Radioterapia - rozmowy codzienne

Wysłane przez Amazonki.net 

Renata40 (offline)

Post #1

04-11-2017 - 19:37:09

Cześć. Mnie po chemii i po radio wysypało czerwonymi, brązowymi i prawie czarnymi pieprzykami - znamionami. Byłam u dermatologa każda zmiana była oglądana i nic złego nie było. Nie trzeba się nimi przejmować bo ponoć to normalne w tym leczeniu- taka reakcja organizmu. U mnie dermatolog znalazł jedną brodawkę która mu się nie podobała i tę zmianę musiałam wyciąć ale ta zmiana była ze mną od dziecka. Nowe nic podejrzanego nie mają. Zatem głowa do góry i trzeba pokochać nowe pieprzyki uśmiech. Pozdrawiam.

Carcinoma ductale invasivum G3 mammae; E-Cadherin(+++), CK5/6(-),p63(-); ER-odczyn negatywny (-); PR-odczyn negatywny(-); AR-odczyn negatwyny (-); HER2-odczyn negatywny Score =0; Ki-67 około 95%.. 09.01.2017 do 16.05.2017r Chemioterapia schemat 12xPXL co tydzień /4xAC co dwa tygodnie.
31 maj 2017r Radykalna zmodyfikowana mastektomia metodą Auchinclossa. 21 czerwiec 2017r wynik histopatologiczny: Całkowita odpowiedź na leczenie neoadiuwantowe- nie stwierdza się obecności raka inwazyjnego.radochahot smileyradocha radio 25 lampek.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-11-2017 - 19:38:11 przez Renata40.

KasiaK78 (offline)

Post #2

13-11-2017 - 16:58:03

Gorlice 

Mi dziś stuknęła połowa naświetlań, jestem po 15-ych lampach. Póki co z piersią jest ok, owszem jest lekko obrzmiała i zaczyna się pojawiać zaczerwienienie, ale nie jest źle, moja pani dr twierdzi że jest bardzo dobrze. Umyłam ją jeden raz, chyba nie wywarło to żadnego wpływu na kondycję skóry. Pachę po naświetlanej stronie myję samą wodą co drugi dzień. Cały czas smaruję Radioxarem (2 razy dziennie). Żeby ten czas troszkę szybciej leciał bo nudy straszne (mieszkam w hotelu jak pamiętacie lub nie przewraca_oczy ).

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

nikaika (offline)

Post #3

13-11-2017 - 17:21:35

Krakow 

Mnie nie kazali niczym smarowac. Zero kremow , mydel itp. Jesli zachlapie woda osuszyc i tyle. Ciezko jest sie myc omijajac jedna strone i jeszcze nie zamoczyc sad smiley

Hunter (offline)

Post #4

13-11-2017 - 18:21:18

Co szpital to obyczaj. Ja mogłam myć tzn. szybki prysznic łagodnym środkiem myjącym. Przez całe radio smarowanie na sucho Alantanem, a po zakończeniu oliwką dla dzieci.
Efekty specjalne zaczęły się jakiś tydzień po ostatnim naświetlaniu, pierś czarna, skóra zeszła mi płatami ale podobno to normalne.
Ani radiolog, ani onkolog i znajoma technik od radioterapii nie widzieli w tym nic dziwnego.
A z tym nie myciem to chyba coś nie tak. Jak mam się nie myć przez miesiąc normalnie pracując?

G2, T1cNo, Er 100%, Pgr 100%, Ki67 50%, NST, BCT, radioterapia, Symex+Reseligo, 2020 wlewy z kwasu Zoledronowego co pół roku.

gosia0101 (offline)

Post #5

13-11-2017 - 18:51:10

małopolskie 

Też tego nie rozumiemmyśli.Ja myję dwa razy dziennie letnią wodą i szarym mydłem.Po 4 naświetleniu byłam bardzo czerwona więc pani radiolog zaczęła szukać przyczyny,bo to niby za szybko.Stwierdziła że to dlatego że rano,przed naświetleniem nie zmywam maści(na początku myłam miejsce naświetlane tylko wieczorem),teraz i rano i wieczorem,muszę przyznać że odkąd myję przed naświetleniem to nie czuję już takiego pieczenia i gorąca.Efekt jest taki że po 18 lampce wszystko jest bez zmian ,ani lepiej ani gorzej.I chyba najważniejsze że nie gorzejuśmiech

renatar (offline)

