ZOMETA zapobiegawczo a dodatkowe prepataty

Wysłane przez joasia 

joasia (offline)

Post #1

05-10-2010 - 15:27:25

Witajcie!
jestem jedną z tych osób, którym zaproponowano podawanie Zomety zapobiegawczo co pół roku (wczoraj miałam pierwszy wlew).
W informacji o Zomecie jest napisane, że "pacjenci powinni przyjmować jednocześnie suplementy wapnia i witaminę D" .
Ja nie dostałam od swojej Pani Doktor takiego zalecenia.
Dlatego mam pytanie do dziewczyn, ktore w takim samym celu jak ja maja podawana Zometę:
1. czy lekarz przepisał Wam suplementy wapnia i witamine D?
2. jesli tak to jakie to preparaty i jaki jest sposób ich dawkowania?
3. czy te preparaty sa w całości odpłatne czy ze znizką?
4. czy mozna je kupić bez recepty?

Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. /Dante Alighieri/

kudlatam (offline)

Post #2

05-10-2010 - 20:20:58

krakow 

Nie wiedziałam ze Zometę można brać zapobiegawczo, a to bardzo interesujące.
szukałam i znalazłam cos takiego
"Nowe badania, opublikowane na łamach ”New England Journal of Medicine”, objęły 1803 kobiety przed menopauzą z nowotworami, których rozwój był podsycany przez estrogen. W ramach leczenia wszystkie otrzymywały leki hamujące wydzielanie estrogenu przez ich jajniki oraz uniemożliwiające komórkom nowotworowym wykorzystanie estrogenu, który pobudza ich wzrost.

Połowa badanych dostawała także działający na kości kwas zoledronowy (Zometa), podawany we wlewie dożylnym dwa razy do roku przez trzy lata. U leczonych nim osób o 36 procent rzadziej występowały nawroty raka i przerzuty. Po niemal czterech latach doszło do wznowy, przerzutów do drugiej piersi albo kości u 54 kobiet, które dostawały kwas zoledronowy oraz 83 z nieleczonej nim grupy kontrolnej.

Niektórzy naukowcy zajmujący się nowotworami chcieliby się zapoznać z wynikami dwóch innych dużych badań nad działaniem leków wpływających na kości w leczeniu raka piersi, zanim zaczną je polecać wszystkim kobietom z tym nowotworem. Wyniki badań, do których włączono zarówno kobiety przed menopauzą, jak i po niej, powinny być dostępne za kilka lat. Jednak nowe badania dały nadzieję naukowcom."

Gdzie się leczysz i czy lek masz podawany bezpłatnie?

Ile kosztuje jeden zastrzyk Zomety?

ajaka (offline)

Post #3

05-10-2010 - 20:34:43

40km od Warszawy 

Joasiu ja co prawda nie dostaję Zomety profilaktycznie ale pytałam moją o te preparaty o których piszesz i jej odpowiedź była taka, że przed każdym podaniem Zomety mam robione badania krwi i sprawdzany jest poziom wapnia....gdyby pojawiły się jakieś problemy to na pewno zaleci dodatkowo wapń i wit.D....ale jeśli poziom wapnia jest w normie to wystarczy odpowiednia ,zdrowa dieta uwzględniająca produkty zawierające wapń i Wit. D..........Brałam Zometę przez 15 miesięcy....zawsze wyniki były ok.

Dodam jeszcze że ostatnio dotarła do mnie informacja że Zometę można kupić na Słowacji po 1020zł......sporo taniej niż u nas.....Może któraś z Was mieszka blisko granicy albo się tam wybiera i mogłaby potwierdzić tę informację? Czy można kupić tam ten lek na polską receptę?........Może któraś z Was ma tam jakieś kontakty?

