Radioterapia po operacji piersi

Wysłane przez Amazonki.net 

letasha (offline)

Post #1

12-09-2016 - 19:41:26

Czy któraś z was miała problemy z głową?
Tzn. no wystarczy, że tylko głowę ułożę nas podgłówku to za chwilę zaczyna mnie boleć głowa i potem mam zawroty do końca dnia. Przez noc się uspokoi, rano ok a jak kolejne leżenie to wszystko od nowa. I to nie ze strachu czy coś. Nie boję się maszyny ani nie myślę o skutkach ubocznych. Wystarczy, że położę się na wznak i zaczyna się ucisk w tył głowy, wtedy reszta dnia nie wygląda za wesoło sad smiley Dziś zaliczyłam dopiero 4 lampkę, pozostało 16 ;/ Po pierwszym razie nie zwróciłam uwagi, ale po kolejnych już zawsze się tak działo sad smiley Co na to zaradzić?

123 (offline)

Post #2

12-09-2016 - 21:58:25

Wrocław 

Nie wiązałabym tego z samą radio ale ułożenie głowy może powodować dodatkowe napięcie mięśni i stąd ból głowy i zawroty. Miałam podobnie i przyczyną były bardzo napięte mięśnie. W nocy źle układałam głowę i od rana była jazda bez trzymanki z powodu bólu głowy. Fizjoterapeuta problem rozwiązał.

bbachna (offline)

Post #3

27-09-2016 - 21:41:30

Elbląg 

Dziewczynki pomóżcie - jestem po 21 naświetlaniach - pierś poparzona potwornie, spuchnięta, boli i nie bardzo mogę ruszać ręką, nie pomaga nic, dostaję antybiotyk i zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch, ale stale się pogarsza. Nie daję już rady i myślę o rezygnacji z dalszych naświetlań (mam jeszcze 12), co myślicie? miała któraś z Was podobnie?

Mroczkowska (offline)

Post #4

17-10-2016 - 21:56:19

USA 

Wydaje mi sie ze radioterapia wszedzie jest jednakowa, a jednak zabiegi pielegnacyjne po niej zupelnie inne
Ja jestem po chemii, operacji oszczedzajacej I cyklu 16 naswietlan.
W zasadzie te naswietlania nie wywolaly zednych skotkow ubocznych. Skora piersi jest lekko zarumieniopna I troche swedzaca - to wszysko. Tutaj lekarze zalecaja, normalne mycie ale z uzyciem mydla DOVE, delikatne suszenie, I nawiezac NIVE balsam o najbardziej nawilzajacych wlasciwosciach. Ja praktycznie nawilzalam co chwila. Tylko rano przed naswietlaniem nie wolno bylo niczym smarowac, ale juz po, w przebieralni kladlam gruba warstwe Nive a potem w ciagu dnia to kiedytyllko mi sie przyopomnialo to smarowalam. Na noc - kazali smarowac 10 % Cortisone. Gdy skora jest bardziej spalona to przepisuje lekarz Cortisone o silniejszym dzialaniu.

Hanna

Przewodowy, invazyjny, G3, TNBC, cT2NOMO, chemia przedoper. 4AC + 12Taxol, Oper. oszczed (VII 2016 r.)., ypT1aN0, radiacja

AsiaJJ (offline)

Post #5

26-02-2017 - 14:04:43

Łódź 

Powiedzcie mi proszę jak to jest z rekonstrukcją piersi i radioterapią... są tu dziewczyny, które miały rekonstrukcję przed lub po radioterapii ? Naczytałam się,że jest to trudne bo przed radio nie chcą wszczepiać ekspanderów czy wkładek z obawy przed obkurczaniem mięśni i tkanek spowodowanych naświetlaniem a po radio też jest ciężko bo mięśnie i skóra są zesztywniałe i słabo się rozciągają :/ Trochę mnie to dołuje ....co prawda nie wiem jeszcze czy będę miała operację oszczędzającą...ale wolałabym już podwójną mastektomie z rekonstrukcją bo mam tak małe piersi,że po oszczędzającej i tak będę wyglądała jak bez 1 piersi, bo lekarz połowę mi usunie :/ sad smiley

Halinka (offline)

Post #6

26-02-2017 - 14:26:36

AsiaJJ, zajrzyj do działu o rekonstrukcjachuśmiech
czyli TUTAJ

Lidia37 (offline)

Post #7

05-04-2017 - 21:18:02

Odense 

A ja od wczoraj rozpoczelam radioterapie (25 sesji). Wykonywana mam metoda DIBH (na glebokim wdechu). Samopoczucie na razie dobre, ale to dopiero poczatek (o dziwo, pielegniarka powiedziala ze moge brac prysznic). kwiatek

<a href="[amazonki.net] src="[amazonki.net]; alt="Lidia37" /></a>

so.wa (offline)

Post #8

06-04-2017 - 17:28:15

Szwajcaria 

Cześć dziewczyny. Od 18.04 mam zacząć radioterapię i coraz bardziej nie mam ochoty jej robić. Czy jest tu ktoś kto po chemii odpuścił radioterapię?

