Radioterapia po operacji piersi

Wysłane przez Amazonki.net 

Zdziwiona71 (offline)

Post #1

07-01-2019 - 15:12:07

Bialystok 

O fajnie że troszkę opisalas jak to u Ciebie jest, ja dziś już jestem po 4 radio, właśnie tak myślałam jak to jest z ręką w trakcie naświetlan (czy wraca ból) bo np. teraz to rączka sprawna, ale tak jak piszesz potem może być inaczej. Dobrze wiedzieć o tej skakance (jak będzie trzeba to będziemy skakać). A tak ogólnie to jak się czujesz?

Kasia78 (offline)

Post #2

08-01-2019 - 15:18:10

LeśnaGora 

Hej Zdziwiona71 smiling smileyCzuję się dobrze ale po 5 naświetlaniu miałam dwudniowy ból głowy.Teraz wszystko w miarę ok.Czasem czuję w tej piersi lekkie pieczenie.Do 7 naświetlania smarowałam skórę x- ray kremem pharmaceris raz dziennie ale mówię ,mam plastry ze znacznikami nie chcę żeby mi te plastry się odklejały więc nie smaruję bo krem tłusty .Myć nie można skóry więc teraz nie nakładam już nic od 8 naświetlania.Pij dużo wody min. 2 litry .Po zakończeniu radio witamina C , Qwercetyna i inne antyoksydanty obowiązkowo.

Kasia78 (offline)

Post #3

08-01-2019 - 15:20:26

LeśnaGora 

I krem x ray pharmaceris kup na po radio bo jest genialny jesli chodzi o zlikwidowanie zaczerwienienia i inne objawy na skórze

Zdziwiona71 (offline)

Post #4

08-01-2019 - 17:58:12

Bialystok 

Hej Kasia 78 dzięki za rady, Ty już więcej przeszlas to przynajmniej doradzisz. Ja mam zalecenia myć pierś, i tak robię poprostu myje sama woda, do teraz używałam Radio protect, ale jutro kupie właśnie ten pharmaceris, który polecasz.Duzo zdrówka życzę buzki

fianiebieska (offline)

Post #5

08-01-2019 - 18:17:11

Warszawa 

Ja nie myłam a i tak miałam II stopień odczynu popromiennego, więc nie wierzę w całe nie mycie. Pozdrawiam

fianiebieska opowiada

renatar (offline)

Post #6

08-01-2019 - 18:29:36

sieradz 

Też nie myłam a odczyn wyszedł po skończeniu radio. Znam dziewczyny które oliwiły i się myły a nie miały poparzeń więc pewnie to zależy od skóry. Do tej pory mam rozległe krwiaki. Całe radio tylko pudrowałam. Umyłam się dopiero po dwóch tygodniach od skończenia naświetlań. [25 lampek].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Kasia78 (offline)

Post #7

09-01-2019 - 15:04:36

LeśnaGora 

Hej renatar.
Masz rację oczywiście że wszystko zależy od skóry od stanu zdrowia konkretnie od właściwości regeneracyjnych ,ja mam bardzo wrażliwą skórę jestem po chemioterapii będzie cudem jak mi jakiś odczyn popromienny nie wyskoczy po całym tym radio.Nie mycie tylko tyle daje że nie zmywamy tej warstwy ochronnej co skóra z trudem nadbuduje w trakcie radio.Chodzi tu przede wszystkim o warstwe łojową .Myślę że jeśli się nie spocimy i nie zabrudzimy jakoś to nie warto tej skóry teraz myć.Ja tylko pod pachą pryskam wodą termalna i waciekiem lekko osuszam.Nic poza tym.Polecam Avene wodę termalną w sprayu jest dobra na poparzenia fajnie łagodzi zaczerwienienia.Dbajcie o siebie :**

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-01-2019 - 15:05:27 przez Kasia78.

Kasia78 (offline)

Post #8

09-01-2019 - 15:13:09

LeśnaGora 

Jeszcze dodam że mi też mówili że mogę myć wodą a smarować np tylko naturalnym miąższem z aloesu.A jak spytałam o talk to powiedziała mi babka z radio że nie bo w nim mogą być metale a one mogą osłabić promieniowanie a nie o to chodzi.A leczę się w Irlandii.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-01-2019 - 15:14:09 przez Kasia78.