Post #6

13-11-2017 - 19:53:44

sieradz 

W łódzkim koperniku zakaz mycia był tylko pudrowanie. W trakcie naświetlań było spoko dopiero tak z 8 dni po wszystko się zaogniło i zaczęła schodzić skorupa.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Wandka (offline)

Post #7

13-11-2017 - 23:29:26

Warszawa 

Odczyn popromienny wchodzi po tygodniu a nawet dwóch od zakończenia naświetlań. Pamiętajcie o tym.

gosia0101 (offline)

Post #8

14-11-2017 - 18:09:27

małopolskie 

Miałam dziś konsultacje i przy okazji podpytałam dlaczego w niektórych szpitalach zabraniają mycia?Usłyszałam że nakaz mycia wprowadzono stosunkowo nie dawno ponieważ dawniej bardzo często były poparzenia,schodzenie skóry itp.Nie wolno się było myć i tylko puder,a później schodząca skorupa,dokładnie tak jak opisała Renatar.Teraz odkąd naświetlenia są na oczyszczoną skórę tych powikłań jest bardzo mało.
No zobaczymy jak to będzie u mnie bo tak jak napisałam wczesniej myję miejsce naświetlane dwa razy dziennie,obszar naświetleń bardzo duży,skóra czerwona ale w nienaruszonym stanie.Za jakiś czas podzielę się dalszymi wrażeniami ,jutro ostatnia lampkauśmiech

Anika (offline)

Post #9

14-11-2017 - 20:15:51

Bielsko 

W Bielsku również zakaz mycia miejsca naświetlanego. Jestem po 15 naświetlaniach. Na razie wszystko ok.
Mam wizytę jutro, jak nie zapomnę to też podpytam

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-11-2017 - 20:18:11 przez Anika.

KasiaK78 (offline)

Post #10

15-11-2017 - 16:51:39

Gorlice 

U mnie zakazu mycia nie było ale co lekarz to inne zdanie, nawet u mnie w COI też każdy radzi swoim pacjentkom inaczej. Mi naświetlana pierś nie raz się zmoczyła przy myciu pachy, osuszyłam i tyle. Smarować pani doktor pozwoliła maścią nagietkową lub Radioxarem ale cienką warstwą żeby się skorupa nie zrobiła, więc pewnie coś w tym jest że nieoczyszczona lub zafajdana za grubo (maściami, alantanem czy czymkolwiek smarujemy) skóra reaguje gorzej.

BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

nikaika (offline)

Post #11

15-11-2017 - 17:12:24

Krakow 

A moze zrobmy akcje. Masowo pytajmy, dopytujmy dlaczego tak a nie inaczej. Widac co szpital to obyczaj a nawet co lekarz to obyczaj i co tu robic aby nie zwariowac??? Ja zamirzam dopytac dlaczego mam nie myc i jak to sie ma to innych, ktorzy twierdza inaczej.
Mam dosc straszenia mnie, ze mi sie martwica zrobi jak umyje itd.

renatar (offline)

Post #12

15-11-2017 - 17:30:21

sieradz 

Ja nie myłam i nie moczyłam przez ponad pięć tygodni i też skorupa a niektóre dziewczyny delikatnie myły i oliwkowały i było dobrze więc myślę że to zależy od osoby. Mnie po roku wyszły takie purpurowe plamy [dwie i rosną] i chemiczka mi powiedziała że kiedyś skóra po radio była cała taka purpurowa a u mnie skóra wrażliwa to tak może być.

jagodula (offline)

Post #13

15-11-2017 - 21:44:12

Sławkow 

jablkoZamiast propagowania akcji "obywatelskiego nieposluszeństwa" radzę obserwować reakcję organizmu na radio i odpowiednio postępować. Każda z nas jest inna i inaczej reaguje, a lekarz prowadzący widząc zmiany zapewne odpowiednio pokieruje. Nie pochwalam " unirałowki " w leczeniu, standardy, standardami a i tak lekarze są od tego aby obserwowali i reagowali zgodnie z sytuacjąserce

gosia0101 (offline)

