Radioterapia - rozmowy codzienne

Wysłane przez Amazonki.net 

renatar (offline)

Post #1

12-02-2018 - 16:42:46

sieradz 

Polecam alantan bo sama używałam ale może zapytać tych co wam robią naświetlania bo może są jakieś nowości. Z lekarzami czasami trudno się rozmawia i trzeba samemu pokombinować.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

luk81 (offline)

Post #2

12-02-2018 - 17:01:46

renatar
Polecam alantan bo sama używałam ale może zapytać tych co wam robią naświetlania bo może są jakieś nowości. Z lekarzami czasami trudno się rozmawia i trzeba samemu pokombinować.
Niestety alantan odpada bo ma w składzie lanolinę a Mama jest na nią uczulona. Sprawdzę Radioxar.

renatar (offline)

Post #3

12-02-2018 - 17:08:42

sieradz 

To faktycznie odpada, popytaj jeszcze w aptece czasami starsze farmaceutki mają dużą wiedzę na temat radioterapii i pewnie coś polecą.

gosia0101 (offline)

Post #4

12-02-2018 - 17:40:36

małopolskie 

Ja polecam Biafine,tyle że nie łatwo ją dostać.Moje dwie znajome stosowały Oncoderme i też były bardzo zadowolone.

KasiaK78 (offline)

Post #5

12-02-2018 - 17:55:52

Gorlice 

Ja też smarowałam radioxarem, zaczęłam ok tygodnia przed rozpoczęciem radio, potem w trakcie zawsze wieczorem i od razu po naświetlaniu. To jest lekki krem, bardzo ładnie się wchłania. Po radio miałam tylko zaczerwienienie i trochę się skóra złuszczyła, jak po opalaniu.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, Ki67 50%; T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

Agaba190 (offline)

Post #6

12-02-2018 - 17:57:25

k/Warszawy 

luk81
No i Mama dziś po pierwszej radio ( w 10 tygodniu po operacjiniezdecydowany).
Drogie koleżanki poradzcie jak dbać o skórę? Lekarz przekazał, że można smarować ale nie podał
konkretnych maści. Pani z którą ustalałem godziny radio stwierdziła, że na początku nie ma sensu
smarować. Będzie obserwacja skóry a jak zacznie się coś dziać to się wprowadzi smarowanie.
Każdy co innego mówi. Pytam zatem smarować?
Jeśli tak to czym i kiedy, po naświetlaniu, przed?
Pudrować czy natłuszczać. Czytałem o maści Radioxar?
Konkretnie bez ściemy żeby się nie obudzić z ręką w nocniku po pierwszym tygodniu.
Z Góry Dziękuję za pomoc.
Ps. Mama jest po oszczędzającej.

Wydaje mi się, że Pani od radioterapii ma rację. U mnie w czasie radio i po kompletnie nic się ze skórą nie działo. Ani nie smarowałam, ani nie pudrowałam. Myłam się normalnie pod prysznicem. Tzn. miejsce naświetlane myłam tylko wodą (bez mydła) i nie wycierałam tylko czekałam aż wyschnie. Ale to może tylko j jestem taka gruboskórna śmiech

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

dziubas (offline)

Post #7

12-02-2018 - 20:44:50

Gdańsk 

ja nie myłam, bo rysunek do radio określający pole naświetlania był narysowany flamastrem niestety i nie dośc, ze sama musiałam dbać o ten rysunek i 2x na tydzień musialam tam wczesniej przychodzić przed naświetlaniem i prosic o ponowne rysowanie bo juz sie troche starło, rysowali na mnie tez uczniowe jakichs szkół medycznych i tego wstydziłam sie najbardziej, rozpoczęłam radio pod koniec kwietnia, w maju było kilka dni upalnych i płynełam wraz a własnym "sokiem" i rysunek też spłynął a technik najpierw sie załamał jak zobaczył a potem próbował mi wmówić, że sie umyłam! a ja tylko posłusznie obsypywałam sie Alantanem a pod sam koniec ktos mi polecił, lekarz albo ktos a techików, żebym już potraktowała piers Panthenolem w piance, od poczatku sie obawiałam o moja skórę w trakcie radio, bo mam skóre brzydka niby łojotokowa ale zawsze walczyłam z jakimiś krostami, ropniami a nawet wcześniej-czyrakami, sie okazało, ze moja skóra bezboleśnie zniosła opalanie, troche tylko pociemniała i leciutko po zkończeniu naświetlań zaczęla się łuszczyć, lepiej sobie nie można wymarzyć! teraz przez 5lat piers po operacji oszczędzjącej sie skurczyła , stwardniała i czasami pobolewa jakby ktoś szpilami kłuł, onka powiedziała, że to po radio i to normalne, niejedna z Was powiedziałaby w tej sytuacji-nic tylko sie cieszyć! jesteś zdrowa! myśli

luk81 (offline)

Post #8

14-02-2018 - 19:12:48

3 dzień naświetlań i klops. Technicy nie naświetlili Mamy bo nie umieją jej ustawić. Stwierdzili, że maska ma luz i nie można jej dobrze ustawić ( przy pierwszych naświetlaniach też się męczyli ) Jutro ma to zobaczyć radiolog który prowadzi Mamę. Jak myślicie będą robić nową?Kurde no i przerwa w radio nie jest przecież wskazananiezdecydowany

renatar (offline)

Post #9

14-02-2018 - 19:20:33

sieradz 

Luk ja nie miałam takiej sytuacji ale wiem że czasami aparaty się psują i wtedy też się czeka.