Al_la (offline)

Post #9

06-04-2017 - 21:40:33

k/Warszawy 

A dlaczego nie masz ochoty jej robić?
jest to jakieś zabezpieczenie przed wznową miejscową.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

so.wa (offline)

Post #10

07-04-2017 - 00:17:02

Szwajcaria 

Jakieś zabezpieczenie, ale ma skutki uboczne i niszczy organizm. Bliznę mam prawie pod pachą po prawej stronie, więc mam obawy jeśli chodzi o serce i płuco. Gdyby była wznowa to nie można ponownie naświetlać tego samego miejsca.

misiojogi18 (offline)

Post #11

08-04-2017 - 15:08:45

Bydgoszcz 

czy podczas radioterapii któraś z Was pracowała zawodowo? a na lampy chodziła po pracy (godziny zabiegu można chyba sobie ustalić) czy lekarz nie miał nic przeciw temu/ jak ogólnie czuje się dobrze?

benia1960 (offline)

Post #12

08-04-2017 - 16:49:09

Szczecin 

Ja się czułam wyśmienicie podczas radioterapii, miałam 33. Normalnie się kąpałam delikatnie prawdziwą gąbką myłam pierś. Nie pracowałam , bo jestem na emeryturze. Koleżanka mojej córki miała naświetlana twarz przez cały okres pracowała w aptece.

dziubas (offline)

Post #13

09-04-2017 - 00:24:51

Gdańsk 

ja byłam na zwolnieniu, czułam sie dobrze, ale byłam trochę senna więc najczęsciej po powrocie do domu musialam sie przespać, znam osoby, które pracowały i na radio umawiały sie wieczorem ale dla mnie byłoby to zbyt meczące...

123 (offline)

Post #14

10-04-2017 - 09:52:56

Wrocław 

Ja też byłam trochę senna ale żadnych zajęć nie odpuszczałam.

dziubas (offline)

Post #15

10-04-2017 - 10:54:16

Gdańsk 

nic dziwnego...! młodzik jesteś! okduży uśmiech

123 (offline)

Post #16

12-04-2017 - 10:00:26

Wrocław 

Młodzikiem czułam się dopóki rak nie zaczął szaleć w rodzinie. Kilka ciężkich diagnoz zmieniło wszystko. Ale żeby nie użalać się to przyznać muszę, że teraz jest lepiej i czuję się na swoje lata czyli tak w sam razwinking smiley

Kasudynek (offline)

Post #17

22-04-2017 - 18:56:14

AsiaJJ
Powiedzcie mi proszę jak to jest z rekonstrukcją piersi i radioterapią... są tu dziewczyny, które miały rekonstrukcję przed lub po radioterapii ? Naczytałam się,że jest to trudne bo przed radio nie chcą wszczepiać ekspanderów czy wkładek z obawy przed obkurczaniem mięśni i tkanek spowodowanych naświetlaniem a po radio też jest ciężko bo mięśnie i skóra są zesztywniałe i słabo się rozciągają :/ Trochę mnie to dołuje ....co prawda nie wiem jeszcze czy będę miała operację oszczędzającą...ale wolałabym już podwójną mastektomie z rekonstrukcją bo mam tak małe piersi,że po oszczędzającej i tak będę wyglądała jak bez 1 piersi, bo lekarz połowę mi usunie :/ sad smiley

Mogę się podzielić moją historią - od początku leczenia była mowa o wszystkich etapach czyli chemia, operacja i naświetlania, wiec dość długo nie liczyłam na rekonstrukcję w trakcie leczenia czyli przed naświetleniami, bo też o tym naczytałam się tutaj, ale jednak stało się inaczej. I niemożliwe stało się całkiem możliwe. Mam ekspander, który jest stopniowo wypełniany aby rozciagnąć mięsień i skórę, z tego powodu nawet nieco przesunieto mi radioterapię, a samo napełnianie przyspieszono (uzupełnienia prawie co tydzien), jestem sześć tygodni po operacji, ponoć bezpieczny czas do rozpoczęcia radio to 3miesiące wiec się mieszczę. Mam zacząć naświetlania od maja więc o dalszym ciągu mogę dać ci później znać. Jedno jest pewne dla mnie bo już lekarz kilka razy powtarzał, ze wymiana ekspandera na coś (implant, tkanki tłuszczowe czy mięśnie) za rok aż wygoi się skóra i przejdą wszystkie popromienne skutki. Tak wygląda to u mnie.