Krynia58 (offline)

Post #9

09-01-2019 - 21:45:42

Warszawa 

Kasia78
Jeszcze dodam że mi też mówili że mogę myć wodą a smarować np tylko naturalnym miąższem z aloesu.A jak spytałam o talk to powiedziała mi babka z radio że nie bo w nim mogą być metale a one mogą osłabić promieniowanie a nie o to chodzi.A leczę się w Irlandii.

To wygląda że co kraj to obyczaj uśmiech bo mnie też zalecali tylko pudrowanie alantanem, smarowanie czymkolwiek dopiero po naświetlaniu.
Co do mycia, nikt nie mówił że nie można. Owszem można tylko delikatnie, bez mydła i krótko - nie moczyć np leżąc w wannie. I nie trzeć ręcznikiem skóry, a osuszać łagodnym dotykiem. To moje zapiski z rozmowy z radioterapeutą, gdy pytałam jak postępować podczas naświetlań, bo było lato i nie wyobrażałam sobie niemycia uśmiech
U mnie odczyn po naświetlaniu był niewielki, został mi placek ciemniejszej skóry na pamiątkę.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

Kasia78 (offline)

Post #10

11-01-2019 - 14:14:37

LeśnaGora 

Cześć Krysiu .
Ile miałaś lamp?
Ja mam 25 + 5 celowanych w miejsce po guzie.
Codzienna dawka wynosi 2 Gy.
Ogólnie na całość naświetlaną dostane 50 Gy +10 Gy tam gdzie był guzek ale to obszar około 2-3 cm.
Powiedzieli że tam mogę mieć po tym naświetlaniu celowanycm wyczuwalne zgrubienie.Dziś się dowiedziałam że apogeum będzie tydzień po naświetlaniu skóra będzie żywo czerwona :// ale nie musi bo każdy jest inny , choć 80% kobiet z ich obserwacji tak ma.
A po około 6 tygodniach wszystko ma zniknąć .Ogólnie dawka 50Gy wg nich jest dopuszczalna i nie ma efektów estetycznych trwałych jeśli jest rozbita na poszczególne dozy 2 Gy bo są też kobiety co mają naświetlanie 4 tygodnie i dawka wynosi wtedy więcej około 2.6 Gy , wtedy mogą być silniejsze odczyny .Ogólnie nie znoszę tego radio mam już wszystkiego dosyć a najbardziej tej niespodzianki co mnie czeka na sam koniec.Oby moja skóra cudem ocalała czego i Wam kochane dziewczyny po radio życzę
Trzymajcie się dzielnie***

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 11-01-2019 - 14:22:43 przez Kasia78.

Krynia58 (offline)

Post #11

11-01-2019 - 18:15:59

Warszawa 

Kasiu, ja właśnie tak miałam - 4 tygodnie, 20 frakcji. Dawka frakcji z mojej karty informacyjnej to 225cGy/g. Podczas naświetlań nic się ze skórą nie działo, pod koniec była jakby zaróżowiona ale lekko. Też powiedziano mi że reakcja będzie później i było jak piszesz, ok. tygodnia - 10 dni po skóra sczerwieniała. Ale nie miałam pęcherzy ani wysięków, była sucha. Potem się złuszczyła coś ze dwa razy, ale nic złego się nie działo, wszystko w normie uśmiech
Jakiś czas po zasypywałam skórę alantanem, potem używałam też maści Olvizone. U mnie się sprawdziła.
Jak sama piszesz, reakcje na leczenie - każde - to indywidualna sprawa dla każdej osoby. Miejmy nadzieję że Twoja skóra zareaguje dobrze i niespodzianka będzie przyjemna uśmiech

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

K.I. Gałczyński

Zdziwiona71 (offline)

Post #12

16-01-2019 - 20:52:54

Bialystok 

Hej Kasia 78 jak tam przechodzisz radio? I ile jeszcze zostało?

BognaK (offline)

Post #13

17-01-2019 - 04:42:03

Witamsmiling smiley od11 lutego zaczynam lampki18 na całą pierś pozostałe na węzły . czyli skończę 11 marca. Mam wycieczkę przeniesiona z Pażdziernika na 23 marca. i nie wiem co mam zrobić czy dam rade pojechać? wiąże z tym strata pieniędzy- zaliczka jeśli nie pojadę a dopłacić muszę do 16 lutego czyli tydzień po zaczęciu naświetlań.. Czego się mogę spodziewać oprócz ewentualnego poparzenia , czy wtedy robią przerwę w naświetlaniu? Wiem tyle,że robią badanie krwi? Proszę Dziewczyny napiszcie co mogłoby opóźnić leczenie w trakcie.