Agaba190 (offline)

Post #10

14-02-2018 - 19:33:28

k/Warszawy 

A ja nie miałam żadnych rysunków na ciele ( mam za to dwie kropki - tatuaże) i nie miałam robionej maski. Wtedy ( 13 lat temu) żadna z nas, które były naświetlane razem ze mną jej nie miała. Doczytałam, że ta maska służy do unieruchomienia pacjenta.
Miałam specjalne wyznaczone ustawienie stołu (łóżka) oraz takiego siedziska-ogranicznika- pod czterema literami i tego miałam pilnować jak mnie na nim kładli.
Nagminnie za to psuły się aparaty do naświetlań. Wtedy była przerwa w tym dniu i nadrabiałyśmy w sobotę a raz nawet w niedzielę. Tak więc Luk81 nie przejmuj się 1-2 dni przerwy nie zrobi różnicy.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

luk81 (offline)

Post #11

14-02-2018 - 19:37:37

Dzięki Dziewczyny!Mama też nie ma żadnych kropek, linijek i tatuaży.

renatar (offline)

Post #12

14-02-2018 - 20:27:10

sieradz 

U mnie też tatuaże tzn trzy kropki ale niektóre dziewczyny włąśnie jakieś maski miały tam gdzie się leczyłam i nie mam żadnego pojęcia od czego to zależy.

marzusia (offline)

Post #13

14-02-2018 - 20:32:01

Cieszyn 

Ja tam miałam różnokolorowe malunki

dziubas (offline)

Post #14

14-02-2018 - 21:00:36

Gdańsk 

łuk!sercedzielny wojowniku! ODWAGI!!!ok Nie trać nadziei!prosi

KasiaK78 (offline)

Post #15

14-02-2018 - 21:44:09

Gorlice 

Ja nie miałam żadnych malunków ani tattoo, miałam maskę która unieruchamia człowieka na stole do naswietlań, i technicy na masce sobie kreski porysowali. Miałam radio W Gliwicach i tam wszyscy mają robione maski.

BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna, radioterapia,17 m-cy tamoxifen + reseligo, od 27.03.'19 symex + reseligo

luk81 (offline)

Post #16

15-02-2018 - 17:37:08

KasiaK78
Ja nie miałam żadnych malunków ani tattoo, miałam maskę która unieruchamia człowieka na stole do naswietlań, i technicy na masce sobie kreski porysowali. Miałam radio W Gliwicach i tam wszyscy mają robione maski.
No i taką maskę Mamie robili drugi raz bo rzekomo schudła w ramionach i powstał luz. Wydaje mi się, że ktoś jednak spartolił robotę i teraz wymyślają. Dziś druga maska i kolejny tomograf w ramach symulacji. No i znowu czekanie na telefon.
Nie rozumiem tej procedury. Były już 3 naświetlania, okazało się, że maska była luźna to zrobiono nową.
Na co znowu czekamy ja się pytam!

renatar (offline)

Post #17

15-02-2018 - 17:45:31

sieradz 

Luk niestety czasami tak jest,wcześniej ci pisałam że ja czekałam na radio trzy i pół miesiąca bo tej mojej radioterapeutce ciągle coś nie pasowało, a wiadomo bardzo mi zależało żeby szybko bo chemia u mnie nie zadziała wcale więc chciałm się chociaż ratować radioterapią.

Agaba190 (offline)

Post #18

15-02-2018 - 17:45:44

k/Warszawy 

Luk81 nie denerwuj się. Nie masz na nic wpływu (niestety). Jedyne co można zrobić to "bombardować" lekarza telefonami lub wizytami, żeby przypominać o sobie.
Mnie to najbardziej wkurza, że własne błędy próbują zrzucić na pacjenta - maska nie pasuje bo Pani schudła . Toż to śmieszne tłumaczenie.

Mark Twain

luk81 (offline)

Post #19

15-02-2018 - 18:09:33

Agaba190
Luk81 nie denerwuj się. Nie masz na nic wpływu (niestety). Jedyne co można zrobić to "bombardować" lekarza telefonami lub wizytami, żeby przypominać o sobie.
Mnie to najbardziej wkurza, że własne błędy próbują zrzucić na pacjenta - maska nie pasuje bo Pani schudła . Toż to śmieszne tłumaczenie.
No właśnie jeszcze ściemniają, że schudła w ramionachduży uśmiech.A waga taka sama Mama mówi, że maska dużo za duża. Pewnie pomylili.Dziewczyny ja jestem spokojny ( przecież leczenie jest w ramach NFZduży uśmiech ) ale wytłumaczcie to 69 letniej kobiecie. Emocje straszne!To jest pokolenie które myśli, że jak w Centrum są umówieni na 12 to tak będzie, a potem kibluje się do godziny 17.Telefonicznie to se można bombardować ukochanąduży uśmiechTelefon radioterapeuty w takiej sytuacji milczyniezdecydowany