anna70 (offline)

Post #18

10-05-2017 - 08:37:55

Dziewczyny jakie dostałyście zalecenia po radioterapii dotyczące przebywania na słońcu? Czy całkiem należy unikać słońca czy tylko ochraniać miejsce naświetlane i przez jaki okres czasu?

123 (offline)

Post #19

16-05-2017 - 10:55:04

Wrocław 

Mi Pani doktor na pytanie kiedy mogę jechać w tropiki na reset powiedziała, że jeśli chcę wystawiać się na słońce to najwcześniej pół roku po radioterapii.
Dokładnie 7 miesięcy po radio byłam przez miesiąc na Karaibach, o filtrze pamiętałam książkowo w przypadku twarzy. Z całą resztą szczerze było tak, że prawie nie smarowałam się. I żadnych poparzeń, odbarwień, przebarwień, plam etc - nic.

anna70 (offline)

Post #20

16-05-2017 - 16:21:47

123 jaki krem z filtrem stosowałaś?

joan42 (offline)

Post #21

17-05-2017 - 19:46:53

Witajcie i ja tu dołączam w kolejności zdarzeń. Również radio na głębokim wdechu (pierś lewa). Dziś pierwszy raz, 40 minut, a jednak się zdziwiłam, jak było po bo myślałam że to próba ;-) Lewą rękę dziwnie czuje - ale to pewnie przypadek. Słońca mam unikać. Mogę moczyć, zasypka i krem pharmaceris w razie zaczerwienienia, akurat zrobiło się gorąco ;-) Ktoś też zaczyna ? :-)

joan42 (offline)

Post #22

17-05-2017 - 19:47:35

a tropiki z lipca niestety właśnie odwołałam, dobrze że ubezpieczenie miałam.

jagodula (offline)

Post #23

17-05-2017 - 20:04:44

Sławkow 

jablkoMądra decyzjaserce

braja (offline)

Post #24

18-05-2017 - 05:05:48

Już to gdzieś pisałam ostatnio, ale powtórzę. W tropiki pojechalam 3 miesiące po radio, bo w tropikach mieszkam smiling smiley Ale miałam nakazane, żeby przez rok nie opalać miejsca naswietlanego. i chyba w miarę tego przestrzegałam, za wyjątkiem szyji, bo raczej trudno w golfie chodzić jak się żar z nieba leje winking smiley

Moja blizna po naświetlaniach bardzo długo była bardzo delikatna, nawet od ugryzienia komara robiły mi sie ranki (dobrze, że wtedy nie wyczytałam, że tak może wyglądać wznowa, bo pewnie zawału bym dostała). Teraz jest OK. Samej blizny raczej nie opalam, choć robiłam eksperymenty z wystawianiem jej na słonce i poza wysypem piegów innych sensacji nie było

123 (offline)

Post #25

18-05-2017 - 10:16:51

Wrocław 

mleczko Ziaja spf50

Wandka (offline)

Post #26

20-05-2017 - 00:49:50

Warszawa 

Postanowiłam jeździć rowerem do pracy. Ok 8 km. Rękę po stronie operowanej smaruj e kremem z filtrem 50. Dzisiaj koleżanka w pracy mi mówi, ze mam tak opalona rękę prawą jak lewą. Nie wiem , czy to dobrze????

rose (offline)

Post #27

20-05-2017 - 00:55:08

Wandeczko skąd Ty tyle sił masz na ten rower?
Po8km to ja mogła bym poleżeć a nie pracować!

Wandka (offline)

Post #28

20-05-2017 - 00:59:07

Warszawa 

Ja sama nie wiem ale staram się walczyć i mam totalnie zrujnowany kręgosłup i Pani doktor od rehabilitacji powiedziała, że rower a niekoniecznie basen to zdrowie dla mnie. Kocham rower ale nie koniecznie jazda w Warszawce. Jest niebezpiecznie ale daję radę.

rose (offline)

Post #29

20-05-2017 - 01:02:08

No Wielka jesteś!!!! Oby tak dalej!ok

marzusia (offline)

Post #30

20-05-2017 - 02:00:16

Cieszyn 

chudemu to wszystko łatwiejfoch

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 405
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018