Zdziwiona71 (offline)

Post #14

17-01-2019 - 07:50:12

Bialystok 

Bogna ja zaczęłam radio 2 stycznia(a mam ich 25)dzis już będzie 12 i oby tak dalej, narazie wszystko dobrze nic się nie dzieje, oprócz tego że czasami robię drzemki bo się spać chce. Badania krwi u mnie co tydzień.

renatar (offline)

Post #15

17-01-2019 - 08:19:10

sieradz 

W łódzkim koperniku badania krwi i wizyta u radioterapeuty co tydzień. U mnie niestety doszło około dziesięć dni po skończeniu naświetlań do odczynu popromiennego, tzn wszystko się zaogniło i po jakiś dwóch tygodniach cała skorupa zeszła. Bolało bo skóra wrażliwa i każde ubranie obcierało. Tak było u mnie ale to nie znaczy że u wszystkich bo wiele dziewczyn przechodziło bez żadnych poparzeń.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

BognaK (offline)

Post #16

17-01-2019 - 08:36:57

Dzięki wielkie dziewczynysmiling smiley Chciałabym się jeszcze dopytać czy u którejś była jakaś przerwa w radio jeśli tak to z jakiego powodu albo coś słyszałyście o takiej sytuacji? Cały czas się martwię czy wyrobie się czasowo na tą wycieczkęsad smiley

IRENKA52 (offline)

Post #17

17-01-2019 - 12:19:20

Śląsk 

BognaK Witam ,Z mojej wiedzy radio każdy przechodzi indywidualnie ,więc proponuję nie porównywać ,jeden czuję się beznadziejnie drugi fantastycznie sama jesteś w stanie określić jak jest z Tobą ,jeżeli czujesz się na siłach to czemu nie ,wiadomo że nie można szarżować na takiej wycieczce ,tylko wszystko z umiarem ,jeżeli chodzi o przerwę w radio to znałam dziewczynę której skóra była tak popalona po którymś naświetlaniu że dostała antybiotyk i miała kilku dniową przerwę ,jednak to faktycznie możliwe jeżeli chodzi o zdrowie a raczej pogorszenie się go czyli poparzona skóra,znam również przypadki naświetlań rannych i wieczornych no czyli jednego dnia dwa tylko to można było jednorazowo wyprosić u swojego radiologa ,ja jestem takim przypadkiem zależało mi na szybszym powrocie do pracy.A wspomnę jeszcze o sprzęcie który się nagminnie psuł i czasami bywało iż przyjeżdżało się jak komuś zależało a naprawili o drugiej w nocy ,lub dwa dni przerwy z tego powodu też było ,no tak to wygląda ,pozdrawiam serdecznie życzę powodzenia i wytrwałości no i oczywiście jeżeli uda Ci się pojechać na wycieczkę to wspaniałejbuzki

BognaK (offline)

Post #18

17-01-2019 - 13:16:08

Dzięki Wielkie Irenkosmiling smiley. Teraz jeszcze 2 chemie przede mną od 11 lutego do 11 marca radio. Chyba faktycznie mogę się nie wyrobić z tą wycieczką na 22 marca.Wielka szkoda ale może później chociaż stracę zaliczkę. Jutro mam mieć kontrolne Usg i tym bardziej się martwię. ...

Kasia78 (offline)