Agaba190 (offline)

Post #20

15-02-2018 - 18:24:05

k/Warszawy 

No niestety tak wygląda nasz "ukochana" służba zdrowia. Już to pisałam, nie ma znaczenia ile pieniędzy wpompują w lekarzy, szpitale, przychodnie, jeżeli nie zmienimy systemu kształcenia lekarzy, nie wygramy z nimi (lekarzami) kilkuset procesów sądowych o błędy w sztuce medycznej, to dalej się nic nie zmieni.
To sobie ponarzekałam.
Mamę musisz uspokoić, nie pozwalaj jej się dodatkowo denerwować. Wytłumacz, że takie rzeczy się zdarzają i że nie będzie to miało wpływu na jej wyleczenie. Co do telefonu to może próbuj do sekretariatu radioterapii - chyba powinien takowy być. Bo, że lekarz odbierze komórkę to w takie cuda, to faktycznie masz rację, trudno uwierzyć.

Mark Twain

KasiaK78 (offline)

Post #21

15-02-2018 - 19:03:10

Gorlice 

U mnie gdy robiono maskę to miałam powiedziane że nie mogę drastycznie przytyć ani schudnąć. W trakcie radio trochę schudłam, czułam że ta maska się luźniejsza zrobiła ale nie na tyle żeby robić nową. Luk jak twoja mama ma taką samą wagę to pewnie coś technicy pochrzanili faktycznie. Ale ile trwa zrobienie nowej maski i resymulacja? Przecież to można zrobić w 2 godziny!

luk81 (offline)

Post #22

15-02-2018 - 19:25:57

KasiaK78
U mnie gdy robiono maskę to miałam powiedziane że nie mogę drastycznie przytyć ani schudnąć. W trakcie radio trochę schudłam, czułam że ta maska się luźniejsza zrobiła ale nie na tyle żeby robić nową. Luk jak twoja mama ma taką samą wagę to pewnie coś technicy pochrzanili faktycznie. Ale ile trwa zrobienie nowej maski i resymulacja? Przecież to można zrobić w 2 godziny!
Maska już zrobiona i resymulacja też. Dlatego pytam dlaczego mamy znowu czekać na telefon. Czemu radio nie jest kontynuowana?

KasiaK78 (offline)

Post #23

15-02-2018 - 21:15:39

Gorlice 

Hmmm dobre pytanie. Może trzeba nacisnąć lekarza?

luk81 (offline)

Post #24

15-02-2018 - 21:24:36

KasiaK78
Hmmm dobre pytanie. Może trzeba nacisnąć lekarza?
Znaczy się: umówić na prywatną wizytę?duży uśmiech

dziubas (offline)

Post #25

15-02-2018 - 22:15:07

Gdańsk 

Łukasz! Twoja mam została umieszczona na grafiku radio, poniewaz wstrzymali naswietlania, na mamy miejsce mogli juz wskoczyć inni pacjenci, a sam widzisz, ze jest ich multum, jedni bez znajomosci, inni po znajomosci itd, pamietam to sama sprzed 5 lat, spoko loko! będzie miała kontynuacje radio i już!

luk81 (offline)

Post #26

16-02-2018 - 17:12:15

dziubas
Łukasz! Twoja mam została umieszczona na grafiku radio, poniewaz wstrzymali naswietlania, na mamy miejsce mogli juz wskoczyć inni pacjenci, a sam widzisz, ze jest ich multum, jedni bez znajomosci, inni po znajomosci itd, pamietam to sama sprzed 5 lat, spoko loko! będzie miała kontynuacje radio i już!
Uff!!Dziś zadzwonili,że od poniedziałku zaczynamybrawo

renatar (offline)

Post #27

16-02-2018 - 19:28:44

sieradz 

To świetnie.

dziubas (offline)

Post #28

17-02-2018 - 10:56:14

Gdańsk 

brawo

KasiaK78 (offline)

Post #29

17-02-2018 - 11:32:11

Gorlice 

Brawo, i oby obyło się bez zbędnych przerw.

luk81 (offline)

Post #30

22-03-2018 - 20:02:50

Radio zakończone, dziś ostatnie widzenie. Wizyta kontrolna w lipcu 2018r. Skóra na piersi i w okolicach zrobiła się czerwona.
Lekarz stwierdził, że wygląda to bardzo ładnie, choć zapewnił, że skóra zejdzie. Mama smarowała
olejem lnianym ale mimo to pierś tak od 18 lampki wyraźnie się czerwieniła. Najgorzej jest z otoczką i brodawką ale tragedii nie ma.Nic nie swędzi i nie boli jak na razie. Jutro ma przyjść RadioXar także rozpocznie się smarowanie. Na tkankę po złuszczeniu Lekarz przepisał Argosulfan. Kazał jednak smarować po złuszczeniu się skóry i po zrobieniu się jak to określił czegoś w stylu nadżerek.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

jolanta2013 , Kari , Szpaku (Administrator), Zdziwiona71
Gości: 406
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018