Radioterapia - rozmowy codzienne

Wysłane przez Amazonki.net 

Kama78 (offline)

Post #1

15-02-2021 - 12:45:23

Gdynia 

Iwonko, przykro mi to czytać... Oby szybko się poprawili.

Rak typu NST G2 ER ++w 70% PR ++ w 60% Ki67- 40% HER2- E-Catherin + mutacja BRCA1. Za mną 4 AC +2 PXL+3 DCX przed operacją. Mastektomia z rekonstrukcją. Lametta. Radioterapia. styczeń 2021- profilaktyczne usuniecie jajników, kwiecień 2021- profilaktyczna mastektomia lewej piersi

Tomasz. (offline)

Post #2

15-02-2021 - 15:01:51

Pruszków 

Iwona75
Cześć dziewczyny . Miałam dziś zacząć i co? Pojechałam a na miejscu niespodzianka ustawili mi radio niezgodnie z zaleceniem Pani doktor....Mialo być na wdechu a jest na swobodnym oddechu.
Nie demonizowal bym różnic między nimi. Można oddychać płycej, można oddychać torem brzusznym. Lepsze jest terminowe leczenie, niż odwlekanie w czasie i czekanie na terapię na wdechu.

Iwona75 (offline)

Post #3

15-02-2021 - 15:29:34

Tomasz.
Cześć dziewczyny . Miałam dziś zacząć i co? Pojechałam a na miejscu niespodzianka ustawili mi radio niezgodnie z zaleceniem Pani doktor....Mialo być na wdechu a jest na swobodnym oddechu. Nie demonizowal bym różnic między nimi. Można oddychać płycej, można oddychać torem brzusznym. Lepsze jest terminowe leczenie, niż odwlekanie w czasie i czekanie na terapię na wdechu.

Nie bardzo rozumiem??!! Przecież to lekarz chyba zadecydował o rodzaju terapii a ja sobie jej nie wymyśliłam i nie wpisałam w kartę. Czy uważasz że miałam powiedzieć dzisiaj , że nic mnie nie obchodzi i że kładę się już i teraz bo dzisiaj przyjechałam i niech świecą we mnie jak chcą ?! Litości !
Z jakiegoś chyba powodu lekarz (profesor) zlecił tę formę naświetlania.

---------------------------
BTC , T1bN0M0, G2(2+2+2) 10mm, ER ++ 100% (TS7/8), PGR +++ 100% (TS8/8), Her2 - (+1), Ki67 do 15%

Violette (offline)

Post #4

15-02-2021 - 16:16:59

Cześć, a nie jest tak, że po symulacji ustalają jaka technika (na wdechu czy bez) będzie najbardziej optymalna dla pacjenta? Czasami pacjent ma warunki i naświetlania mogą się odbyć na normalnym oddechu - tak mi powiedzieli po tomografie. Też się zdziwiłam bo byłam po nauce oddechu i byłam pewna, że to już ustalone na 100%. Może tak było w Twoim przypadku.

Iwona75 (offline)

Post #5

15-02-2021 - 17:09:02

Ze mną to jest tak ,że guz był umiejscowiony w dość nietypowym miejscu ale w prawej piersi. W związku z tym lekarz zadecydowała że nie zrobimy tego naświetlania dobrze jeśli nie będzie na wdechu ze względu właśnie na umiejscowienie wyciętej zmiany.
Głównie na wdechu robi się naświetlanie lewej strony w związku z położeniem na serca , dlatego też przypuszczam powstał ten błąd u fizyków.
Po prostu pomylili się -nie doczytali uwagi Pani profesor którą umieściła na skierowaniu : "To nie jest pomyłka!"smiling smiley

BTC , T1bN0M0, G2(2+2+2) 10mm, ER ++ 100% (TS7/8), PGR +++ 100% (TS8/8), Her2 - (+1), Ki67 do 15%

Violette (offline)

Post #6

15-02-2021 - 17:43:31

A to faktycznie, niestandardowe więc mogli się nie dogadać między sobą.