Post #19

17-01-2019 - 23:04:54

LeśnaGora 

Cześć Dziewczyny , cześć Zdziwiona71
Ja dziś miałam 20 zaliczone , jeszcze 5 zostało i po tym 5 celowanych.Skóra zaczerwieniona bardzo lekko pod pachą zrobiła się opalona na brąz .Rano jak się szykuję na lampy to w sumie stwierdzam że wygląda b. dobrze .Nie swędzi nie piecze nic.
Ale u mnie coś dziwnego się dzieje.I proszę napiszcie co o tym sądzicie. Bo lekarze nie wiedzą o co kaman bezradny
Brwi po chemioterapii zdążyły odrosnąć u mnie na jakies 4 mm .
Jak zaczęłam naświetlania przestały rosnąć po około 5-tym naświetlaniu .Zatrzymały się na tych 3- 4 mm .
Dziś po 20 tym radio zauważyłam że one się bardzo słabo trzymają i jak złapię te włoski to bardzo łatwo odpadają .Włosy pod pachą tą nie naświetlaną również przestały odrastać tak około 5-go dnia naświetlań( a od strony naświetlanej tak około 3 dnia tylko to akurat było oczywiste ).Włosy na głowie rosną normalnie no i inne też.
Nawet po tym jak to zgłosiłam założyli jakiś czujnik pod tą nienaświetlaną pachę i sprawdzili czy jest tam jakieś promieniowanie ale nic nie wykryli .
Mam naświetlaną prawą stronkę pierś i węzły obojczykowe.Głowę mam przechyloną w lewo podczas seansów.Ręce klasycznie koło głowy.
Dziewczyny co to może być z tymi brwiami i tą pachą lewą. Nie będę o tym mówić lekarzowi bo był już ten czujnik na lewą pachę i wyszło wszystko ok.
Jakie są Wasze doświadczenia.Odpiszcie .ściskam i buziaczki :***

Zdziwiona71 (offline)

Post #20

18-01-2019 - 06:29:07

Bialystok 

Hej Kasia fajnie że już tyle za tobą, u mnie dziś będzie 13, półmetek (można powiedzieć). Trzymaj się cieplutkopociesza

Krynia58 (offline)

Post #21

18-01-2019 - 14:00:35

Warszawa 

Kasiu nie mam włosów pod żadną z pach chociaż tylko prawa była naświetlana . Nie odrosły po chemioterapii. Brwi tez słabe - cóż myslę że "ten typ tak ma". Przyjęłam że to skutki leczenia.

K.I. Gałczyński

goja66 (offline)

Post #22

18-01-2019 - 22:37:15

Ozorków 

BognaK
Dzięki Wielkie Irenkosmiling smiley. Teraz jeszcze 2 chemie przede mną od 11 lutego do 11 marca radio. Chyba faktycznie mogę się nie wyrobić z tą wycieczką na 22 marca.Wielka szkoda ale może później chociaż stracę zaliczkę. Jutro mam mieć kontrolne Usg i tym bardziej się martwię. ...

To zależy co to za wycieczka i gdzie ?Jeśli zwiedzanie w tropikach to nie polecam...ale jeśli leniuchowanie w umiarkowanym klimacie -to czemu nie ?Chociaz ja zaczęłam walkę z odczynem popromiennym jakos tak tydzień po radio..24 września skończyłam - bez skóry i poparzona jak Janusz po urlopie w Egipcie (bez kremu z filtrem ) byłam tydzień później...Pamiętam -bo to był 1 listopad...a ja się zgiąć nie mogłam...ani wyprostować...

NST Gx po chemioterapii ypT3N3
Er- 30% ,Pr-0 , HER2-0 , Ki67-18-20%

BognaK (offline)

Post #23

20-01-2019 - 12:02:18

Nici z wyjazdu. Druga zmiana w operowanej piersi powiększyła się było 5x3 a teraz 8x5 i jeśli radio nie stopi to biopsja i operacja jeśli to raczydłosad smiley

Krynia58 (offline)

Post #24

20-01-2019 - 20:41:56

Warszawa 

BognaK, co się odwlecze, to nie uciecze. Życzę żeby wycieczka odbyła się w najbliższym możliwym terminie, a Ty żebyś była wtedy naświetlona, przebadana, zdiagnozowana - i zdrowa serce

K.I. Gałczyński

BognaK (offline)

Post #25

21-01-2019 - 07:10:46

Wielkie dzięki Krynia. Jestem załamana tą rosnącą zmianą aż nie mogę uwierzyć, że to chemia nie zniszczyła albo nie zmniejszyła i to rośnie.... Jestem potwornie zmęczona psychicznie tym leczeniem od maja, zwłaszcza, że jestem sama. Chciałam iść do pracy po radio a tu końca nie widać....sad smiley Czy ktoś tak miał jak ja? Lekarz mówi , że to może włókniak albo rak sad smiley

Zdziwiona71 (offline)