"Jeszcze nigdy tak nie było żeby jakoś nie było.." ....Szwejk

joasia (offline)

Post #4

05-10-2010 - 20:41:11

Kudlatam ,
niestety, nie jest to lek refundowany i tak jak w cytowanym przez Ciebie artykule - tego typu zapobiegawcze podawanie Zomety nie jest w pełni zaakceptowane przez wszystkich lekarzy. Ja dodatkowo dostaję Lamettę w terapi hormonalnej, która to bardzo szkodzi na kości (a Zometta podawana jest przy osteoporozie - działanie w tym przypadku jest już udowodnione) i fakt - jestem hormonozależna. Poza tym mam dość duże zagrożenie przerzutami... Więc podjęłam tę decyzję o braniu Zomety. Lek kosztuje co najmniej 1400zł, a słyszałam, że w niektórych aptekach żądają 1800!
Ale raz na pół roku da się przezyć ... uśmiech

Ajaka, dzięki uśmiech
Moje wyniki były chyba OK, więc pewnie dlatego nic dodatkowego nie dostałam uśmiech.
Miałam tylko trochę podwyższone fosforany (1,76), ale to pewnie tak po chemioterapii i dojdzie samo do normy.

Buziakibuzki

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 05-10-2010 - 20:46:54 przez joasia.

joasia (offline)

Post #5

23-10-2010 - 22:14:43

Właśnie przeczytałam wypowiedź naszego Eksperta na temat zapobiegawczego stosowania Zomety... i nie rozumiem... przewraca_oczy
Oto cytat:

NA DZIEŃ DZISIEJSZY, NIE MOŻNA ROZWAŻAĆ ZASTOSOWANIE TEGO LEKU U CHORYCH PRZED MENOPAUZĄ Z HORMONOZALEŻNYM RAKIEM PIERSI OTRZYMUJĄCYCH TAMOKSYFEN SKOJARZONY Z ANALOGAMI GONADOLIBERYN (aLHRH) W LECZENU UZUPEŁNIAJĄCYM, U KTÓRYCH NIE STOSOWANO UZUPEŁNIAJĄCEJ CHEMIOTERAPII (4 MG CO 6 MIESIĘCY PRZEZ 3 LATA)

Czyli można rozważać , czy nie można?
I czy jeśli była chemioterapia to zapobiegawcze zastosowanie Zomety nie ma sensu? dlaczego? czyli głupia jestemniedowiarek, że po chemii ją biorę??
Oswiećcie mnie kochane.... bezradny

dani (offline)

Post #6

24-10-2010 - 08:01:36

Nie można rozważać....jeśli nie było chemioterapii....
Dwa nie się znosi, czyli...Można stosować...
Według mnie ,tak wyglada tłumaczenie tej wielce zagmatwanej wypowiedzi....
A tak w ogóle, to przy najbliższej wizycie u mojej pani doktor, też zapytam jak to z tą zometą jest....

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 24-10-2010 - 08:02:03 przez dani.

redhat8 (offline)

Post #7

24-10-2010 - 21:23:13

Włocławek 

Witam,

To ja wysłałam to pytanie do eksperta ponieważ, jak moja mam skończy radioterapię to będę się starała żeby mama dostała ten lek. Nie rozumiem też tej wypawiedzi eksperta i dlatego Dani napisz proszę co powiedział twój lekarz.
Ekspert napisał też "LEK TEN POZOSTAJE JEDNAK BEZ WPŁYWU NA CZAS CAŁKOWITEGO PRZEŻYCIA PACJENTEK" no to niby po lo lekarze by go dawali profilaktycznie? Coś mi się tu nie podoba w tej wypowiedzi. Inna amazonka napisała gdzieś na formu że lczey się w Niemczech i tam ten lek jest podowany zapobiegawczo w standardzie.

Pozdrawiam

mag_dag (offline)

Post #8

25-10-2010 - 17:36:24

Sosnowiec 

na naszą prośbę Ekspert przeredagował troszkę odpowiedź na pytanie o zometę - zapraszam do czytania na stronie głównej uśmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 444
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 14207 dnia 25-04-2022