Radioterapia - rozmowy codzienne

Wysłane przez Amazonki.net 

Misia77 (offline)

Post #1

11-08-2017 - 11:15:06

A czy Wam też przyczepiali w trakcie radio taki "czujniczek" mierzący, jaką dawkę promieniowania dostajecie? Mi wczoraj pierwszy raz to przykleili. I z każdym obrotem machiny przyklejali w innym miejscu. 2 pierwsze wizyty były bez tego czujniczka/sondy, a wczoraj babka mi powiedziała że teraz za każdym razem będą mi to przyklejać.

anita70 (offline)

Post #2

11-08-2017 - 11:20:20

Nie miałam nic przyklejanego, może zależy to od ośrodka w którym ma się naświetlania. W moim tego chyba nie stosowali, nikt ze "znajomych" z radioterapii nie miał takiego czujnika.

Misia77 (offline)

Post #3

11-08-2017 - 11:23:56

A, to może tylko u nas takie "nowości" się pojawiły smiling smiley Ale to w sumie chyba jest dobre, bo dzięki temu precyzyjnie mierzą jaką dawkę promieniowania otrzymuję. A sam czujniczek mi nie przeszkadza, po prostu przyklejają go w różnych miejscach a na koniec naświetlania odklejają.

Renata40 (offline)

Post #4

11-08-2017 - 13:05:40

Hej Misiu. Ja miałam raz czujnik przyczepiany na pierwszej radio. Na drugiej z kolei już nie ale pstrykali mi fotki. Trzecie i czwarte naświetlania już króciutkie i bez niczego. Czujnik ponoć w połowie znów mi będą przyklejać ale też tylko jeden dzień. Być może zależy to od maszyny. W każdym razie nie jest strasznie. Co do pielęgnacji to każdy ośrodek jak widać preferuje coś innego. Najlepiej trzymać się tego co mówią lekarze. Ja używam perfum unikając części naświetlanej. Co do alkoholu to ja od czasu do czasu wypijam pół lampki czerwonego wytrawnego winka, w tym tygodniu również zaliczyłam pół lampeczki bo po prostu miałam na to smaka. W tę sobotę mam wesele i lampki wina nie odmówię ( zabieram swoje wineczko chichot) sporo czytałam i dla nas, polecana jest lampka czerwonego wina, zatem raz w czas nie zaszkodzi. Ostatnio jem to na co organizm mój ma ochotę. Przed chorobą jadłam nie wszystko, alkohol to w zasadzie dla mnie nie istniał, a i tak zachorowałam. Teraz słucham ciała tego na co mam ochotę, oczywiście w granicach rozsądku. Pozdrawiam

Carcinoma ductale invasivum G3 mammae; E-Cadherin(+++), CK5/6(-),p63(-); ER-odczyn negatywny (-); PR-odczyn negatywny(-); AR-odczyn negatwyny (-); HER2-odczyn negatywny Score =0; Ki-67 około 95%.. 09.01.2017 do 16.05.2017r Chemioterapia schemat 12xPXL co tydzień /4xAC co dwa tygodnie.
31 maj 2017r Radykalna zmodyfikowana mastektomia metodą Auchinclossa. 21 czerwiec 2017r wynik histopatologiczny: Całkowita odpowiedź na leczenie neoadiuwantowe- nie stwierdza się obecności raka inwazyjnego.radochahot smileyradocha radio 25 lampek.

Renata40 (offline)

Post #5

11-08-2017 - 13:11:42

Fianienieska witamy serdecznie, lampki dobiją gadzinę !! Dobrze, że taka szybka reakcja lekarza !! buzki

Carcinoma ductale invasivum G3 mammae; E-Cadherin(+++), CK5/6(-),p63(-); ER-odczyn negatywny (-); PR-odczyn negatywny(-); AR-odczyn negatwyny (-); HER2-odczyn negatywny Score =0; Ki-67 około 95%.. 09.01.2017 do 16.05.2017r Chemioterapia schemat 12xPXL co tydzień /4xAC co dwa tygodnie.
31 maj 2017r Radykalna zmodyfikowana mastektomia metodą Auchinclossa. 21 czerwiec 2017r wynik histopatologiczny: Całkowita odpowiedź na leczenie neoadiuwantowe- nie stwierdza się obecności raka inwazyjnego.radochahot smileyradocha radio 25 lampek.

fianiebieska (offline)

Post #6

11-08-2017 - 13:15:34

Warszawa 

Renata40
Fianienieska witamy serdecznie, lampki dobiją gadzinę !! Dobrze, że taka szybka reakcja lekarza !! buzki