Magdaaa (offline)

Post #7

16-02-2021 - 09:50:12

Kurcze, przecież takie historie nie powinny się zdarzać. Opóźnia to leczenie i powoduje niepotrzebne nerwy. Bardzo Ci współczuję pociesza

Iwona75 (offline)

Post #8

18-02-2021 - 20:14:59

Cześć Dziewczyny.
Wczoraj do mnie zadzwoniono że dziś mam się stawić i dzisiaj zaczęłam radioterapięsmiling smiley - pisze tak późno bo nie chciałam zapeszaćsmiling smiley

Mam na wdechu tak jak pisałam. Samo ustawianie maszyny , kamery pod moje naświetlanie dzisiaj trwało ok 20 minut.
Poszło mi dobrze ale zdziwiona jestem bo miałam ćwiczyć te wdechy i trzymanie 20 sek a okazuje się że tych wdechów 20 sekundowych może miałam łącznie 4smiling smiley Poza tym były komunikaty: "proszę nabrać powietrza" a po II sekundach "można powietrze wypuścić" - takich naświetleń może było osiem.
Mam zaplanowane 20 sesji i szczerze mówiąc martwię się że Pani doktor zaproponowała mi także soboty żeby cytuję "nagonić". Ale co mamy nadgonić to nie wiem...smiling smiley

Która tak miała? smiling smiley

Minusem tych moich naświetleń jest to że miałam do wyboru umówienie się na godzinę 6:30 lub 18:30, dlatego że "jestem wyjątkowa" bo jako jedyna mam naświetlanie na wdechu na prawą stronę i trzeba kilka minut ustawiać maszynęsmiling smiley

Pytałam dzisiaj Panią profesor o boost (?) (większa dawka promieniowania na konkretne miejsce) ze względu na tren mój margines półmilimetrowy przy powięzi ale powiedziała do mnie " niech Pani da spokój" . Czy nie powinnam dostać tej większej dawki? Czy przy radio na wdechu się nie dostaje?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-02-2021 - 20:16:02 przez Iwona75.

Violette (offline)

Post #9

18-02-2021 - 21:24:11

Ja też miałam 2 długie ok. 30 sek. wdechy a reszta krótkie. Ciekawe... u mnie też użyli słowa nadgonić - ma to na celu skrócenie czasu leczenia oraz żeby komórki nowotworowe nie "miały czasu" na naprawę uszkodzeń.
Co do godziny, to ja jeździłam na godz. 6.15 rano a później do pracy. Jak ja marzyłam o godzinie popołudniowej ....
Na radio na wdechu też się dostaje dodatkową dawkę na lożę po guzie, ja miałam (u mnie margines poniżej 0,5 mm, rak dochodził do linii cięcia) ale nie wiem jakie mają szczegółowe wytyczne.

Iwona75 (offline)

Post #10

20-02-2021 - 18:07:12

Violette, dzisiaj zapytałam dziewczyn na radio jakie ja mam leczenie i dostałam informację że 4D- IGRT z bramkowaniem. Dawki nie znam - zapytam o to w poniedziałek jak będę się widzieć z doktor.
Tak jak pisałyśmy, gdybym miała ten boost to powinna być jeszcze informacja o SIB. Pytałam o to dziewczyn na radio ale powiedziały że ja mam standardowo więc bez SIB.

Może to jest jakoś planowane i dodawane w trakcie?
Czy któraś z Was ma jakieś wiadomości, informacje , linki do publikacji o zalecanym leczeniu radio i dawkach radio w raku luminalnym A (1 cm) po operacji oszczędzającej przy zastosowaniu metody 4D-IGRT z bramkowaniem.
Będę wdzięczna za każdą informację -nie chciałabym zirytować swoimi pytaniami najsympatyczniejszej moim zdaniem lekarz w COIsmiling smiley

Magdaaa (offline)

Post #11

26-02-2021 - 11:18:26

Witajcie. Mam następujące pytanie. Przed radioterapią wykonuje się tomograf. Czy na tym tomografie sprawdzane są płuca? Czy jest on wykonywany w innym celu i płuca nie są sprawdzane. Pytam, bo mama pokasłuje i ucieszyłabym się, gdyby tomograf przed radio płuca sprawdził.

malgorzata73 (offline)

Post #12

04-10-2022 - 21:53:14

Częstochowa 

Witam wszystkich dołączyłam od niedawna do forum .Operacja 20 września się odbyła oszczędzająca . Teraz goję rany bo przy niej miałam podnoszona pierś i to trochę trwa ,Mam zacząć radioterapię i hormonoterapię . Jak klasyfikują do radioterapii i ile od operacji musi upłynąć czasu, czy skóra musi być dokładnie zagojona i czy jak występują zaczerwienienia i strupki po zabiegu to mogą mnie odrzucić

renatar (offline)