Post #14

16-11-2017 - 11:21:12

małopolskie 

Jasne jagodula że w pierwszej kolejności trzeba słuchać lekarza ale doświadczeniami też warto się wymienićuśmiech,ja gdybym nie słuchała to chyba przerwano by mi naświetleniamyśliKazali się myć więc myłam i osobiście jestem jak narazie z tego zadowolona bo perspektywa miesięcznego "nie mycia"nie brzmi zachęcająco i pachnącoduży uśmiech.Gdyby zabronili mycia to też bym posłuchała bo innego wyjścia by nie było.
Różnica zdań lekarzy w zachowaniu higieny przy radioterapii, jak widać jest tak samo zróżnicowana jak przy postępowaniu po zabiegu operacyjnym,jedni nakazują mycie a inni zabraniają.Ja po zabiegu miałam zalecone codzienne delikatne mycie lub raczej takie opłukiwanie, a w tym samym szpitalu spotkałam dziewczynę która miała zakaz mycia przez dwa tygodnie po zabiegu.Inny lekarz inne zaleceniabezradnyi nie wiem jak u niej wyglądało gojenie ale u mnie poszło bardzo dobrze już sam fakt że za 40 dni przystąpiłam do radio.
Przy naświetleniach duże znaczenie ma też naturalne zabarwienie skóry(karnacja)i moc tegoż naświetlaniauśmiech

nikaika (offline)

Post #15

16-11-2017 - 11:28:26

Krakow 

Nie chodzi o nieposluszenstwo tylko szczegolowa informacje dlaczego taka a nie inna decyzja. Piszesz tu o utopijnym dbaniu lekarza o nasz stan . Ja po 5 naswietlaniach i nkt mi sie nawet nie pyta jak sie czuje. Lekarz mnie nie widzial nawet

gosia0101 (offline)

Post #16

16-11-2017 - 11:40:13

małopolskie 

nikaika
Nie chodzi o nieposluszenstwo tylko szczegolowa informacje dlaczego taka a nie inna decyzja. Piszesz tu o utopijnym dbaniu lekarza o nasz stan . Ja po 5 naswietlaniach i nkt mi sie nawet nie pyta jak sie czuje. Lekarz mnie nie widzial nawet
Nie wiem w którym szpitalu masz naświetlenia ale ja muszę schylić czoła przed Garncarską,na Radioterapii jest doskonała opieka,kontrola lekarska co kilka dni,a jeżeli coś niepokoi można bez problemu podejść i zapytać.

Misia77 (offline)

Post #17

16-11-2017 - 12:38:31

A mi zakazali moczyć naświetlanych miejsc, więc w ogóle nie moczyłam przez 5 tygodni, ale nie były brudne bo mogłam je "myć" codziennie oliwką (taką zwykłą Bambino dla niemowląt). Mycie oliwką bardzo fajnie się sprawdziło, skóra była czysta i pachnąca niemowlakiem grinning smiley Robiłam to starannie każdego wieczora i nie miałam żadnej skorupy, skóra po naświetlaniach jest w doskonałej kondycji, jedynie dwa miejsca miałam po zakończeniu całej serii naświetlań lekko "nadpalone" i swędzące ale szybko zeszła tam skóra a pod spodem była nowa. W tej chwili skóra w miejscach naświetlanych jest taka sama jak wszędzie indziej, tylko odrobinkę ciemniejsza (ale dosłownie pół tonu) smiling smiley

Dorota12345678 (offline)

Post #18

16-11-2017 - 19:49:18

Kraków 

Mnie zalecono mycie radioxarem - mydłem w płynie i smarowanie radioxarem -kremem . Lampek miałam 25 po 50GY . Skończyłam 12 IX i obecnie mam tak jak Misia77 "dosłownie o pół tonu"duży uśmiech ciemniejsze miejsce i to tylko tam , gdzie był nałożony bolus , bo tam gdzie go nie było to po naświetlaniach śladu nie mahot smiley

Anika (offline)

Post #19

20-11-2017 - 23:22:45

Bielsko 

Pytałam w zeszłym tygodniu o to mycie, ale niczego więcej nie dowiedziałam się.