O tak, miałam szczęście smiling smiley

fianiebieska opowiada

Misia77 (offline)

Post #7

11-08-2017 - 13:41:59

Renata40
Hej Misiu. Ja miałam raz czujnik przyczepiany na pierwszej radio. Na drugiej z kolei już nie ale pstrykali mi fotki. Trzecie i czwarte naświetlania już króciutkie i bez niczego. Czujnik ponoć w połowie znów mi będą przyklejać ale też tylko jeden dzień. Być może zależy to od maszyny. W każdym razie nie jest strasznie. Co do pielęgnacji to każdy ośrodek jak widać preferuje coś innego. Najlepiej trzymać się tego co mówią lekarze. Ja używam perfum unikając części naświetlanej. Co do alkoholu to ja od czasu do czasu wypijam pół lampki czerwonego wytrawnego winka, w tym tygodniu również zaliczyłam pół lampeczki bo po prostu miałam na to smaka. W tę sobotę mam wesele i lampki wina nie odmówię ( zabieram swoje wineczko chichot) sporo czytałam i dla nas, polecana jest lampka czerwonego wina, zatem raz w czas nie zaszkodzi. Ostatnio jem to na co organizm mój ma ochotę. Przed chorobą jadłam nie wszystko, alkohol to w zasadzie dla mnie nie istniał, a i tak zachorowałam. Teraz słucham ciała tego na co mam ochotę, oczywiście w granicach rozsądku. Pozdrawiam

O! Dzięki wielkie, dobrze wiedzieć to może i ja sobie pozwolę na malutkie piwko na imprezce rodzinnej smiling smiley
Perfum też używam, omijam tylko część naświetlaną i jest oki. Część naświetlaną myję oliwką tak jak pani doktor zaleciła, i w sumie jak na razie to nie widzę żadnych zmian na skórze. No ale jestem dopiero po 3 naświetlaniach... zobaczymy jak będzie dalej. Oby było dobrze! W szpitalu w którym się leczę mają dobry, nowoczesny sprzęt to może nic złego się nie będzie działo.

A wiesz, że ja też zmieniłam swoje nawyki... teraz odżywiam się zupełnie inaczej niż przed chorobą. Na przykład, przed chorobą miałam "świra" na punkcie diet niskowęglowodanowych: jadłam sporo białka, a mało węgli. Zero słodyczy, zero pieczywa, makaronów i takich tam a dużo np. nabiału i drobiu. Potem - jak już zachorowałam, a mój guzek okazał się w 100% hormonozależny to zaczęłam trochę czytać na ten temat i doszłam do wniosku że moja "wspaniała" dieta mogła się niestety przyczynić do szybszego wzrostu guza. Bo podobno dużo białka, zwłaszcza nafaszerowanego hormonami mięsa i nabiału, pobudza produkcję tych nieszczęsnych estrogenów :/ Teraz powróciłam do diety którą stosowałam od maleńkości czyli mniej mięsa, a więcej warzyw i węglowodanów. Nagle nabrałam ochoty na wszystko co lekkie, słodkie, nietłuste. Ale nie jem tego wszystkiego z rozsądku czy ponieważ tak sobie postanowiłam tylko dlatego że nagle wszystko mi się poprzestawiało w głowie i rzeczy, które bardzo lubiłam teraz przestały mi smakować a z kolei nabrałam smaki na takie, które wcześniej jadłam rzadko. Wszystko się pozmieniało. Może to i dobrze! Zaczynam z czystą kartą i będę robić wszystko na opak grinning smiley Aby raczysko nie wróciło.

Renata40 (offline)

Post #8

13-08-2017 - 16:35:44

Chyba każda z nas stara się o nowa kartę :-)
Jestem po weselu i poprawinach. Było fajnie, trochę potańczyłam; po jednej lampce szampana i winka wypiłam. Trochę się obawiałam nowej fryzury ale było ok. Nikt nie zwracał uwagi na mojego króciutkiego jerzyka stylu " Woodstock " Wspólnie z mężem ustaliliśmy że bez sensu męczyć się w peruce skoro są już własne włoski. Ponoć wyglądam jak dziewczyneczka w tych włoskach - No niech tam :-))
Rączka też Oki po tych dwóch dniach szaleństwa. Wieczorem solidna gimnastyka i jutro kolejne opalanko.
Misiu baw się dobrze również na rodzinnych imprezach i to jedno piwo na pewno nie zaszkodzi. melomano

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-08-2017 - 16:36:53 przez Renata40.