Post #13

05-10-2022 - 05:15:52

sieradz 

Jak tylko rana będzie zagojona i nie ma chłonki można zacząć radio. Hormonoterapię można zacząć już teraz.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Kobietka123 (offline)

Post #14

16-10-2022 - 13:38:49

Witam
Jestem 3 tygodnie po zakonczeniu chemii. Rozpoczęłam radioterapie. Po 2 naświetlaniach w czwartek i piątek i czuję się bardzo słabo, właściwie jak po czerwonej chemii. Całe szczęście , że jest weekend bo dochodzę do siebie. Czy tak duże osłabienie jest normalne ?
Myślałam że radioterapia będzie lżejsza od chemii ...

renatar (offline)

Post #15

16-10-2022 - 15:44:03

sieradz 

Też tak myślałam, ciągle spałam, wyniki krwi pogorszyły mi się bardziej niż po chemiach.

Tomasz. (offline)

Post #16

16-10-2022 - 16:36:25

Pruszków 

Radioterapia jest mniej obciazajaca niż chemioterapia, jednakże to leczenie okolicę napromieniowania obciąża. Daje odczyny. Cały ustrój mniej. To, że ktoś po chemii czuł się lepiej to nie ma się to nic do działania na szpik, serce a zwłaszcza krew . Silne obciążenie organizmu jest przykladowo po TBI. Dawka LD 50 to 4Gy, a przy BCT stosuje się 48Gy. To daje porównanie jakim obciążeniem jest leczenie ogólnoustrojowe w stosunku miejscowego.

Kobietka123 (offline)

Post #17

16-10-2022 - 17:27:10

renatar
Też tak myślałam, ciągle spałam, wyniki krwi pogorszyły mi się bardziej niż po chemiach.

Przez cały okres naświetlań tak miałaś ? Czy na początku?

renatar (offline)

Post #18

16-10-2022 - 19:10:12

sieradz 

Przez całą radio tzn dostałam 25 lampek.

Kobietka123 (offline)

Post #19

16-10-2022 - 21:22:15

Dzięki Renatar
No cóż, zobaczę jak będzie dalej. Jutro sobie zrobię morfologie, żeby zobaczyć czy się coś niepokojącego nie dzieje

renatar (offline)

Post #20

17-10-2022 - 05:29:36

sieradz 

Mnie w trakcie radio morfologię robiono raz w tygodniu.

Kobietka123 (offline)

Post #21

17-10-2022 - 10:15:19

No własnie nie wiem jak to jest w CO z tymi badaniami. Bo jak narazie to widzę tam chaos, czekam po 3-4 h na naświetlanie pod drzwiami. Niby na godziny ustalane a potem czekanie.
Zrobiłam dziś badania krwi prywatnie. Zobaczę co pokażą wyniki
Zaobserwowałam że rano jest najgorzej, słabości, mdłosci i ogólny brak sił

Kobietka123 (offline)

Post #22

19-10-2022 - 14:25:22

Wyniki wyszły ok. Osłabienie minęło
Chyba był to wynik przemęczenia dojazdami
Wszystko wróciło na szczęście do normy

renatar (offline)

Post #23

20-10-2022 - 04:26:25

sieradz 

To bardzo się cieszę.

Tomasz. (offline)

Post #24

20-10-2022 - 21:22:59

Pruszków 

Kobietka123
Wyniki wyszły ok. Osłabienie minęło
Chyba był to wynik przemęczenia
Tak podejrzewałem. Do rozważenia suplementacja sporymi dawkami witamin B. B1, B2, B6. Warto sprawdzić poziom B12. Z przepisu lekarza jest B1 25 mg. Re. Z przepisu lekarza Milgamma N. Podaje się 5 Amp, po 1amp co 2*7 dzień.

Kobietka123 (offline)

Post #25

22-10-2022 - 20:38:49

Tomasz.
Tak podejrzewałem. Do rozważenia suplementacja sporymi dawkami witamin B. B1, B2, B6. Warto sprawdzić poziom B12. Z przepisu lekarza jest B1 25 mg. Re. Z przepisu lekarza Milgamma N. Podaje się 5 Amp, po 1amp co 2*7 dzień.