Nie myć, nie golić pachy, nie trzeć mocno chusteczkami, nie drapać gdyby swędziało.
Pudrować Alantanem można kilka razy dziennie.
Tak jak kazali robiłam, nie myłam okolic napromienianych piersi i pachy, pudrowałam,
za to zmieniałam często bawełniane podkoszulki, nawet kilka razy dziennie,
dawało mi to poczucie czystości i jakoś wytrzymałam te cztery tygodnie.

Jutro ostatnie lampy - Uff smiling smiley

Czy to niemycie to była dobra strategia pewnie okaże się do dwóch tygodni... Hmm

anna1979 (offline)

Post #20

21-11-2017 - 08:52:11

Warszawa 

To skoro wymieniamy się doświadczeniami to jak ja poszłam na spotkanie z radioterapeutą w Otwocku i zapytałam czy to prawda że nie można się myć w trakcie naświetlania (tak mi powiedziano w Co w Warszawie) to zrobił wielkie oczy ze zdziwienia. Brałam prysznic w trakcie i delikatnie myłam. Żadnych odczynów nie miałam.

Hunter (offline)

Post #21

21-11-2017 - 09:38:55

ja się naświetlałam w Co w Warszawie i mogłam myć.

G2, T1cNo, Er 100%, Pgr 100%, Ki67 50%, NST, BCT, radioterapia, Symex+Reseligo, 2020 wlewy z kwasu Zoledronowego co pół roku.

nikaika (offline)

Post #22

21-11-2017 - 10:05:45

Krakow 

Ja zeby nie zwariowac przyjelam strategie taka:
- zgodnie z zaleceniem mojego radiologa nie myje naswietlanej piersi, nie mocze, nie sparuje i w ogole NIE, natomiast pache myje bardzo bardzo delikatnie sama woda(zamierzam dzis kupic radioxarem-mydlo i zobaczymy...

Ja dodatkowo musze nosic gorset (biustonosz medyczny) dzien i noc przez 3 miesiace wiec ogolnie mam przewalone..

Hunter (offline)

Post #23

21-11-2017 - 10:16:16

Uuuuuuuuu, rzeczywiście fatalbezradny

KasiaK78 (offline)

Post #24

21-11-2017 - 15:18:58

Gorlice 

Anika

Jutro ostatnie lampy - Uff smiling smiley

Anika gratulacje, fajnie że już masz solarium z głowy brawo
Ja jeszcze 8 lampek (3 zwykłe i 5 boost na lożę). Póki co skóra 'opalona', trochę zaczerwieniona, ale jest ok.

gosia0101 (offline)

Post #25

22-11-2017 - 11:12:45

małopolskie 

U mnie mija tydzień po skończeniu radio.Na do widzenia dostałam receptę na Argosulfan i smaruję na przemian z Radioxarem.Skóra zaczyna blednąć i w dotyku nie różni się niczym od tej zdrowej.Radiolog uprzedziła że może się trochę łuszczyć ale narazie nic się nie dzieje,w Poniedziałek kontrol.Czekam co będzie dalej bo sama jestem ciekawa jak moja skóra się zachowa po tym ciągłym traktowaniu wodąmyśli

KasiaK78 (offline)

Post #26

26-11-2017 - 13:48:46

Gorlice 

A ja się chciałam pochwalić że w piątek 24.11.2017 przyjęłam ostatnią, 25 dawkę naświetlań na całą pierś. Jeszcze tylko 5x boost na lożę i koniec smiling smiley))

Załamka (offline)

Post #27

26-11-2017 - 13:57:30

Kraków 

Ale szybko zleciało! I jak sq czujesz?

nikaika (offline)

Post #28

26-11-2017 - 14:48:32

Krakow 

Dziewczyny masakra. Caly weekend zbijam goraczke, 39.5 bylo wczoraj wieczorem. Wysypalo mi cala piers oraz plecy. Zaczyna swedziec. Mam dreszcze, wczoraj az dzwnilm do szpitala bo sie zaczelam martwic

renatar (offline)

Post #29

26-11-2017 - 15:00:36

sieradz 

Nikaika to że na tym naświetlanym jest wysypka to uznałabym że to odczyn ale plecy to już niepokojące ale najgorsza gorączka. Pewnie wytrzymasz do jutra i koniecznie do lekarza.

nikaika (offline)

Post #30

26-11-2017 - 15:02:44

Krakow 

Ide ide jutro z rana
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 491
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022