fianiebieska (offline)

Post #9

16-08-2017 - 08:16:56

Warszawa 

Zaraz jadę na pierwszą wizytę u radioterapeuty... hot smiley

fianiebieska opowiada

Misia77 (offline)

Post #10

16-08-2017 - 11:02:12

Renatko dzięki, golnęłam sobie małe piwko na rodzinnej imprezce i było super! smiling smiley

Jak Wam idą naświetlania? Ja dziś będę miała sesję opalania nr 7. Ogółem zostalo mi jeszcze (z tą dzisiejszą) 19... kurcze, szybko to idzie! smiling smiley

Zwracacie uwagę na sprzęt, na którym się "opalacie"? Jestem ciekawa czy są jakieś różnice pomiędzy poszczególnymi maszynami. U mnie w szpitalu mają "hamerykańskie" maszyny Varian, ponoć dobre. Mam nadzieję że to będzie oznaczać mniej skutków ubocznych. Ja jak na razie nic specjalnego nie zaobserwowałam, choć trochę mnie skóra swędzi sad smiley Ale co dziwne, swędzi wcale nie w tych miejscach które są naświetlane a tak jakby "obok", więc może to takie bardziej psychologiczno-stresowe swędzenie. No nic zobaczymy co będzie dalej. Po każdym naświetlaniu wieczorem "myję" się oliwką dla niemowląt, zużywam tej oliwki dość sporo, ale tak poza tym to kompletnie nic ze skórą nie robię. Zresztą tak mi sugerowała lekarka - nie ruszać, nic nie robić, tylko jak najwięcej wietrzyć i myć oliwką. Zasypki stosować tylko w sytuacjach "ekstremalnych" czyli gdybym się baaardzo pociła. Ale tak na szczęscie nie jest więc na razie zasypek nie stosuję.

fianiebieska (offline)

Post #11

16-08-2017 - 17:32:33

Warszawa 

No to zaczynam od przyszłego czwartku- 26 lampthe finger smiley

fianiebieska opowiada

Misia77 (offline)

Post #12

16-08-2017 - 17:37:10

fianiebieska

Powodzenia, fianiebieska!! Zobaczysz, jak to szybko i sprawnie idzie smiling smiley Ja dopiero co zaczęłam, a tu dziś będzie już 7 raz. Szok.

fianiebieska (offline)

Post #13

16-08-2017 - 18:09:47

Warszawa 

Misia77

Powodzenia, fianiebieska!! Zobaczysz, jak to szybko i sprawnie idzie smiling smiley Ja dopiero co zaczęłam, a tu dziś będzie już 7 raz. Szok.

Dziękuję buzki

fianiebieska opowiada

Jutta (offline)

Post #14

16-08-2017 - 19:11:55

między Łodzią a Warszawą 

buziakbuzki

tynkaa (offline)

Post #15

16-08-2017 - 20:08:40

Super!!!!

fianiebieska (offline)

Post #16

16-08-2017 - 20:20:44

Warszawa 

Kinga07 (offline)

Post #17

16-08-2017 - 20:59:14

Gdynia 

Witam. Moja mam lezy w szpitalu na radioterapi dzis miala 2 naswietlanie i jestesmy zalamani. Naswietlana ma glowe ma 6 guzow. Jedynym jej objawem byl okropny bol glowy ale po sterydach ustapilo oraz potykanie sie o prawa noge dlatego przestala z domu wychodzic. A dzis juz ledwo co sie czolga i trzeba ja prowadzic plus reka jej zaczela drgac powiedzcie bedzie lepiej? Czy juz tylko gorzej?

marzusia (offline)

Post #18

17-08-2017 - 00:12:20

Cieszyn 

Kingo, przykro mi bardzo ale nie jestem Ci w stanie nic sensownego odpowiedzieć. Niewątpliwie sytuacja jest trudna ale zawsze trzeba mieć nadzieję, że leczenie odniesie zamierzony skutek. Może rano odezwie się ktoś bardziej zorientowany

Joanna_27 (offline)

Post #19

19-08-2017 - 16:36:51

Gdańsk 

Misia77
A czy Wam też przyczepiali w trakcie radio taki "czujniczek" mierzący, jaką dawkę promieniowania dostajecie? Mi wczoraj pierwszy raz to przykleili. I z każdym obrotem machiny przyklejali w innym miejscu. 2 pierwsze wizyty były bez tego czujniczka/sondy, a wczoraj babka mi powiedziała że teraz za każdym razem będą mi to przyklejać.