Post #26

22-01-2019 - 13:05:14

Bialystok 

Proszę napiszcie kochane kobietki, co dokładnie brać witamina C i co jeszcze??? No i kiedy to brać już w czasie radioterapii, czy po.?? Calperos już biorę ale niewiem co jeszcze

Kasia78 (offline)

Post #27

22-01-2019 - 16:33:27

LeśnaGora 

Cześć Zdziwiona71
Co do Twojego pytania to odpowiem że witaminy (antyutleniacze) czyli C,E,A plus bioflawonoidy (antyoksydacyjne-przeciwutleniacze) typu Qwercetyna oraz Q10 w trakcie radioterapii to owszem ale tylko w formie naturalnej : (dużo warzyw i owoców surowych: papryka szpinak jarmuż szczypior czosnek cebula pomidory marchew algi jagody pomarańcze mandarynki kurkuma).W formie suplementów od razu po ostatnim naświetlaniu jak najszybciej.Ja polecam bo sama stosowałam przed radio Naturalną witaminę C z dzikiej róży w proszkowanej formie (visanto),Qwercetynę np. firmy Solgar.Wiatminę A to możesz wypijać soki z marchwii .E to naturalne oleje np z lnu i czarnuszki.Po łyżce dziennie każdego.Po radioterapii i chemii potrzebujemy dwukrotnie więcej białka oby powstałe nowe zdrowe komórki które zostały zniszczone terapią.Nie jeść kazeiny.Białko najlepsze w formie roślinnej i od ryb.Ja spożywam w formie sproszkowanej( białko z groszku np.)Potrzebujemy teraz około 100g białka dziennie.Jakby co to pytaj.Ale ważne żadnych suplementów (anyoksydantów )w trakcie radio bo to osłabi efekt niszczenia komórek.Paradoksalnie to teraz o to chodzi .

[www.ncbi.nlm.nih.gov]
[www.oncolink.org]

Zmieniany 6 raz(y). Ostatnia zmiana 22-01-2019 - 16:47:16 przez Kasia78.

Zdziwiona71 (offline)

Post #28

22-01-2019 - 16:46:00

Bialystok 

Dzięki Kasiabuziak

Kasia78 (offline)

Post #29

22-01-2019 - 16:52:57

LeśnaGora 

Cześć Zdziwiona71
Co do Twojego pytania to odpowiem że witaminy (antyutleniacze) czyli C,E,A plus bioflawonoidy (antyoksydacyjne-przeciwutleniacze) typu Qwercetyna oraz Q10 w trakcie radioterapii to owszem ale tylko w formie naturalnej : (dużo warzyw i owoców surowych: papryka szpinak jarmuż szczypior czosnek cebula pomidory marchew algi jagody pomarańcze mandarynki kurkuma).W formie suplementów od razu po ostatnim naświetlaniu jak najszybciej.Ja polecam bo sama stosowałam przed radio Naturalną witaminę C z dzikiej róży w proszkowanej formie (visanto),Qwercetynę np. firmy Solgar.Wiatminę A to możesz wypijać soki z marchwii .E to naturalne oleje np z lnu i czarnuszki.Po łyżce dziennie każdego.Po radioterapii i chemii potrzebujemy dwukrotnie więcej białka aby powstały nowe zdrowe komórki które zostały zniszczone terapią.Do tego potrzeba białka.Nie jeść kazeiny.Białko najlepsze w formie roślinnej i od ryb.Ja spożywam w formie sproszkowanej( białko z groszku np.)Potrzebujemy teraz około 100g białka dziennie.I bardzo dobry jest suplement Nature’s Answer Turmeric-3 . Jakby co to pytaj.Ale ważne żadnych suplementów (anyoksydantów )w trakcie radio bo to osłabi efekt niszczenia komórek.Paradoksalnie to teraz o to chodzi .
Ilość tych substancji z żywnośći jest bezpieczna.
Jeszcze wiem że jak się otrzymuje podczas chemioterapii karbo platyne albo cisplatynę to nie można jeść grapefruitów i pić z nich soków.
[www.ncbi.nlm.nih.gov]
[www.oncolink.org]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 22-01-2019 - 16:59:28 przez Kasia78.

Kasia78 (offline)

Post #30

22-01-2019 - 17:29:19

LeśnaGora 

Jeszcze pomyślałam że może ci się spodoba ten kanał na You Tube Detox klucz do zdrowia.\Dla mnie Magda jest thumbs up
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 342
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018