wszystkim wesolych i spokojnych Swiat Wielkanocnych smacznego jajka i mokrego Dyngusawinking smileywinking smiley

Joly a powiedz mi jak sie czulas podczas radioterapii? Jaki obszar ciala mialas naswietlany? Jak pielegnowalas skore naswietlana? I czy wlosy znowu wypadaja? Tak jak po chemii?
Pozdrawiam

[Scalono wątki. W przypadku, gdy chcemy coś dopisać, a nie mineło 15 minut bardzo proszę o używanie opcji "zmień"
Szpaku]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-04-2013 - 15:49:22 przez Szpaku.

mag_dag (offline)

Post #10

30-03-2013 - 19:37:16

Sosnowiec 

majolciu, o radioterapii masz tu cały dział i wiele do czytania:

[amazonki.net]

duży uśmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 30-03-2013 - 19:37:54 przez mag_dag.

majolcia (offline)

Post #11

30-03-2013 - 21:01:38

Wrocław 

Wiem ale Joly jest do tej pory jedyna kobieta ktora miala radioterapie przy czystych wezlach i tak tylko chcialam poprostu sie jej zapytac jak to ona przechodzila... o radioterapii przeczytalam juz prawie wsxystkie watki.....

ady (offline)

Post #12

30-03-2013 - 21:23:03

nie jedyną! ja też miałam czyste węzły i radioterapię.. chemię i hormonoterapię też. Przechodziłam spokojnie smiling smiley

Ada

A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..

Przekaż 1% dla mojego bratanka: [dzieciom.pl]
Marcelek

mag_dag (offline)

Post #13

30-03-2013 - 21:48:34

Sosnowiec 

majolcia
Wiem ale Joly jest do tej pory jedyna kobieta ktora miala radioterapie przy czystych wezlach i tak tylko chcialam poprostu sie jej zapytac jak to ona przechodzila... o radioterapii przeczytalam juz prawie wsxystkie watki.....

majolciu, sądzę, że to, czy węzły są zajęte czy nie, nie ma wpływu na to jak przechodzi się naświetlania

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

majolcia (offline)

Post #14

31-03-2013 - 00:24:47

Wrocław 

Joly byla jedyna jaka sie odezwala Ada Ty jestes druga pewnie jest wiecej takich kobiet ale tutaj malo sie odezwalo. Ale dziekuje ze jestescie kazda wiadomosc od Was dodaje
mi nadziei , i wiem wiecej na tematy ktore mnie interesuja. Ciesze sie ze mi odpowiadacie.
Myslalam ze skoro wezly sa czyste to radioterapii nie zlecaja tak wiekszosc amazonek mi pisala , dlatego sie przestraszylam ze mamie zlecili naswietlania, ale teraz wiem ze sa kobiety w podobnej sytuacji. To ze kazdy inaczej przechodzi radioterapie to wiem kazdy jest inny i na pewno nie ma tu znaczenia czy wezly sa zajete czy nie ja to rozumiem,ale nadzwyczajnie w swiecie chcialabym wiedziec mniej wiecej jak pomoc mamie w czasie naswietlan .
Pozdrawiam

ady (offline)

Post #15

31-03-2013 - 14:24:57

W przypadku czystych węzłów radioterapia jest na pierś. Nie naświetlają węzłów- przynajmniej u mnie tak było. Każdy przechodzi różnie- mnie tylko osłabiało. Skóra się opaliła a potem złuszczyła. Niczym nie smarowałam i ..nie myłam smiling smiley Słuchałam się lekarza.

Ada

A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..

Przekaż 1% dla mojego bratanka: [dzieciom.pl]
Marcelek

majolcia (offline)

Post #16

31-03-2013 - 17:40:21

Wrocław 

Ada dziekujewinking smiley

Joly (offline)

Post #17

31-03-2013 - 18:30:09

Warszawa 

majolcia
Joly a powiedz mi jak sie czulas podczas radioterapii? Jaki obszar ciala mialas naswietlany? Jak pielegnowalas skore naswietlana? I czy wlosy znowu wypadaja? Tak jak po chemii?
Pozdrawiam

U mnie mimo czystych węzłów poza klatką piersiową czyli miejscem po piersi, naświetlano również obszar węzłów chłonnych nadobojczykowo - pachowych. Jako, że ja nie miałam litego guza, tylko rozproszone komórki rakowe na obszarze prawie całej piersi, które jak napisano wykazywały nieznaczne cechy degeneracji po zastosowanym leczeniu, być może u mnie zadziałano bradziej profilaktycznie. Trzeba zaufać lekarzowi.
Radioterapia to "pikuś" w porównaniu z chemioterapią, choć przyznaję, trochę osłabia - ja byłam bardziej senna niż zwykle. Ale za to mogłam się myć bez obaw o miejsce naświetlane, czyli funkcjonowałam normalnie. Nie wolno mi się było tylko długo moczyć, ale z letnim prysznicem miejsca naświetlanego nie było problemu przez całe 4 tygodnie. Dopiero w ostatnim tygodniu radioterapii skóra mi się z lekka zaczerwieniła, a po zakończeniu zaczęła się złuszczać. Smarowałam wtedy kremem Olvizone, a potem oliwką Ozonella i skóra ładnie się wygoiła. A włosy mi wtedy już odrastały i radioterapia w żaden sposób im w tym nie przeszkodziła.