Witaj. W UCK w Gdańsku też robili te pomiary po kilku naświetlaniach. Plus chyba co najmniej 2 razy zdjęcia rtg powtarzalności położenia pozycji terapeutycznej.

braja (offline)

Post #20

19-08-2017 - 16:57:00

Kinga, trzeba miec nadzieje, że sie poprawi, pewnie nie kazdemu to od razu przynosi ulgę, a samo naświetlanie tez może cos w mózgu naruszyć. A lekarze na te objawy? calus

Renata40 (offline)

Post #21

22-08-2017 - 22:50:47

Cześć. Czy Was też bolą nogi ? Jakoś dość mocno mnie bolą, jak już wstanę rozchodzę to jest ok ale najpierw trzeba wstać załamka Rozmawiałam z lekarzem z radio ale powiedział abym udała się do ortopedy bo to nie rakowa przypadłość. Zaczynam nerwy łapać bo raczej nie tak powinno leczenie wyglądać. To chyba skutek chemii lub radio?

aquila (offline)

Post #22

22-08-2017 - 23:36:53

Renata a badałaś się pod kątem osteoporozy?

It's just a ride ...

Wandka (offline)

Post #23

23-08-2017 - 00:25:50

Warszawa 

Spoko mnie też poleczeniu bolały nogi, biodra itp. Wszystko ok. Po dwóch latach minęło. Bądź dobrej myśli ale wspomnij o tym lekarzowi na konsultacji.niedowiarek

Renata40 (offline)

Post #24

23-08-2017 - 06:44:50

Dzięki, osteoporozy nie badałam ale w piątek idę do rodzinnego to poproszę o badanie w tym kierunku. Scyntygrafie miałam robioną w grudniu- była ok. Oby to tylko dwa lata duży uśmiech

Wusia (offline)

Post #25

23-08-2017 - 11:21:20

Kobietki pytanie od mojej mamy, czy po radioterapii ręka jest jakoś bardziej ograniczona? Tzn.. Mama, mowi ze po operacji rękę była bardziej sprawna, a teraz jak podnosi to ja ciągnie i boli aż do łokcia, tez mowi ze jej drętwieje trochę. .... Myślimy raczej, ze to normalne, ale chciałam Was zapytać. kwiatek

Misia77 (offline)

Post #26

23-08-2017 - 15:33:42

Chyba tak, gdzieś czytałam że radioterapia może wpływać na ograniczenie/pogorszenie ruchomości ręki po stronie operowanej. Ale to chwilowe i powinno przejść jakiś czas po zakończeniu leczenia smiling smiley

A jak Wam idzie w ogóle dziewczyny?? Macie jakieś dolegliwości (poza tymi bólami nóg)? Czerwona skóra, pieczenie?
Ja na razie nic... czasem mnie trochę skóra swędzi ale w sumie w dziwnym miejscu, bo na granicy miejsca naswietlanego i nienaświetlanego (tam gdzie mam malunek na środku klatki piersiowej). Ale ja mam oprócz lewej pachy i blizny po operacji naświetlany również węzeł obojczykowy (czy nadobojczykowy? sama nie wiem, nie znam się). On nie był przedtem patologiczny ani nic, ale naświetlają go tak na wszelki wypadek bo miałam 6 węzłów zajętych w dole pachowym. No i tam gdzie ten węzeł jest, a raczej trochę poniżej, mnie lekko swędzi. A tak poza tym to na razie nic. Dziś będę miała 12 naświetlanie.

fianiebieska (offline)

Post #27

24-08-2017 - 08:42:12

Warszawa 

Dziś zaczynam chichot

fianiebieska opowiada

Al_la (offline)

Post #28

24-08-2017 - 09:11:11

k/Warszawy 

Powodzenia! serce

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

tynkaa (offline)

Post #29

24-08-2017 - 09:21:39

Fia powodzenia!!! milego opalania winking smiley

Misia77 (offline)

Post #30

24-08-2017 - 13:06:47

fianiebieska
Dziś zaczynam chichot

Daj znać, jak wrażenia chichot
Ja dziś już 13 raz będę się opalać. W sumie to całkiem relaksująca ta terapia oczko To chyba najłagodniejsza (oprócz hormonoterapii) i najspokojniejsza część leczenia, nie uważacie? Tylko cały czas się boję, kiedy zacznie mnie skóra piec czy coś... ale na razie nic się nie dzieje, nie ma nawet zaczerwienienia. Ale może to za wcześnie, może dopiero po całej terapii wyjdą takie rzeczy.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 798
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022