Zażywam Neurovit z racji delikatnej neuropatii .
Za tydzień będę miała powtórzone wyniki , żeby sprawdzić jeszcze.
TSH mi spada , przed rozpoczęciem leczenia miałam 0,66 ( norma od 0,35) a teraz spadło do 0,25. Stąd powtórzenie tego wyniku.
Doktor mówiła że wchodzę w nadczynność tarczycy ale jeszcze pozostawia to do obserwacji

Tomasz. (offline)

Post #26

23-10-2022 - 11:06:36

Pruszków 

Czyli znów tak jak napisałem- Neurovit to terapeutyczna dawka witamin grupy B. Siły będą Ci wracać, co typowe- tyle, ze nie po radioterapii a po chemioterapii. Warto już dziś sprawdzić p.ciała anty-TSHR i - jeśli jest kasa- p.ciala A-TPO.
Czemu? W czasie padania tarczycy (w niedoczynność) dochodzić może do wyraźnego spadku TSH, aby zaś później mieć szybki jego wzrost.
Tak było np. u mnie, gdzie po chemii interferonowej z rybawiryną doszło to TSH<0,02, za tydzień TSH=5,1, za kolejny tydzień już 9,8 (wtedy dostałem już Euthyrox 50 mcg), za 2 tygodnie po tym (4 tygodnie po wyniku <0,02) miałem TSH 39. Dostałem Euthyrox 100 mcg i zażądałem skierowania do szpitala. Tam, 5 tygodnia TSH 51 na 100 mcg Euthyroxu (!). Na miejscu okazało się, ze mam p.ciała tak Anty-TG, a zwłaszcza A-TPO. Wyszedłem na 100 mcg Euthyroxu. W tarczycy masowe pasma zwłóknień. Lekarka od USG tarczycy zdziwiona niepomiernie, ze po 5 tygodniach od TSH<0,02 już są tak masywne zwłóknienia masywnym atakiem p.ciał (p.ciała zostały wyindukowane u mnie chemią).
Sam ustawiłem sobie dalszy plan leczenia, zażywając przez 7 dni 200 mcg. Po 7 dniach kolejne 7 dni 175 mcg. Po tym 150 mcg. TSH spadło mi do 0,9. Jednego dnia w tygodniu nie biorę Euthyroxu, aby wynik był ok 1,1-1,5. Wszystko to ustawiałem sobie sam. Regulowałem sobie po samopoczuciu, a w rejonie wyniki TSH pokrywały się z tym, jak się czułem. Trafiłem do endokrynologa w rok po wyjściu ze szpitala. Nie dodał mi nic, poza tym co sam brałem. Na szczęście się na tym znam, mam całe tomy ksiązek medycznych- w tym dwa tomy z endokrynologii. A gdyby, to, co mnie spotkało, dotyczyło osoby niezorientowanej medycznie??

Kobietka123 (offline)

Post #27

23-10-2022 - 21:38:59

Niestety po tym Neurovicie to zamiast być lepiej to mi palce u rąk i nóg bardziej cierpną. Bynajmniej tak to czuję.
Co do TSH to od zawsze wynik miałam na dolnej granicy normy. Endokrynolodzy twierdzili że taka moja uroda, reszta badań tarczycowych zawsze była w normie. Mam 1 guzka stwierdzonego, ale nie rośnie i nie jest podejrzany bo sprawdzałam u endokrynologa przed rozpoczęciem radio.
Zobaczę co pokażą wyniki w czwartek

Na razie mam jeszcze dodatkowo gule w gardle i ciężko przełykam stałe pokarmy. Mówiła foktor że tak może być. Skutek uboczny.

Safi (offline)

Post #28

23-10-2022 - 21:53:13

Też miałam gulę w gardle i trudności w przełykaniu. Pomagało mi Tantum Verde. Radiolożka pozwoliła.

Tomasz. (offline)

Post #29

24-10-2022 - 09:56:47

Pruszków 

Kobietka123
Niestety po tym Neurovicie to zamiast być lepiej to mi palce u rąk i nóg bardziej cierpną. Bynajmniej tak to czuję.
Cierpną nie po Neurovicie a po taxanach. Sugerował bym pregabaline Lyrica po 150 mg.

Kobietka123 (offline)

Post #30

24-10-2022 - 22:36:35

Safi
Też miałam gulę w gardle i trudności w przełykaniu. Pomagało mi Tantum Verde. Radiolożka pozwoliła.

Dziękuję
Też mi dziś polecił Tantum Verde. O niebo mi lepiej

Pozdrawiam
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 353
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022