niepogoda (offline)

Post #18

31-03-2013 - 18:30:18

Rumia 

spójrz w wynik: "granica dopowięziowa 3mm" - to jest moim zdaniem powód radioterapii. Granica radykalnego wycięcia powinna wynosić minimum 1cm, jeśli nie było możliwe wycięcie takiego marginesu to zasadną wydaje się radioterapia

ToJa (offline)

Post #19

31-03-2013 - 18:58:05

majolcia
majolcia, skoro przeczytałas wątki o radioterapii to na zadane przez Ciebie w poście 10 pytania, są tam odpowiedzi.
Założyłaś wątek : czyste węzły a radioterapia, a zaczynają się powielać tutaj pytania i informacje z działu o radioterapii:
juz jsą wątki: które miejsca są naświetlane, radioterapia po operacji piersi, rozmowy codzienne = pytania zadawaj w watkach tematycznych. Z regulaminu wynika,że forum ma byc przejrzyste i czytelne.

Nie mnie zwracać Ci uwagę, ale jest dzień świąteczny, to administrator pewnikiem świętuje uśmiech

majolcia (offline)

Post #20

31-03-2013 - 19:35:53

Wrocław 

Co oznacza ta granica dopowieziowa 3mm ? Czy to oznacza ze nie wycieli wsxystkich komorek rakowych? Mama miala usunieta piers z wezlami chlonnymi i myslisz niepogoda ze to ze wzgledu na ta granice dopowieziowa mimo czystych wezlow jest zlecona radioterapia?

aga66 (offline)

Post #21

31-03-2013 - 20:43:39

Warszawa 

ady
nie jedyną! ja też miałam czyste węzły i radioterapię.. chemię i hormonoterapię też. Przechodziłam spokojnie smiling smiley
Ady, ale Ty miałaś radio po kwadrantektomii, a ono się wtedy należy w pakiecie. Ja miałam tumorektomię z radio, a czyste wartownikiuśmiech

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". W. Szymborska
Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

aga66 (offline)

Post #22

31-03-2013 - 20:45:51

Warszawa 

Majolcia, a Ty się nie doszukuj drugiego dna. Ciesz się, że Mamie ordynują takie dobre leczenie. Martwić to się należy raczej jak oszczędzają na pacjencieuśmiech
gafa powinnnam dopisać w jedym poście. Składam samokrytykęjezor

Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

majolcia (offline)

Post #23

31-03-2013 - 21:55:35

Wrocław 

Aga66 pewnie masz racje ale w takim razie po mastektomii z czystymj wezlami tez powinna byc radioterapia? Nie doszukuje sie juz drugiego dna poprostu pytam czy sa tez przypadki podobne jak mojej mamy

b_angel (offline)

Post #24

31-03-2013 - 23:33:58

radom 

majolcia
dziewczyny napisały przecież
cięcie było bardzo blisko marginesów
i czegóż tu więcej szukać
lekarze wiedzą co robią

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

majolcia (offline)

Post #25

01-04-2013 - 11:05:11

Wrocław 

Oki to w takim razie dziekuje Wam bardzo za odpowiedziwinking smiley i nie denerwujcie sie tak na mnie poprostu martwie sie o mame bo bardzo ja kocham i chce wiedziec wszystko jak jej pomoc.
Pozdrawiam

aga66 (offline)

Post #26

01-04-2013 - 20:16:37

Warszawa 

Majolciu nikt się na Ciebie nie denerwuje. Odpowiadamy Ci tylko na zadane przez Ciebie pytanie. Każda z nas pisze co myśli na temat i tyleduży uśmiech

majolcia (offline)

Post #27

02-04-2013 - 10:56:04

Wrocław 

Moze i sie nie denerwujecie ale odnioslam takie wrazenie, a ja poprostu pytam sie o rozne rzeczy bo martwie sie o mame ..... same pewnie kiedys bylyscie w podobnej sytuacji wiec powinnyscie mnie rozumiec. Wiele rzeczy jest dla mnie nowych niezrozumialych i dlatego szukam wsparcia u Was..jestem Wam bardzo wdzieczna za odpowiedzi. Pozdrawiam

maja60 (offline)

Post #28

20-10-2013 - 17:30:53

Anglia 

Czejsc dziewczyny ! ja tez jestem po operacji oszczedzajacej 2 krotnej i mam miec radioterapie ale jeszcze nie wiem jaka .. Martwi mnie jeszcze to ze nie mowia dokladnie jakie sa receptory i te tam oznaczenia wszystkie twierdza ze wyniki sa dobre ... Biore Letronizol od kwietnia i mam go brac przez 5 lat w miedzy czsie mam miec zrobiony skan na kosci po 1,5 roku czy ktos mial taki przypadek . Lecze sie w Angli bo narazie tu mieszkam.

jestem , bo chce !
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 466
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022